Προς το περιεχόμενο

Πώς συνδέω Footswitches και expression pedals στο Guitar Rig;


Phoenix2022

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Όπως λέει και η ερώτηση. Πώς μπορώ να συνδέσω ένα footswitch ή expression pedal στο Guitar Rig; Για να πατάω το play σε backing track ή το record χωρίς το ποντίκι;

Γιατί τώρα χρησιμοποιώ ποντίκι ή πληκτρολόγιο και δε βολεύει καθόλου.

Γίνεται μόνο με midi; Δηλαδή πρέπει να βρω ένα USB to MIDI interface και απο εκεί να συνδέσω footswitch και expression pedal;

Σημείωση: Ψάχνω για οικονομική λύση. Έχω μια focusrite scarlett αυτή τη στιγμή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν εχεις καποιο midi controller πληκτρακι, ετσι; Αν οντως δεν εχεις, ειναι απο τις καλυτερες αγορες που μπορεις να κανεις, και θα σε βοηθησει και σε αυτο το ζητημα που εθεσες.

 

 Εναλλακτικα μια πεταλιερα κιθαρας με midi δυνατοτητες σου κανει επισης.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, manosx said:

Προφανως δεν εχεις καποιο midi controller πληκτρακι, ετσι; Αν οντως δεν εχεις, ειναι απο τις καλυτερες αγορες που μπορεις να κανεις, και θα σε βοηθησει και σε αυτο το ζητημα που εθεσες.

 

 Εναλλακτικα μια πεταλιερα κιθαρας με midi δυνατοτητες σου κανει επισης.

Όχι δεν έχω. Τι εννοείς πληκτράκι; Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο παραπάνω; :)

Αυτά με τα τετράγωνα κουμπιά; Έχουν έλεγχο με το πόδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληκτρακι εννοω κατι τετοιο

 

https://www.thomann.de/gr/novation_impulse_49.htm

 

 

 Ειναι ενα πολυεργαλειο, που μπορεις να παιζεις τα εικονικα σου synthesizer, να βαρας τα ντραμακια σου στα pad, να ελεγχεις το DAW με τα faders, και επιπλεον να συνδεσεις και το expression pedal σου για να το αναθεσεις στο guitar rig. Εργαλειο οχι αστεια, δεν πρεπει να λειπει απο κανενα συγχρονο σπιτι 😆

 

 Εναλλακτικα μπορεις να παρεις κατι τετοιο, ή γενικα οποιαδηποτε πεταλιερα με midi δυνατοτητες.

 

 https://www.thomann.de/gr/harley_benton_mp_100_midi_foot_controller.htm

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Καλημέρα.

 

Όπως λέει και η ερώτηση. Πώς μπορώ να συνδέσω ένα footswitch ή expression pedal στο Guitar Rig; Για να πατάω το play σε backing track ή το record χωρίς το ποντίκι;

Γιατί τώρα χρησιμοποιώ ποντίκι ή πληκτρολόγιο και δε βολεύει καθόλου.

Γίνεται μόνο με midi; Δηλαδή πρέπει να βρω ένα USB to MIDI interface και απο εκεί να συνδέσω footswitch και expression pedal;

Σημείωση: Ψάχνω για οικονομική λύση. Έχω μια focusrite scarlett αυτή τη στιγμή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

https://www.thomann.de/gr/beat_bars_ef2m.htm#bewertung

Με μια πρώτη αναζήτηση.

 

Μπορείς να πάρεις κι ενα πλήκτρο, οποιοδήποτε midi controller, που να έχει τρύπα switch για το sustain pedal. Οπότε θα το αναθέσεις στο DAW σου στο record.

Τώρα αν θα γυρνάει πίσω μετά το δεύτερο πάτημα ή αν θα συνεχίζει να τρέχει, οπότε θα σε αναγκάζει να απλώσεις χέρι στο πληκτρολόγιο... Άγνωστο. Όμως θες και εξπρεσσιον. Το να βρεις ΚΑΙ εξπρέσσιον σε πλήκτρο θα σε πάει ψηλά, άσε που δε θες το πλήκτρο απ ό,τι κατάλαβα.

 

Οπότε το πιο λογικό ειναι να πάρεις μια midi πεταλιέρα, όπως λέει ο μάνος, και να τη ρυθμίσεις όπως θες εσύ. Όλα αυτά (ρεκ, στοπ, πίσω, μπρος) γίνονται με πολλούς τρόπους, αλλά αφου θες τα χέρια ελεύθερα, πήγαινε σε πεταλιέρα.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τέτοιο μπλιμπλίκι όπου θα συνδέσω με αντάπτορα female to female ένα expression pedal θα παίξει;

 

https://www.skroutz.gr/s/12585947/M-Audio-Midi-Interface-Midisport-UNO-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

Ωραιος ο Ali, πολυ ωραιο γκατζετακι, ακριβως αυτο που θελει ο φιλος.

Είναι ακριβούτσικο όμως. Και είναι και το θέμα του τρανσπορτ. Δηλαδή ένα switch και ένα εξπρέσσιον είναι περιοριστικά για έλεγχο τράνσπορτ. Εγώ θα ήθελα:

 

Μπρος μάρκερ, πίσω μάρκερ, ρεκ, undo, play. 5 εντολές αμέσως αμέσως. Εκτός αν δουλεύεις με punch in, αλλά τότε δε γλιτώνεις το ποντίκι και το πληκτρολόγιο για να αλλάξεις τα σημεία punch.

 

Αυτό μπορεί να το τσιμπήσω όταν μεγαλώσω για να έχω συνεχόμενο πετάλι damper στο pianoteq, γιατί του πλήκτρου μου είναι μόνο switch. Ή το ξεκοιλιάζεις ή το αφήνεις.

2 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Ένα τέτοιο μπλιμπλίκι όπου θα συνδέσω με αντάπτορα female to female ένα expression pedal θα παίξει;

 

https://www.skroutz.gr/s/12585947/M-Audio-Midi-Interface-Midisport-UNO-σε-Μαύρο-Χρώμα.html

Το expression σου βγάζει 5πινο MIDI?

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έστω footswitch να πατάω το record και το play? Έχω σκεφτεί να βάλω spare πληκτρολόγιο στο πάτωμα και να το τσαλαπατάω αλλά θέλω πιο elegant λύση... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου