Προς το περιεχόμενο

pc studio project


indianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκμεταλλευομενος το αρκετα διαφωτιστικο και χρησιμο αρθρο του φιλου yameth για το pc studio , θα ηθελα να σταθω στο πολυ βασικο κομματι που λεγεται μνημη .

επειδη προσφατα εχτισα ενα pc , και πηρα την αποφαση να βαλω τον πηχη στα 2 GIGA οσον αφορα την μνημη , εχω να παρατηρησω οτι τελικα τα 256 και τα 512 ειναι τουλαχιστον λιγα , για να μην πω για κλαμματα .

πιστευω ο συνδυασμος απο εναν δυνατο επεξεργαστη - pentium 4 στα 3,0 και πανω - και απο οσο το δυνατο περισσοτερη ram μπορουμε , ξεκινωντας τουλαχιστον με βαση το 1 GIGA , ειναι το ιδανικοτερο setup , για να δουλευει κανεις αξιοπρεπως και με λιγοτερα μπινελικια . το υπολοιπο configuration ( εκτος της καρτας ηχου ) για μενα ειναι αδιαφορο .

να σημειωσω οτι η συγκριση στην αποδοση εγινε με το προηγουμενο setup μου - pentium 4 στα 2,0 και 1 GIGA ram .

η μερα με την νυχτα . :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω και το θέμα της Κάρτας Γραφικών που είναι τελικά πολύ βασικός παράγοντας στην απόδοση του PC στις μουσικές εφαρμογές, όπως πολύ σωστά έχει ήδη ειπωθεί σε σχετικό παλαιότερο άρθρο του Noiz.

 

Οι "ειδικοί" μιλούν επίσης για το θέμα της συμβατότητας μεταξύ των hardware devices (CPU, motherboard, HDD, VGA card, Audio Card etc.) Αυτοί που στήνουν μουσικά PCs δίνουν πολύ μεγάλη βάση στη σύνθεση του hardware που θα επιλέξουν ώστε το κάθε device να "επικοινωνεί" και να συγχρονίζεται απόλυτα με το άλλο. Πολλά προβλήματα έχουν δημιουργηθεί από ασύμβατες motherboards, ή από κάρτες γραφικών που κάνανε conflict με την κάρτα ήχου ή ακόμα και το DVD ROM...

 

Τελικά τα πάντα παίζουν ρόλο στην απόδοση του συστήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστος ο alexx

ευτυχως λογω επαγγελματος , εχω μια σχετικη πειρα καποιων ετων οσον αφορα δυσλειτουργιες - conflicts - chipsets - boards , αλλα αυτο που μου θυμισε ο φιλος alex και που θελω να συμβουλεψω οσους "χτιζουν" pc μονοι τους , ειναι προσοχη στην επιλογη των parts , δηλαδη των "κομματιων" που θα επιλεξουν για την μουσικοκουτι . παντα βεβαια υπαρχει η πιθανοτητα να σκασει μια ασυμβατοτητα απο το πουθενα , αλλα καποιες αλλες τετοιες ειναι λιγο πολυ γνωστες και διατυπωμενες .

προσωπικα ποτε δεν ειχα προβληματα λογου χαρη με chipset της intel , με chipset της n-vidia , και ευτυχως δεν με εχει κρεμασει καποιο device απο το εσωτερικο του κουτιου .

παλι καλα που υπαρχουν και τα bios update και οι update drivers , που για να λεμε και την αληθεια τις περισσοτερες φορες , τα δοκιμαζω παντα σε καποιο αλλο pc . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου