Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση κιθάρας χωρίς βαφή.


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες.

 

Ό,τι λέει ο τίτλος.

Καινούριο μωρό στο σπίτι με φυσική απόχρωση χωρίς καπάκι,χωρίς βερνίκι,χωρίς τίποτα.Μόνο ξύλο.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να βάλω για να το φροντίζω κάπως;Ή απλά είναι προτιμότερο να το αφήσω όπως είναι;

Επεξεργασμένο από Grey
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το παρακάτω σε όλες τις κιθάρες μου, εδώ και χρόνια. Το βάζω και στις maple ταστιέρες, πολλές χωρίς βερνίκι. Το χρησιμοποιώ και σε gibson faded χωρίς κανένα θέμα. Καθαρίζει, ελαφρώς γυαλίζει, και ομορφα μυρίζει. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

 

https://www.thomann.de/gr/planet_waves_pw_pl_03_instant_spray_cleaner.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiA0cyfBhBREiwAAtStHBNzIOiHAMeGT3raIKQsEnZ7YELhfGQiVgt20BlE4Fg8SM2-ufIfKBoCZEMQAvD_BwE

 

d-addario-planet-waves-pw-pl-03-katharistiko-sprey-kitharas-huge.thumb.jpg.ead5c08a54501fd61cb7539ecd1a0a2b.jpg

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mariopol είπε

Θέλεις δλδ να τη διατηρήσεις έτσι? Και το μπράτσο είναι χωρίς τπτ?

Να σου πω την αλήθεια μου δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω γιατί δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθεί το πράγμα.Δεν έχω δηλαδή πρότερη εμπειρία του πως ωριμάζουν τέτοια σώματα.Μπορεί με τον καιρό να δείξει καλύτερο,μπορεί όχι...Το μανίκι δεν μας απασχολεί,είναι ένα κλασικό maple γυμνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα. Και γω έχω full natural κιθάρα και μπάσο και θα με ενδιέφερε να πάρω ένα αντίστοιχο.

 

Άσχετο-σχετικό, όταν πήρα το μπάσο μου, μύριζε υπέροχα η ταστιέρα. Έστειλα mail στο μαγαζί να μάθω τι ήταν, αλλά δεν μου απάντησαν. Ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά, ήταν απίστευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Χρησιμοποιώ το παρακάτω σε όλες τις κιθάρες μου, εδώ και χρόνια. Το βάζω και στις maple ταστιέρες, πολλές χωρίς βερνίκι. Το χρησιμοποιώ και σε gibson faded χωρίς κανένα θέμα. Καθαρίζει, ελαφρώς γυαλίζει, και ομορφα μυρίζει. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

 

https://www.thomann.de/gr/planet_waves_pw_pl_03_instant_spray_cleaner.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiA0cyfBhBREiwAAtStHBNzIOiHAMeGT3raIKQsEnZ7YELhfGQiVgt20BlE4Fg8SM2-ufIfKBoCZEMQAvD_BwE

 

d-addario-planet-waves-pw-pl-03-katharistiko-sprey-kitharas-huge.thumb.jpg.ead5c08a54501fd61cb7539ecd1a0a2b.jpg

 

Ευχαριστώ.Ενδιαφέρον φαίνεται.

 

Εσύ έχεις δει,πώς να το πω τώρα,κάποια "πλαστικοποίηση" στο χρώμα με δαύτο ή απλά μια τόνωση/γυαλάδα και μέχρι εκεί;Ρωτάω γιατί καραγουστάρω αυτή τη φυσικότητα του ξύλου αλλά με ανησυχεί και λίγο η φθορά που κάθε ξύλο παρουσιάζει για διάφορους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είναι ανοιχτόχρωμο το ξύλο (alder, ash, maple e.t.c) με τον ιδρώτα σου σε λίγο καιρό θα γίνει άσχημα μαυριδερό και θα μυρίζει κάπως....

 Με πιο σκούρα ξύλα (μαόνι) όχι τόσο αλλά και πάλι.....

 Βγάλε όλα τα παρελκόμενα απ'το σώμα και το μπράτσο και πέρνα τους τουλάχιστον ένα λαδάκι** (με χρώμα ή όχι) με ένα πανί 3-4 φορές με 10+ ώρες διαφορά από το κάθε χέρι.

** Υπάρχουν στην αγορά λάδια-προστατευτικά ξύλου (Clou, Pigrol, Vivechrom, Duro Stick...) σε καταστήματα χρωμάτων-κιγκαλερίας. Προτίμησε λάδι νερού, όχι ότι τα άλλα (νεφτίσια, πολυουρεθάνης και νίτρου) δεν κάνουν, απλά μυρίζουν.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφήνει κάποιο "φιλμ", εάν αυτό ρωτάς. Ψεκαζω όλη την κιθάρα και με πανι τρίβω. Όλες οι βρωμιες φεύγουν και αποκτουν φυσική γυαλαδα οι επιφάνειες.

Το σκέτο ξύλο της studio αποκτά ένα ελαφρώς wet look. Σα να βάζεις γυαλιστικο overlay σε ένα έπιπλο.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gkourmoul1 είπε

Δεν αφήνει κάποιο "φιλμ", εάν αυτό ρωτάς. Ψεκαζω όλη την κιθάρα και με πανι τρίβω. Όλες οι βρωμιες φεύγουν και αποκτουν φυσική γυαλαδα οι επιφάνειες.

Το σκέτο ξύλο της studio αποκτά ένα ελαφρώς wet look. Σα να βάζεις γυαλιστικο overlay σε ένα έπιπλο.

 

Υπόψιν Γιώργο με αυτά τα σπρέι που έχουν κερί, εάν αύριο μεθαύριο θες να βάψεις την κιθάρα σου (λαίμαι τώρα...) δεν θα μπορέσεις... Χρειάζεται πολύυυυυυυ τρίψιμο και πολλά διαβρωτικά για να βγει... και εάν βγει γιατί ρουφάει το ξύλο μια κάποια ποσότητα απ'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

 

Δεν νομίζω, πάντως, να έχει κερί το εν λόγω σκεύασμα. Δε γυαλίζει παραπάνω από το φυσικό γυάλισμα τις βαμμένες/αβαφες επιφάνειες. Μέχρι και την μπιχλα απο τα νίκελ καθαρίζει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου