Προς το περιεχόμενο

1ο Demo Απ Το 1ο Μου Αλμπουμ (HELP!)


zero50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 minutes ago, Alex Raptakis said:

 

Αν υπάρχουν τα DI της κιθάρας (το καθαρό σήμα χωρίς distortion) τότε θα μπορούν να γίνουν reamp και δε θα ακούγεται τόοοσο δα μεγάλη διαφορά, εκτός αν μιλάμε για extreme αλλαγές. Το ίδιο ισχύει και για το μπάσο. Τα τύμπανα δεν χρειάζονται προφανως (μη πα να βάλει +1 σε όλα...). Στα φωνητικά σίγουρα θα ακουστει.

 

Βέβαια δε θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή μόνο ένα ημιτόνιο. Μην μπεις καν στον κόπο γιατί δεν έχει νόημα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω καν αν χρησιμοποιησε virtual amps, λογικα ναι. Θα του πω να μου τα στειλει ολα τωρα να δουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα που βρήκα χρόνο να ακούσω το demo, να δω και όλα τα σχόλια, ας γράψω κι εγώ ένα γενικό σχόλιο μιας και με κάλυψαν οι συμμετέχοντες.

 

Το έχω ξαναπεί, θα φάω κράξιμο, αλλά το ξαναλέω. Από το να πηγαίνει κόσμος και να δίνει λεφτά για τέτοιο αποτέλεσμα, ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ να το έκανε μόνος του με διαρκείς αναζητήσεις στο YouTube σε production channels.

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι μόνος σου δε θα είχες παρόμοιο αποτέλεσμα με 2 βδομάδες σοβαρής ενασχόλησης. Και μας γράφεις παρακάτω ότι θα τον κρατήσεις τον τύπο σε άλλο ρόλο και τέτοια.

 

ΜΑΚΡΙΑ

 

Πάρε όλα τα stems, πήγαινε σπίτι και κάνε τα όλα μόνος σου, ειδικά εφόσον η τέχνη σου λες πως είναι πολύ προσωπική υπόθεση. Θα μάθεις κιόλας έτσι, ώστε την επόμενη φορά να έχεις τα αυτιά και την εμπειρία να πεις στον τάδε "μάστορα" ότι σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Όλοι πάθαμε και μάθαμε, αλλά σε παρακαλώ για το Θεό, μη ξοδέψεις άλλα χρήματα εκεί, είναι κρίμα.

 

Αυτό που άκουσα έχει προοπτική, αν κάνεις ό,τι σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Εννοείται πως σώζεται, ακόμα και εσύ να τραγουδάς, απλά ίσως πάρει παραπάνω χρόνο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχα 1 ευρω για καθε καλαμπορτζη απατεωνα που εχω δει σε αυτο το χωρο, ε δε θα ημουν και ο Ιλον, αλλα θα εβγαζα καλο μεροκαματο😁

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, BillTrantos said:

Και μας γράφεις παρακάτω ότι θα τον κρατήσεις τον τύπο σε άλλο ρόλο και τέτοια.

Θα τον εχω μονο να γραφει τα οργανα, ισως και κανενα backup vocal😆

 

37 minutes ago, BillTrantos said:

Το έχω ξαναπεί, θα φάω κράξιμο, αλλά το ξαναλέω. Από το να πηγαίνει κόσμος και να δίνει λεφτά για τέτοιο αποτέλεσμα, ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ να το έκανε μόνος του με διαρκείς αναζητήσεις στο YouTube σε production channels.

Ισως επρεπε να το δωσω σε καποιον πιο εξειδικευμενο αλλα εμεινα ικανοποιημενος με την ενορχηστρωση οποτε λεω ας τον δοκιμασω🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μετά από τόσα πόστ δεν κατάλαβα πως δημιουργήθηκε αυτό το πρότζεκτ.

Απορίες:

1. εσύ τι έπαιξες?

2. Αυτά που έπαιξες ποιός τα ηχογράφησε?

3. αυτά που έπαιξες σε τι ηχογραφήθηκαν daw κάρτα

4. ποιός "μιξάρησε"?

5. ποιός έκανε "μαστερ"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι για εμένα ξεκάθαρο πως έχει και ενορχηστρωτικά προβλήματα (όχι σοβαρά, κάποιες κόντρες σε αξίες π.χ. σε σχέση ντράμς ριφ και άλλα) και τεράστιο πρόβλημα στη μίξη/παραγωγή.

 Τα ενορχηστρωτικό είναι εις βάρος του γκρούβ και γίνεται πολύ αισθητό σε κάποια σημεία.

 Το παραγωγικό το κάνει δύσκολο έως ανυπόφορο στην ακρόαση.

 

 Δεν ξέρω που το μίξαρες πάντως εγώ ως ερασιτέχνης θα το μίξαρα πολύ καλύτερα.

 Αν έδωσες λεφτά σε άνθρωπο γι αυτό το αποτέλεσμα του κάνω ευγενική έκκληση να στα δώσει πίσω🤣

 

 Με καλύπτουν τα όσα έγραψαν άλλοι φίλοι και συμφωνώ μαζί τους.

 

 Πάντως θα πω πως δεν είναι καθόλου για εμένα άσχημη προσπάθεια, το αντίθετο, αν φτιαχτούν αυτά θα είναι πάρα πολύ καλό και η φωνή σου ενδέχεται βελτιώσεων, δεν με χάλασε τόσο πολύ, αν ήταν καλύτερη η παραγωγή θα το άκουγα ευχάριστα.

 

 Εγώ έχω μια Α μουσική παιδεία λόγω του πιάνου που σπούδαξα 🤣μικρός, αλλά ως ερασιτέχνης χομπίστας σαν εσένα στα υπόλοιπα της μουσικής σύνθεσης και παραγωγής, θα χαιρετίσω την προσπάθειά σου, θα σου πω μπράβο και καλή συνέχεια, να συνεχίσεις να βελτιώνεσαι μουσικά  και να βρεις τουλάχιστο στην μίξη/παραγωγή καλύτερο συνεργάτη.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, dimsonic said:

εγώ μετά από τόσα πόστ δεν κατάλαβα πως δημιουργήθηκε αυτό το πρότζεκτ.

Απορίες:

1. εσύ τι έπαιξες?

2. Αυτά που έπαιξες ποιός τα ηχογράφησε?

3. αυτά που έπαιξες σε τι ηχογραφήθηκαν daw κάρτα

4. ποιός "μιξάρησε"?

5. ποιός έκανε "μαστερ"

Χαχαχα... 

Λοιπον, εγω γραφω τα παντα στο daw σε midi χρησιμοποιωντας sample libraries, ακομα και τις κιθαρες,μπασα (τσεκαρε Impact soundworks, θα εβαζα λινκ αλλα νομιζω το σαιτ ειναι down τωρα).

 

Φυσικα αυτα αν και καλης ποιοτητας (και αν το καψεις με τα velocity και το modulation των νοτων στον MIDI editor μπορεις να βγαλεις απιθανα αποτελεσματα) γενικα δεν ακουγονται και τοσο καλα out of the box οσο εαν το παιξεις σε αληθινη κιθαρα. Βρηκα λοιπον τον τυπο αυτον και επειδη ειχαμε παρομοια ακουσματα, ειπα να τον δοκιμασω. Του εστειλα λοιπον τα midi και οτι αλλες πληροφοριες ειχα για να κανουμε στην ουσια ενα "remake" του κομματιου με αληθινες κιθαρες.

 

Ολα τα υπολοιπα τα ανελαβε αυτος.

 

EDIT:

Σαν να ξεκολλησε το σαιτ τους😀 παραδειγμα:

https://impactsoundworks.com/product/shreddage-3-hydra/

 

EDIT2:

Αλλος λογος που ηθελα να το κανω ριμεικ ηταν γιατι κουραστηκα να ασχολουμαι με μιξεις και εφφε εγω😅

Επεξεργασμένο από zero50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zero50 είπε

 

EDIT:

Σαν να ξεκολλησε το σαιτ τους😀 παραδειγμα:

https://impactsoundworks.com/product/shreddage-3-hydra/

 

 

Έχω το 2

 Αυτό το 3 το λιμπίζομαι καιρό και εγώ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, cos_dr said:

Το κομμάτι είναι για εμένα ξεκάθαρο πως έχει και ενορχηστρωτικά προβλήματα (όχι σοβαρά, κάποιες κόντρες σε αξίες π.χ. σε σχέση ντράμς ριφ και άλλα)

χμμ ανησυχτικο αυτο🙄 Μηπως θα μπορουσες να γραψεις σε ποια σημεια για να μπορεσω να καταλαβω;

 

7 minutes ago, cos_dr said:

Πάντως θα πω πως δεν είναι καθόλου για εμένα άσχημη προσπάθεια, το αντίθετο, αν φτιαχτούν αυτά θα είναι πάρα πολύ καλό και η φωνή σου ενδέχεται βελτιώσεων, δεν με χάλασε τόσο πολύ, αν ήταν καλύτερη η παραγωγή θα το άκουγα ευχάριστα.

 

 Εγώ έχω μια Α μουσική παιδεία λόγω του πιάνου που σπούδαξα 🤣μικρός, αλλά ως ερασιτέχνης χομπίστας σαν εσένα στα υπόλοιπα της μουσικής σύνθεσης και παραγωγής, θα χαιρετίσω την προσπάθειά σου, θα σου πω μπράβο και καλή συνέχεια, να συνεχίσεις να βελτιώνεσαι μουσικά  και να βρεις τουλάχιστο στην μίξη/παραγωγή καλύτερο συνεργάτη.

Ευχαριστω!  Μεγαλο regret που δεν ασχοληθηκα μικρος σε κανενα ωδειο ενω ειχα την ευκαιρια, ποιος ξερει τι θα εγραφα τωρα. 

Just now, cos_dr said:

Έχω το 2

 Αυτό το 3 το λιμπίζομαι καιρό και εγώ.

το αγορασα στο sale προσφατα αλλα δεν εχω βρει το χρονο να ασχοληθω ακομα🙁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ...αυτα δεν μπορώ.... (περα απ το δεν μπορω να ακουσω αυτες τις μουσικες)

 

Δε μου λετε ..μονο εγω νομιζω οτι καπου κατι κανεις λαθος?

Δηλαδη

Καλα ολα αυτα....αλλα

Δεν νομιζεις οτι πριν πατησεις κουμπια κατι πρεπει να ξερεις απο θεωρια και απο ηχογραφηση?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου