Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση κιθάρας χωρίς βαφή.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Grey είπε

 

Ναίσκες.

Έ τότενες ξέχνα αυτά που σου γράφουμε πιο πάνω...

 Έχει το κάτι τις της σε βαφή και λούστρο. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι άβαφη.

 Άσε την όπως είναι!

 

Εδιτ: εκτός εάν την πήρες μεταχειρισμένη και ο προηγούμενος τα έβγαλε όλα.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλτην σε μενα να στη βαψω. Βαλε και ενα 5/ευρω μεσα στο κουτι καθ οτι πειναλαιος κομμουνιστοσυμμοριτοΣυριζαιος.
Θα στην κανω κουκλα.

 

166158_1788458953321_5728206_n.jpg

166158_1788459073324_3227328_n.jpg

166158_1788459113325_6609299_n.jpg

164061_1795239922841_7637871_n.jpg

163050_1796782081394_3314495_n.jpg

169001_1799828077542_7668142_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

Στειλτην σε μενα να στη βαψω. Βαλε και ενα 5/ευρω μεσα στο κουτι καθ οτι πειναλαιος κομμουνιστοσυμμοριτοΣυριζαιος.
Θα στην κανω κουκλα.

 

Μέσα.Να στη στείλω.Να σου στείλω και το 5ευρο.

...Μη μου τηνε βάψεις όμως.😄

 

Επεξεργασμένο από Grey
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και παραπανω, αν ειναι κιθαρα εμποριου δεν παιζει να ειναι τελειως αφινιριστο το ξυλο (εκτος και αν καποιος προηγουμενως την ετριψε πληρως). Ακομα και αυτες οι κιθαρες που δειχνουν "raw" εχουν ενα στοιχειωδες φινιρισμα με λαδι ή κερι. 

 

Η Warwick/Framus πχ ειναι γνωστη για τα wax (sort of) φινιρισματα της που αφηνουν το ξυλο σχεδον "παρθενο", μπορεις οχι απλα να δεις αλλα να νιωσεις στην αφη τα νερα και τους πορους του ξυλου. Bλεπε πχ την συζητηση εδω
https://www.talkbass.com/threads/warwick-style-wax-only-finish.1467732/

 

Εχω μια Framus που την πηρα καινουρια το 2007, που εχει αυτο το superthin wax-based φινιρισμα πανω και μοιαζει σαν να ειναι τελειως αβαφη. Θυμαμαι οτι οταν την πηρα, το manual προτεινε περασμα με κερι (αναφερανε καποιο συγκεκριμενο προιον αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι τι, δεν εχω προχειρο και το manual) καθε 2-3 χρονια.

 

Προσωπικα δεν της εχω κανει τιποτα, και μετα απο 15 χρονια (εκ των οποιων τα μισα εβλεπε αρκετη χρηση, εκαστοτε σε προβες/λαιβ, τα τελευταια καθεται στη θηκη) εχει πιασει εμφανη πατινα. Εχει σκουρυνει αρκετα, κυριως ομοιομορφα αλλα υπο γωνια φαινεται οτι το lower bout (οπου ακουμπαει το δεξι χερι) εχει σκουρυνει περισσοτερο. Στις ακρες του pickguard επισης μπορεις να δεις την διαφορα.

Την εχω αφησει ετσι επειδη α) μου αρεσει να εχουν σε ενα βαθμο πατινα και σημαδια χρησης οι κιθαρες μου και β) δεν σκουρυνε/επηρεαστηκε σε βαθμο που να με ενοχλει (εμενα). Φυσικα εσυ μπορει να εχεις διαφορετικη γνωμη, και αναλογα με το περιβαλλον που βρισκεται η δικια σου η κιθαρα και το οποιο ελαφρυ φινιρισμα μπορει να εχει πιθανως να σκουρυνει/μπλιχλιασει και πολυ πιο εντονα, οποτε ισως θες να βρεις καποιο προιον για να την συντηρεις.

 

Ψαξε ομως οσο γινεται τι ακριβως εχει η κιθαρα σου πανω της τωρα (γιατι μαλλον κατι εχει) και τι πρεπει να χρησιμοποιησεις για να την συντηρησεις. Πχ αν ειναι κερωμενη δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη ιδεα να την περασεις με το x,y λαδι. 

 

PXL_20230221_100810866 (1).jpg

Επεξεργασμένο από odis13
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισμα με άζαξ  και πέρασμα με βιολογικό λαδι καρύδας να μυρίζει τέλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εάν το βάλεις σε ένα ανοιχτόχρωμο ξύλο, θα το σκουρυνει ή θα αλλάξει την υφή του?

Και τα δύο , μιλάμε για τη γυμνό ξύλο,το χρησιμοποιω στα maple necks όταν φτιάχνω partscasters

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν είναι περίεργο, σε 3 κιθάρες και έγω μετά από καλό καθαρισμό χρησιμοποίησα αυτό :

 

 OIP.RUSzgwuQXq2znmLH_ABRWwHaHa?pid=ImgDet&rs=1

 

Αφού ποτίσει την πρώτη μέρα, θεωρητικά την δεύτερη ξερνάει ότι δεν μπορεί να απορροφήσει.

Με χαρτί κουζίνας καθαρισμός κάθε 2 μέρες. Μετά από βδομάδα όλα καλά. 

 

Σε εμένα το σύστημα δούλεψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bouzoukleri είπε

Όσο και αν είναι περίεργο, σε 3 κιθάρες και έγω μετά από καλό καθαρισμό χρησιμοποίησα αυτό :

 

 OIP.RUSzgwuQXq2znmLH_ABRWwHaHa?pid=ImgDet&rs=1

 

Αφού ποτίσει την πρώτη μέρα, θεωρητικά την δεύτερη ξερνάει ότι δεν μπορεί να απορροφήσει.

Με χαρτί κουζίνας καθαρισμός κάθε 2 μέρες. Μετά από βδομάδα όλα καλά. 

 

Σε εμένα το σύστημα δούλεψε. 

 

Έτσι κι αλλιώς όλα τα "λεμονοαμυγδαλελαια' που βάζουμε στις rosewood,ebony etc. Fretboards , glorified Baby oil είναι .

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Για χαρην πληροτητας, βαζω και αυτο το πολυ προσφατο βιντεο του Ted Woodford οπου στο πλαισιο ενος bass setup μιλαει (απο το 4:30 ως το 8:10 περιπου) για τη διαφορα μεταξυ lemon oil και tung oil, και ποτε/πως χρησιμοποιει το καθενα (για ταστιερες στην προκειμενη περιπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου