Προς το περιεχόμενο

δύο ποντίκια σε ένα pc?


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιόμουν αμα γίνεται να βάλω δύο ποντίκια στο pc και με κάποιο τρόπο να έχω δύο κέρσορες ώστε να χρησιμοποιώ με μεγαλύτερη ευκολία τα διάφορα προγράμματα γιατί δεν έχω ακόμη την δυνατότητα να πάρω κονσόλα πχ για το live.Πως σας φαίνεται η ιδέα?Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα μερικά προγράμματα αλλά δε κατάφερα κάτι.Ήδη έχω συνδέσει τα δύο ποντίκια στο pc και λειτουργού περίφημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δουλευει π.χ. και σε δύο οθόνες?

 

Αν είναι κάνε εναν κόπο να γράψεις λεπτομέρειες, είναι ενδιαφέρον θέμα. π.χ. ποιο πρόγραμμα, πώς κλπ.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Μετά απο λίγο ψάξιμο βρήκα μερικά προγράμματα αλλά δε κατάφερα κάτι.Ήδη έχω συνδέσει τα δύο ποντίκια στο pc και λειτουργού περίφημα

 

Τελικά κατάφερες κάτι ή όχι? Λειτουργούν με δυο κέρσορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα κρατάς ένα ποντίκι σε κάθε χέρι για να πειράζεις τα faders δυο-δυο; Όταν λες "λειτουργούν περίφημα", τι εννοείς; Γιατί νόμιζα ότι τα Windows είναι σχεδιασμένα για ένα ποντίκι οπότε αν έχεις δυο, θα παίζουν προβλήματα focus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μέχρι στιγμής έχω κατεβάσει ένα πρόγραμμα που μπορείς να παραμετροποιήσεις όλα τα controllers του pc.Έχε ιμέσα πολλά έτοιμα scripts Εγώ έβαλα ένα με το οποίο λειτουργούν τα δύο ποντίκια μαζί αλλά με έναν κέρσορα.Τώρα βέβαιως μπορείς να γράψεις αλλά πρέπει να έχεις τις γνώσεις για να το κάνεις αυτό.Πρέπει να έχει και από μόνο του όμως έτοιμο script που να δημιουργεί δεύτερο κέρσορα στην οθόνη.Ετσι θα μπορείς να χειρίζεσαι πολύ πιο εύκολα τα προγράμματα.Βασικά και εμένα προχθές μου ήρθε αυτή η flashia.Ψάξτε το λίγο το θέμα να το αναλύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να καταφέρεις κάτι. Ακόμα και οθόνη αφής να έχεις' date=' δεν μπορείς να πατάς ταυτόχρονα σε 2 σημεία[/quote']

 

+1 Νομίζω ότι είναι θέμα λειτουργικού. ¶λλωστε δεν υπάρχει και κάποιο ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου, αλλά έστω και εγκυκλοπαιδικά ενημέρωσέ μας για την όποια εξέλιξη (που δεν πιστεύω να υπάρξει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν αυτό που θες να πειράξεις είναι MIDI-controlled, δε μπορεί, όλο και κάτι γίνεται με το κατάλληλο utility :) :) :)

 

Π.χ. μπορείς να ελέγξεις 2 MIDI παραμέτρους ταυτόχρονα α λα Kaoss Pad με κάποιο ΧΥ-controller σε software:

- CC-Control, http://www.tobybear.de/p_midibag.html)

- Virtual Fader Master, http://l_and_l.home.comcast.net/vfm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκιά θα ήταν να δουλευαν 2 βελάκια, αν έχεις px 2 οθονες σε προέκταση την επιφάνειας εργασίας, αλλά και πάλι, οταν δούλευες σε ένα παράθυρο στην μια η άλλη εφαρμογή αν είχες ανοιχτές 2 θα πάγωνε.

 

Αυτό πρέπει να φτιάξουν στο μέλλον, ενα πραγματικό πολυλειρουργικό συστημα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγκιά θα ήταν να δουλευαν 2 βελάκια' date=' αν έχεις px 2 οθονες σε προέκταση την επιφάνειας εργασίας, αλλά και πάλι, οταν δούλευες σε ένα παράθυρο στην μια η άλλη εφαρμογή αν είχες ανοιχτές 2 θα πάγωνε.

 

Αυτό πρέπει να φτιάξουν στο μέλλον, ενα πραγματικό πολυλειρουργικό συστημα[/quote']

 

Για απλά Windows, κάποιος ήδη το ζήτησε από τα παλικάρια στη Microsoft, διάβασε τι του απαντά ο πρώτος:

http://weblogs.asp.net/cfranklin/archive/2004/02/21/77787.aspx

 

Αλλά από την άλλη κάποιος ανέφερε το http://cpnmouse.sourceforge.net/ που υποτίθεται ότι λύνει το πρόβλημα (δεν το έχω δοκιμάσει)...

 

Τώρα για άλλα συστήματα γίνεται (2 δείκτες) αλλά πάλι παίζει το θέμα του focus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου