Προς το περιεχόμενο

Superfunk Guitar Recording chain


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Superfunk απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Και ενα μικρο βιντεο για το πως γραφω κιθαρες (μιας και πολλοι μου την ειπανε οτι δεν το συμπεριελαβα στο αλλο βινΔεο 🤣 )

Εχω σταθεροτερο χερι αυτη τη φορα 🤣

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 16

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα κουκλια εχεις. Κ κιθαρες κ ενισχυτες. Πιο κουκλι απ'ολα ο colorsound κ η Γκρετσ (6120) !

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😯😯😯 δηλαδή δε χρησιμοποιείς plugins;;; 😄😄😄

5 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Πολλα κουκλια εχεις. Κ κιθαρες κ ενισχυτες. Πιο κουκλι απ'ολα ο colorsound κ η Γκρετσ (6120) !

Καλή είναι, αγαπώ, αλλά η Falcon απλά δεν υπάρχει 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνοντας αφορμή από τη συλλογή του Νίκου, η οποία είναι πραγματικά αξιοζήλευτη, ξέρει κανείς τον kostelo που έχει βγάλει μια απίστευτη συλλογή από vintage κιθάρες και ενισχυτές στα Βριλήσσια; Για να έχει τέτοιο υλικό μάλλον ή είναι κάποιος γνωστός παίκτης ή κάποιος μεγάλος συλλέκτης. Δε μου περισσεύει και κανα νεφρό ρε να με πάρει... 😅

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Nekkon είπε

δηλαδή δε χρησιμοποιείς plugins;;; 😄😄😄

 

Εχω πλήρως ηχομονωμενο χώρο, μικρό αλλά αποτελεΖματικο 😆 , οπότε δεν χρειάζονται και είναι και μεγάλος μπελάς να βγάλεις ήχο με...δαυτα, θέλει πολύ χρόνο και κόπο και εγώ είμαι τεμπέλης 😅 οπότε προτιμώ την εύκολη λύση "ενισχυτής και μικροφωνο".

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

polla τα καλουδια..... 6120 και rickenbacker ζηλεψα. εξεπλαγην που δεν γραφεις ρυθμικες με την τελε. 

Θαυμαστο επίσης το πολυ νοικοκυρεμενο δωματιο, εκτος αν συμμαζεψες για το βιντεο:)))))

αλλη η φαση με το μικροφωνο σιγουρα, απλα χρειαζεται να μπορεις να ηχογραφησεις σε νορμαλ ωρες. 

το e906 to χω και γω εγγυηση ειναι, παντως και με πυκνωτικο πριν το πουλήσω( το μετανοιωσα) εγραφε πολυ ωραια ηλεκτρικες.

το 906 στο φλατ το χεις στην ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα είναι τα δύο μικρόφωνα. Εσύ βλέπω το χρησιμοποιείς σε δύο ενισχυτές, άρα υποθέτω ηχογραφείς ταυτόχρονα παίρνοντας ήχο και από τους δύο. Άλλοι παίκτες που βάζουν δύο μικρόφωνα στο ηχείο του ίδιου ενισχυτή, το κάνουν για να πάρουν διαφορετικό ήχο; Ξέρω γω μπάσο στη γωνία του κώνου και πρίμα προς το κέντρο; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Εχω πλήρως ηχομονωμενο χώρο, μικρό αλλά αποτελεΖματικο 😆 , οπότε δεν χρειάζονται και είναι και μεγάλος μπελάς να βγάλεις ήχο με...δαυτα, θέλει πολύ χρόνο και κόπο και εγώ είμαι τεμπέλης 😅 οπότε προτιμώ την εύκολη λύση "ενισχυτής και μικροφωνο".

 

Έχει τύχει να ηχογραφήσω στο σπίτι με μικρόφωνο σε 30άρη λαμπάτο με ένταση στο 5 και την γυναίκα και τα παιδιά να κοιμούνται δίπλα. Όλα είναι θέμα καλής συννενόησης 😅.

Αλλά θα έλεγα το plugin αν πετύχεις τον ήχο που θες μια φορά είναι πιο εύκολο. Απλά κιθάρα σε κάρτα ήχου και τέλος. Ωστόσο πάντα προτιμώ τον ήχο της λαμπας στην ηχογράφηση. Μου αρέσει και ο ήχος του plugin. Αλλά τον ήχο της λάμπας τον αγαπώ. Άσε που σε μικρό δωμάτιο μετά μυρίζει τέλεια 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου