Προς το περιεχόμενο

1ο Demo Απ Το 1ο Μου Αλμπουμ (HELP!)


zero50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Alex Raptakis said:

 

Κοίτα, η μείξη drums δεν είναι απλό πράγμα. Ίσως είναι και το δυσκολότερο. Είτε πρέπει να διαχειριστείς 10 μικρόφωνα από κανονική ηχογράφηση, είτε ένα απλό VST, θέλει γνώση και αρκετός χρόνος για ακούγεται σωστά μέσα σε ένα mix, και ανάλογα πάντα το είδος.

 

Αυτό σημαίνει και παραπάνω χρήματα προφανώς. Δεν ξέρω τι ζητάνε αυτοί για τις μείξεις τους, αλλά σύμφωνα με τον άλλο, με 30 ευρώ εγώ θα σου μείξαρα μόνο ταμπούρο, και πολύ λέω 🤣

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κομμάτια που σου αρέσουν και να τα χρησιμοποιείς ως reference tracks (προφαναφέρθηκε νομίζω). Είτε τα φτιάχνεις μόνος σου, είτε το στέλνεις για αλλού, θα έχεις ένα-δυο κομμάτια στο μυαλό σου και θα λες - ΕΤΣΙ θέλω το ταμπούρο, ΕΤΣΙ την μπότα, την κιθάρα, κτλ.

Σιγουρα πολυς μπελας τα ντραμς... Οταν μιξαρα μονος μου γραφωντας το κομματι εκει γυρω στο '13 ειχα φαει ωρες παλευοντας μαζι τους (Shreddage Drums library) και παλι δεν μου αρεσαν..χαχα..

 

6 hours ago, Alex Raptakis said:

Τα τύμπανα είναι λίγο αδύναμα εδώ, για το συγκεκριμένο είδος σίγουρα. Θα ήθελαν παραπάνω compression και το ταμπούρο πρέπει να δίνει περισσότερη ενέργεια στο mix. Αλλά συγκριτικά με το δικό σου, είναι πολύ, πολύ καλύτερα.

Μου ειπαν 55 ευρω μιξη και μαστερινγκ, 70 αν χρειαστει vocal tuning και να κανουν reamp κιθαρες. O παραγωγος εστειλε τα στεμς αλλα χωρις DI, του 'πα τωρα να στειλει και τα DI, αν και νομιζω οτι η κιθαρες σαν ηχος ειναι καλος και ταιριαζει με τα reference tracks που του ειχα πει. Το στεμ με τα ντραμς ομως... ειναι λιγο καπως. Και ειναι ολα (ταμπουρο, μποτα,κλπ) στο ιδιο τρακ..

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμμέτριο θα έλεγα. Στο δεύτερο προς το τέλος ακούγεται λίγο πιο φυσικό αλλά γενικά δεν είναι αυτό το "κανονικό" vibrato.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Alex Raptakis said:

Μμμμέτριο θα έλεγα. Στο δεύτερο προς το τέλος ακούγεται λίγο πιο φυσικό αλλά γενικά δεν είναι αυτό το "κανονικό" vibrato.

Ισως παιζει να ειναι λιγο και θεμα κουλτουρας, μεγαλωσα με Ιαπωνικο ροκ και πεφτει πολυ βαρυ "vibrato" γενικα. 

 

Με τετοιες επιρροες..😆

Επεξεργασμένο από zero50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 4:33 ΜΜ, zero50 είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι αυτοδίδακτος χομπίστας συνθέτης.

Είχα γράψει τραγούδια για ένα άλμπουμ πριν περίπου 10 χρόνια παλεύοντας μόνος μου με libraries και τέτοια, μέχρι που πρόσφατα κατάφερα να αφήσω κάποια χρήματα στην άκρη και αποφάσισα να τα διαθέσω για να κάνω μια οσο το δυνατόν πιο επαγγελματική παραγωγή.

 

Συνεργάστηκα λοιπόν με έναν παράγωγο από εξωτερικό που είμαστε πολύ κοντά στις επιρροές και ξεκινήσαμε δουλειά.

Εδώ λοιπόν έπρεπε να πάρω μια απόφαση. Να τραγουδήσω εγώ ή να βρω κάποιον άλλο;

 

Από έφηβος μου άρεσε να τραγουδώ άλλα δεν μου ήταν και τόσο έμφυτο. Με πολλή δουλειά μόνος μου μέσα στα χρόνια κατάφερα να την "παλεύω" (τουλαχιστον οπως με ακουω εγω στο κεφαλι μου).

 

Τέλος πάντων, επειδή το αλμπουμ αυτό είναι πάρα πολύ προσωπικό, είπα να δοκιμάσω να ηχογραφήσω εγώ και έτσι πήγα σε ένα στούντιο και ηχογράφησα τα πρώτα 2 τραγούδια.

 

Τώρα είμαστε στην διαδικασία μίξης με τον παράγωγο και έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες.

Έχω την εντύπωση ότι κάποια τραγούδια αν όχι όλα θα ήταν καλύτερα με άλλη φωνή, άλλα εαν το κανω ετσι αισθανομαι οτι τα τραγουδια δεν θα ειναι πια τοσο "δικα" μου...

 

Αν μπορείτε κάντε μια ακροαση και πείτε μου μια γνώμη. Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

παροτι η μιξη και ο ηχος δεν ειναι καλος ,  το κομματι δεν ηταν ασχημο για μενα ουτε και η φωνη , με περισσοτερη επεξεργασια μπορει να βγει κατι αρκετα δυναμικο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου