Προς το περιεχόμενο

E-mu 1820m ή echo gina 3g ή m-audio omnistudio?


samoth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 3 κάρτες είναι κοντά στην τιμή αν τις πάρει κανείς απ'έξω. Ποια από τις 3 προτείνετε από άποψη converters, αν έχουν κάποιο υποτυπώδες dsp chip, εισόδους εξόδου κλπ. Μ'ενδιαφέρουν οι πολλές έξοδοι για surround ήχο. thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην σε μπερδέψουμε ... αλλά εγώ προτείνω Echo Gina 3G , είναι σαφώς ότι καλύτερο υπάρχει σε οικονομικές κάρτες (Εννοείται σε αυτή τη κατηγορία δεν υπολογίζω τις RME και MOTU), δεν είναι τυχαίο που η Mackie συνεργάζεται με την Echo στην ανάπτυξη προϊόντων firewire. Ουσιαστικά η firewire audio τεχνολογία πίσω από τα Mackie προϊόντα είναι Echo. Αλλά δεν είναι μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά που κάνουν μια αγορά συμφέρουσα αλλά και η υποστήριξη. Ένα άλλο πολύ σημαντικό προτέρημα της εταιρίας Echo είναι ο σεβασμός στην επένδυση των πελατών της με διαρκή υποστήριξη των προϊόντων της ακόμα και ύστερα από πολλά χρόνια αφού πάψουν να παράγονται. Αυτό και μόνο σε κάνει θερμό οπαδό της εταιρίας.Συγκεκριμένα ακόμα φτιάχνει καινούριους drivers για την Gina 20 και όλες τις 20μπιτες κάρτες της που είναι προϊόντα από τα τέλη της δεκαετίας του 90 (νομίζω 98 αν δεν κάνω λάθος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Και εγώ πιο πολύ ανάμεσα σε αυτές τις 2 αμφιταλαντεύομαι. Η echo έχει λέει 2 universal inputs. παρ'όλα αυτά στην εικόνα της βλέπω μόνο 2 εισόδους για μικρόφωνο. Αν όμως θέλω να βάλω καρφί για κιθάρα? Κάνω κάποιο λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η απορία σου , αυτές οι είσοδοι μπροστά ονομάζονται Neutrik Universal connectors. Πρόκειται για εκείνες τις εισόδους που είναι σχήματος σταυρού που δέχονται XLR για μικρόφωνα και στο κέντρο υπάρχει είσοδος για καρφί για μουσικά όργανα κλπ.

Εγκυκλοπαιδικά αναφέρω ότι αν κάποια κάρτα διαθέτει μια απλή είσοδο Line με καρφί h Mic ,δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορείς να ενώσεις μια κιθάρα και να ακουστεί κανονικά χωρίς αλλοιώσεις , βλέπε σχετικό άρθρο για τα D.I. boxes. Η εν λόγο κάρτα όμως έχει auto sensing inputs , δηλαδή μπορεί να δεχτεί οτιδήποτε σήμα Mic , Guitar ή Line και προσαρμόζει την αντίσταση εισόδου αυτόματα ανάλογα με το σήμα που θα δεχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις να θελω να σε μπερδεψω και κυριως τονιζοντας πως δεν ειχα καμια απο τις καρτες που αναφερεις ωστε να τις δοκιμασω ή να τις ακουσω πιστευω πως η 1820m αποτελει μονοδρομο στα 500-600 ευρω.

Εχω διαβασει απειρα reviews και ολοι συμφωνουν πως η emu εκανε την υπερβαση και κυκλοφορησε καρτες με ποιοτητα ηχου που παραπεμπουν σε εταιριες οπως η Lynx και η Digidesign και φ ο β ε ρ ο υ ς preamps.

Αυτην σκεφτομαι να αγορασω ή την 1212m,αναλογα στο που θα καταληξω,

χρειαζομαι ή δε χρειαζομαι ακομα τους preamps και τις παραπανω εισοδοεξοδους...

 

Αν θες ,δες reviews στο www.zzounds.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις e-mu αυτό που κατάλαβα είναι οτι μ΄νο οι m (1212m, 1820m) λένε γιατί έχουν καλούς converters. οι άλλες δε νομίζω οτι είναι και τόσο καλές για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου