Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση προς κατοχους Kemper.


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Εγώ Σπύρο μου θέλω να σε ρωτήσω γιατί κατέληξες στο Kemper σε σχέση με τις υπόλοιπες επιλογές (axefx, helix, neural).

Τι είναι αυτό που σε κάνει να προτιμάς το Kemper.

 

Γιατι το εχω ακουσει και με τα αυτια μου σε live και ακουγοταν καλυτερα απο τους αληθινους ενισχυτες.

Τις δυο μερες προπερσι του rockwave με judas priest και iron maiden, ο 2ος κιθαριστας του tremonti τους πατησε ολους.
Πρεπει να ειναι μαγκας και ο ηχοληπτης (οπως και ο παιχτης στον ηχο του) για να βγαλει καλο τον ενισχυτη εξω, συν οποιους αλλους παραγοντες. Εδω του δινεις ενα xlr και ειναι ετοιμος. Εδω ειχα καλυτερο ηχο στα live με το pod500, απο ενισχυτες. Ερχονταν οι ηχοληπτες και κοιταγαν απο τι μηχανημα τους δινω σημα.

Mε το Kemper θα καλω πλακα.

Το Ax fx ειναι μια πολυ καλη ψηφιακη πλαφορμα ηχων. Το Kemper ειναι αλλη φαση. Συν οτι μπορω να κανω profil ακριβως τους ηχους των ενισχυτων μου και να τους εχω λαιβ χωρις να χρειαζεται να τους κουβαλαω.Το FM3 που το ακουσα εχει οντως ογκο, αλλα δεν ειναι το ζητουμενο αυτου τoυ ειδους ο ογκος, τον οποιο εγω τον κοβω στη μιξη αρχικα με το low cut 😆
H χροια με ενδιαφερει και να ακουει το μηχανημα τα χερια μου και το vol της κιθαρας (για το gain).

Επισης το FM3 δεν εχει και τοσα κουμπια για πατημα και ισως μου ειναι tricky στο live.

Οι δυο λουπες του kemper stage μου φαινονται δελεαστικες, εμενα που θελω να εχω δυο ρογχους  για εξτρα πεταλια (pre post). Οπως και τα 4 exp pedals που εγω τρωω μανι μανι ενα για  wah και ενα για delay mix. (αν και επειδη το stage δεν εχει καθολου pedal, θα μπορουσα να βαλω το αληθινο μου wah, αφου δεν θα κερδισω χωρο ή κουβαλημα)

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Συν οτι μπορω να κανω profil ακριβως τους ηχους των ενισχυτων μου και να τους εχω λαιβ χωρις να χρειαζεται να τους κουβαλαω.
 

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις και χωρίς το Kemper και να φορτώσεις τις δικές σου irs σε οποιοδήποτε από τα άλλα μηχανήματα, ή ακόμα και σε ένα απλό ir loader πετάλι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου