Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κεφαλής μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Έγραψα και στους έλληνες μπασίστες αλλά ελπίζω σε περισσότερες απαντήσεις.


Θα ήθελα τη γνώμη σας για 3 κεφαλές.
Βρίσκω στην ίδια πάνω κάτω τιμή τις παρακάτω

Ampeg Micro Vr
Mark Bass Little Mark iii
Gallien Krueger 1001 RB

Θα συνδεθουν σε μια 15αρα καμπίνα Ampeg SVT 15E.

 

Θέλω χρώμα στον ήχο μου και ας πούμε ότι κυνηγάω κάτι πιο vintage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς ήρθες Ippo.

Στο παρελθόν είχα Mark Bass (combo 2X10), τώρα έχω Gallien Krueger... Ο Mark Bass ήταν θεϊκός, τρομερά παραμετροποιήσιμος και έβγαζε και το πιο vintage που θες.

Τον έδωσα λόγο βάρους και πήγα σε GK λόγω κιλών και για κανέναν άλλο λόγο. 

Και οι τρεις είναι μια χαρά ενισχυτές. Ο Ampeg είναι μια σταθερή αξία, ο ΜΒ (IMHO) ηχητικά πιο πολύπλευρος και ο GK ένα πιστό πολυεργαλείο. 

Αν σε αντιλαμβάνομαι σωστά για το vintage, θα έλεγα ΜΒ- όχι βέβαια ότι ο Ampeg δεν κουβαλάει vintagίλα, αλλά πάντα στα αυτιά μου ήταν λίγο πιο "μέταλλος" (και όχι ότι δεν μου άρεσε). 

Δυστυχώς, τις "λεπτομέρειες" που ψάχνεις θα τις βρεις μόνο αν τους ακούσεις- το οποίο είναι μάλλον δύσκολο. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μήπως έχεις δοκιμάσει κάποια απ τις κεφαλές που ανέφερα; Δυστυχώς δεν έχει πέσει ποτέ καμία στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς όχι, αλλά πάνω- κάτω σε σχέση με αυτά που έχω παίξει με τα συγκεκριμένα brands, οι ηχητικές κατευθύνσεις ήταν κοινές ανά εταιρία/ενισχυτή.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει τον Little Mark iii και τον GΚ 1001 RB  2-3 φορές μόνο αλλά πάντως σε ''full band'' live...Πολύ καλοί ενισχυτές και οι δύο,προσωπικά   θα έδινα προβάδισμα στον Mark Bass...Για τον  Ampeg (το συγκεκριμένο μοντέλο) δεν έχω ιδέα..   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,παίζω εδώ και 3 χρόνια με litle mark iii με μπάσο fender p bass mim 2018 και μια κάποια πετάλια,ο ήχος είναι φανταστικός,συν κάποια ακόμα πετάλια που πρόσθεσα αργότερα.

IMG_20201023_230644.jpg

IMG_20200820_222412.jpg

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου