Προς το περιεχόμενο

1ο Demo Απ Το 1ο Μου Αλμπουμ (HELP!)


zero50

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, Alex Raptakis said:

Το παραπάνω σεντόνι δε το γραψα για να σε κατηγορήσω, τύπου δεν κάνεις κάτι καλά. Ήταν για να σου δώσει μια αφορμή για να κάνεις περισσότερα πράγματα μόνος σου, είτε αυτό είναι να μάθεις θεωρία, είτε να κάνεις μόνος σου τη μείξη, κτλ.

Η αληθεια ειναι οτι το παλεψα μονος μου με αρκετα βιντεο, tutorials, plugins κλπ τα τελευταια δεκα χρονια και τα εχω κανει λαχταρμα στο μυαλο μου, νομιζω σε αυτη τη φαση θα ηταν καλυτερα με καποια καθοδηγηση εστω online course και ετσι να μαθαινα κατι παραπανω*. Το σ/κ θα κανω μια αποπειρα να μιξαρω μονος μου το 2ο κομματι (αν μου στειλει τα stems εγκαιρως😶) να το ανεβασω να δω γνωμες...

 

18 minutes ago, Alex Raptakis said:

Και γιατί δεν λες ποιος είναι καλέ? Ίσα ίσα που πρέπει να μοιραστείς την εμπειρία σου για να τον αποφύγουν άλλοι που τυχόν δεν του άρεσε το στυλ παραγωγής. Σε κάποιους άλλους μπορεί να αρέσει.

Μώρε δεν μ'αρεσει το conflict.. Αυτος δεν διαφημιζει μιξεις/μαστερ, πιο πολυ ενορχηστρωσεις κανει και γραφει κιθαρα... Γενικα εχουμε κοντινες επιρροες και συννενοουμαστε. Εννοειται ξενερωσα με το αποτελεσμα, δεν ξερω τι παιχτηκε γιατι και στο καναλι του youtuber εκεινου βγαινουν καλυτερα. Σκεφτομαι μηπως τον δυσκολεψε πολυ η φωνη μου γιατι οι περισσοτεροι που συνεργαζεται ειναι κατι tenors 40 level παραπανω απο μενα φωνητικα.

Επεξεργασμένο από zero50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, manosx είπε

 Μη τα λες αυτα, βλεπω τον Dimsonic να βαραει επιληψια

 

παιδιά μη με υπολογίζετε....

δεν ξέρω, κάτι δεν πιάνω στην όλη υπόθεση.

Ίσως είναι η ηλικία ίσως το shape I'm in...

προσπάθησα από την αρχή να το πω διακριτικά και ευγενικά.

Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι δόθηκαν χρήματα για να βγεί αυτό το πράγμα.

Αδυνατώ.

Ο λιγότερο ικανός νοιζάς της παρέας μας θα ήταν άξιος να φτιάξει ένα σχεδόν αριστούργημα από το υλικό αυτό.

πάω πάσο και συνεχίστε. Αυτά περι νέας ορολογίας που αναφέρετε με ξεπερνούν και ίσως δικαίως.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zero50 είπε

Πως σας φαινονται αυτες οι παραγωγες; Τους εστειλα για τιμη μιξη/μαστερινγκ😁

 

και ξαφνικά....ο κακός λαγούλης φαίνεται σαν τον Λουντβιχ βαν....

 

(οι παραγωγές είναι εξαιρετικές. Μη με ρωτάς για το περιεχόμενο)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimsonic said:

 

και ξαφνικά....ο κακός λαγούλης φαίνεται σαν τον Λουντβιχ βαν....

 

(οι παραγωγές είναι εξαιρετικές. Μη με ρωτάς για το περιεχόμενο)

Ειναι πολυ...hardcore τα περισσοτερα😆 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zero50 είπε

Ειναι πολυ...hardcore τα περισσοτερα😆 

double feature

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, zero50 είπε

Πως σας φαινονται αυτες οι παραγωγες; Τους εστειλα για τιμη μιξη/μαστερινγκ😁

 

Τα τύμπανα είναι λίγο αδύναμα εδώ, για το συγκεκριμένο είδος σίγουρα. Θα ήθελαν παραπάνω compression και το ταμπούρο πρέπει να δίνει περισσότερη ενέργεια στο mix. Αλλά συγκριτικά με το δικό σου, είναι πολύ, πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Alex Raptakis said:

 

Τα τύμπανα είναι λίγο αδύναμα εδώ, για το συγκεκριμένο είδος σίγουρα. Θα ήθελαν παραπάνω compression και το ταμπούρο πρέπει να δίνει περισσότερη ενέργεια στο mix. Αλλά συγκριτικά με το δικό σου, είναι πολύ, πολύ καλύτερα.

Χμμ, ναι τωρα που το λες, ακουγοντας το πρωτο τραγουδι (space between - burn) ισως θα επρεπε να ειναι λιγο πιο "In your face" τα drums. Φαινεται ο συγκεκριμενος δινει πιο πολυ εμφαση στις κιθαρες/μπασα.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zero50 είπε

Χμμ, ναι τωρα που το λες, ακουγοντας το πρωτο τραγουδι (space between - burn) ισως θα επρεπε να ειναι λιγο πιο "In your face" τα drums. Φαινεται ο συγκεκριμενος δινει πιο πολυ εμφαση στις κιθαρες/μπασα.🤔

 

Κοίτα, η μείξη drums δεν είναι απλό πράγμα. Ίσως είναι και το δυσκολότερο. Είτε πρέπει να διαχειριστείς 10 μικρόφωνα από κανονική ηχογράφηση, είτε ένα απλό VST, θέλει γνώση και αρκετός χρόνος για ακούγεται σωστά μέσα σε ένα mix, και ανάλογα πάντα το είδος.

 

Αυτό σημαίνει και παραπάνω χρήματα προφανώς. Δεν ξέρω τι ζητάνε αυτοί για τις μείξεις τους, αλλά σύμφωνα με τον άλλο, με 30 ευρώ εγώ θα σου μείξαρα μόνο ταμπούρο, και πολύ λέω 🤣

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κομμάτια που σου αρέσουν και να τα χρησιμοποιείς ως reference tracks (προφαναφέρθηκε νομίζω). Είτε τα φτιάχνεις μόνος σου, είτε το στέλνεις για αλλού, θα έχεις ένα-δυο κομμάτια στο μυαλό σου και θα λες - ΕΤΣΙ θέλω το ταμπούρο, ΕΤΣΙ την μπότα, την κιθάρα, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου