Προς το περιεχόμενο

Lisenced Floyd Rose και Dropped D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους :)

Έχω ένα προβληματάκι και θα ήθελα τη γνώμη σας...

Παίζω κιθάρα σε ένα γκρουπ διασκευών. Κάποια κομμάτια από αυτά που παίζουμε, 2 για την ακρίβεια, είναι σε dropped d.

Έχω μια jem 555 με Licenced floyd, και έτσι ξεκινάει ο καημός μου...

 

Ωραία λοιπόν, για το πρώτο μέρος του προγράμματος, έχω κουρδίσει, όλα όμορφα, παίζουμε, χαιρόμαστε, ζήτω.

Στο δεύτερο μέρος του προγράμματος, τα 2 πρώτα κομμάτια είναι τα dropped d.

Από τα 3 λοκ που υπάρχουν στον λαιμό, έχω αφαιρέσει αυτό που συγκρατεί τις Μι και Λα για να μπορώ να ξεκουρδίζω εύκολα και γιατί από κάτω δεν φτάνει για να ξεκουρδιστούν.

 

Κουρδίζω λοιπόν την Μι σε Ρε και ξεκινάει ο Γολγοθάς...

Ωραία την Λα μπορώ να την κουρδίσω εύκολα, οι άλλες χορδές είναι μεγάλο θέμα, γιατί λόγω λοκ, δεν παίζει να τις κουρδίσω από κάτω (δεν φτάνουν οι βιδούλες όσο και να τις ξεβιδώσω).

Άσε που με την καμία δεν κρατάνε το κούρδισμα, πρέπει να τις περάσω 6-7 φορές. Βέβαια όταν φτάσουμε και στο δεύτερο κομμάτι, πάλι ξεκούρδιστα είναι...

 

Άντε και τα παίξαμε (με πολύ βρίσιμο, σιχτίρι, κατάρες στο dropped d κοκ). Μετά πρέπει να κουρδίσω. Μια από τα ίδια, φτου κι απ την αρχή, άλλες 10 ώρες μέχρι να κρατήσει το κανονικό κούρδισμα...

 

Υπάρχει κάποια λύση; (Πέρα από το να βγάλουμε από το πρόγραμμα τα κομμάτια που έιναι σε dropped d  ;D )

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι καθεσαι κ παιδευεσαι κ δεν αγοραζεις ενα πεταλι απο εκεινα που ριχνουν το κουρδισμα...θα εχεις την κιθαρα σου κουρδισμενη σε E στανταρντ κουρδισμα κ με το πεταλι θα ριχνεις το κουρδισμα σε D...ουτε χρονο θα χανεις με κουρδισμα κ floyd κ τα τραγουδια θα τα εχετε στο σετλιστ....

 

http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/morpheus-droptune-octave-guitar-effects-pedal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή ιδέα, για κάποιον που έχει να δώσει 200 δολλάρια  ;D

Επίσης είναι τρομερό μπλιμπλίκι για κάποιον που παίζει γενικά με διάφορα εναλλακτικά κουρδίσματα, εμείς μόνο 2 κομμάτια έχουμε...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ καλημέρα.

 

Αν μπλοκάρεις το floyd θα κάνεις πιο εύκολα την δουλειά σου.

 

Τσεκάρισες με το σετάρισμα της κιθάρας τι γίνεται όταν κουρδίζεσαι έτσι?

 

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα αλλά μπορεί και ναι γιατί χαλαρώνεις τις χοντρές χορδές που τραβάνε πιο πολύ την ταστιέρα απ'ότι την τραβάνε οι ψιλές

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχεις πρόβλημα αλλά μπορεί και ναι γιατί χαλαρώνεις τις χοντρές χορδές που τραβάνε πιο πολύ την ταστιέρα απ'ότι την τραβάνε οι ψιλές

 

Καλημέρα παλίκαρε :)

Ακριβώς αυτό φοβάμαι ότι είναι το θέμα μου, δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται αξιοπρεπώς και οικονομικά

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαράντα ντάλαρς και είσαι άρχοντας:

http://www.zzounds.com/item--EVHDTUNA

 

http://www.dtuna.com/index.php

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τςςςς ρε φίλε, έχουν φτιάξει ταπάνταόλα...

Ray αυτό μαν που πόσταρες είναι ίδιας φιλοσοφίας με αυτό που πόσταρε ο φίλος gnd79;

Κυρίως εννοώ ότι αυτό του βαναλένιου, μπαίνει σε όλες τις κιθάρες;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τςςςς ρε φίλε, έχουν φτιάξει ταπάνταόλα...

Ray αυτό μαν που πόσταρες είναι ίδιας φιλοσοφίας με αυτό που πόσταρε ο φίλος gnd79;

Κυρίως εννοώ ότι αυτό του βαναλένιου, μπαίνει σε όλες τις κιθάρες;

 

Καμία σχέση. Αυτό που έβαλε ο φίλος είναι για να σετάρεις το intonation σε ένα Floyd. Δεν κατάλαβα γιατί το έβαλε. Ίσως έχει κάποια άλλη χρήση που δεν ξέρω.

 

Όσο για το Tuna στο site λέει τα εξής: "The D-Tuna was designed to adapt to a double-locking tremolo, such as a Floyd Rose or Floyd Rose-licensed version fine tuner tremolo."

 

Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, οπότε δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα. Στείλτους ένα μέιλ στην τελική και ρώτα τους.

 

Τώρα, για το τι έχουν φτιάξει, όταν αντιμετωπίζεις ένα πρόβλημα στην κιθάρα, πάντα πρέπει να σκέφτεσαι ότι δεν είσαι ο πρώτος... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου