Προς το περιεχόμενο

My top 10... + 5 που δεν γίνεται να διώξω


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάπου στο Music κάποιος αναφέρθηκε στο τελευταίο που έφτιαξα και είπε ότι ήταν το καλύτερό μου, για να απαντήσω ότι ούτε κάν θα είναι μέσα στα 10 πρώτα.

Δύσκολο βέβαια να χαλάσεις χατήρι σε κάποιον που δηλώνει ότι του αρέσει αυτό που φτιάχνεις.

Όμως τελικά αποδεικνύεται ότι άλλη αξία έχουν τα έργα σου για σένα και άλλη για το κοινό, όποιο είναι αυτό.

Ετσι λοιπόν απο περιέργεια μπήκα και κοίταξα στο soundcloud μου και βρήκα συνολικά ότι τα τελευταία 5 χρόνια ανέβασα συνολικά 58 κομμάτια και είπα να διαλέξω τα 10 πρώτα για τα δικά μου γούστα.

Λοιπόν η πρώτη επιλογή έβγαλε με αρκετή δυσκολία 22, εκ των οποίων με πόνο ψυχής έβγαλα έξω τα 7 για να μείνουν 15.

Παρακάτω λοιπόν τα 10 πρώτα και ακολουθούν 5 ακόμα επιλογές που είναι αδύνατον να βγούν έξω, διότι ίσως αντιπροωπεύουν πολύ σημαντικά πράγματα.

 

Τα παρακάτω σημαίνουν πολλά για μένα, είτε είναι δικές μου συνθέσεις, είτε συνοδοιπόρων, είτε covers, είτε προσπάθειες soundtrack είτε παραγωγές.

Θα προσπαθήσω να τις βάλω και με κάποια σειρά αν και είναι παρα πολύ δύσκολο

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τα 5 επιπλέον εκτός 10άδας

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 7

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μίλησες για 10αδα, 3 μου ήρθαν στο μυαλό από αυτά που έχω ακούσει.

 

Το ένα φυσικά είναι το Tarkus.

 

Το άλλο είναι ο In the Cathedral, που το άκουσα όταν το πόσταρες ντύνοντας μουσικά το βίντεο και θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ η δουλειά που είχες κάνει με τα reverbs.

 

Και τρίτο ειναι το March of the Ten Thousand. Φοβερό κομματι.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτά το Tarkus μπήκε στην έξτρα πεντάδα διότι είναι cover, αλλά έπρεπε να το βάλω λόγω του χρόνου που αφιέρωσα και ως δύσκολου προτζεκτ.

Το ίδιο ισχύει για το March που αφ ενός είναι ανάσταση εκ των νεκρών μια σύνθεσης του αδικοχαμένου φίλου μου στους a priori. Επίσης δύσκολο προτζεκτ διότι πριν 4-5 χρόνια οι δυνατότητές μου ήταν περιορισμένες. Σήμερα θα το έφτιαχνα αλλιώς.

Το Cathedral είναι σίγουρα μέσα στα σύγχρονα "παιδιά" μου και με αντιπροσωπεύει περισσότερο και σαν συνθέτη και σαν παραγωγό (με ό,τι αυτά σημαίνουν).

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που είναι τελευταίων 3-4 ετών θα θυμάμαι όλα. Το forward retreat είναι περισσότερο του γούστου μου. Γενικά, μου αρέσουν τα έντονα ρυθμικά κομματια του Δημήτρη, με μπόλικες αλλαγές σκηνικών και αυτοσχεδιασμούς.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτα που είναι τελευταίων 3-4 ετών θα θυμάμαι όλα. Το forward retreat είναι περισσότερο του γούστου μου. Γενικά, μου αρέσουν τα έντονα ρυθμικά κομματια του Δημήτρη, με μπόλικες αλλαγές σκηνικών και αυτοσχεδιασμούς.

το νόημα της υπόθεσης είναι ότι αλλιώς εκλαμβάνει ο καθένας τι φτιάχνεις και τι αξία έχει για εκείνον.

Για μένα τουλάχιστον είναι πολλές φορές οδυνηρή η διαπίστωση ότι αυτά που θεωρώ πιό εύπεπτα και πιασάρικα αρέσουν σε περισσότερο κόσμο. Είναι μια διαπίστωση που με προσειγώνει απότομα, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να ζήσω ή να λειτουργήσω πάντα με τις απαιτήσεις και τα γούστα του κοινού.

Γι αυτό έκανα και αυτή την κατηγοριοποίηση. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου