Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λυχνιών σε 2 ενισχυτές


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω τις λυχνίες στους 2 ενισχυτές μου. Τον VOX AC4TV & Peavey Classic 30. Έχουν εδώ και κάμποσο καιρό που κάνουν το γνωστό φύσημα. Βέβαια λέω να ξεκινήσω με τον Vox (μια EL84 & μια 12AX7) και ύστερα να πάρει σειρά ο Peavey. 

 

Επειδή δεν το έχω ψάξει με τις λάμπες τι προτείνετε γενικά. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο το τι θα βάλω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, broxopios είπε

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο το τι θα βάλω; 

 

Σε κάποιους ενισχυτές παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο, πχ αν βάλεις μια 12AT7 αντί για 12ΑΧ7 (χάνεις λίγο σε volume και γκάζι αλλά κερδίζεις σε headroom) στην phase inventer position (αν ο ενισχυτής σου έχει, που νομίζω ότι ο VOX που αναφέρεις δεν έχει, στον συγκεκριμένο ενισχυτή δεν πιστεύω ότι θα δεις κάποια τρελή διαφορά τον ήχο αν αλλάξεις τις λάμπες, εκτός αν τα έχουν φτύσει βεβαίως).

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντελώς πως το εννοείς; Ο vox κάνει ένα φυσηματακι αλλά όχι κάτι το φοβερό και αραιά και που. Ο Peavey λίγο πιο συχνά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, broxopios είπε

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο το τι θα βάλω; 

 

Σε αυτους τους ενισχυτες οχι ιδιαιτερα μια και οι ρεαλιστικες σου επιλογες ειναι λιγες.

Υπαρχει  ελειψη λυχνιων αυτη τη στιγμη αλλα κοιτα μπας και βρεις και στην Ελλαδα, για EL84,12ΑΧ7  δες τις JJ ή τις TAD

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου