Προς το περιεχόμενο

Μ. Χατζηδάκι Ρυθμολογία


Μ. Χατζηδακι Ρυθμολογία  

13 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Καθαρά στατιστικά...γνωρίζετε το παραπάνω έργο?

  2. 2. Αν το γνωρίζετε ποιά η γνώμη σας

    • Αριστούργημα
    • Ενδιαφέρον
    • Μέτριο
      0
    • δεν μου αρέσει
  3. 3. Αν το ακούγατε ή το ακούτε για πρώτη φορά ποιά θα ήταν η γνώμη σας

    • Θετική
    • Αρνητική
    • θα ήθελα να το ακούσω ξανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα, μιας και εγώ το μάμησα, το album έχει πολύ ωραίο artwork.

Είναι όντως album , δηλαδή ανοίγει στη μέση, με πολλές πληροφορίες και καταπληκτικό εξώφυλλο από τον Γιάννη Μόραλη .

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

21.156a_01-001-768x674.jpg

Υπάρχει και η γνωστή ιστορία σχετικά με αυτόν τον πίνακα, που ζωγραφιστηκε σε δύο εκδόσεις....όποιος ενδιαφέρεται την ψάχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δίσκο τον έχει κρατήσει πλέον ο αδερφός μου ο οποίος εκείνα τα χρόνια ήταν και ο μέντορας μου, μια και είχα εντρυφήσει δίπλα του με τον ΜΧ με ματωμένο γάμο, 15 εσπερινούς, Τζοκόντα κ.α. 

Εκείνη την εποχή ο Χατζηδάκις στην Ελλάδα ήταν σχεδόν στα αζήτητα καθώς ήταν exile, για τον Μίκη δεν συζητάμε ήταν απαγορευμένος, ενώ το κλασικό λαϊκό τραγούδι ήταν στα χαι του. 

Όντως όπως έλεγε ο ΜΧ σε εκείνο το απόσπασμα που έβαλα πιό πάνω, τα έργα του είχαν εντελώς βανδαλιστεί και ακούγονταν αποσπασματικά διάφορες επανεκτελέσεις από οποιονδήποτε προλάβαινε να αρπάξει κάθε τραγούδι. Ετσι ο Χατζηδάκις για τον πολύ κόσμο ήταν ο Ιρλανδός κι ο Ιουδαίος, ο Μύθος, Δεν ήταν νησί κλπ. Θυμάμαι μάλιστα όταν επέστρεψε, λίγο πριν την μεταπολίτευση που τον είχαν ρωτήσει σε συνέντευξη για τον Μύθο που ήταν μεγάλη επιτυχία τότε με τον Μούτσιο και την Δουράκη, αν θυμάμαι καλά, και δεν ήξερε την εκτέλεση, μην πω δεν θυμόταν το ίδιο το τραγούδι του.

Επανέκαμψε κανονικά πρώτα με το Reflections και αργότερα με τον Σκληρό Απρίλη του 45

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά αριστούργημα. Επειδή, όμως, λέτε για ψυχαναγκασμούς πιο πάνω,  κάποιος να διορθώσει το όνομα του ΜΧ στον τίτλο του θέματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΜΕΓΑΛΟ πρόβλημα με οποιοδήποτε τραγούδι του ΜΧ - δεν μπορώ να ακούσω ούτε ένα ολόκληρο πχια. Ενώ τα ορχηστικά του είναι κομψοτεχνήματα, τα τραγούδια, με όλη αυτή την ποιητική εντεχνίλα, είναι ακριβώς το αντίθετο απ' ότι εκτιμώ στην έννοια "τραγούδι", στην οποία εντρύφησα ένεκα της επαφής μου με το ξένο ρεπερτόριο βέβαια.

 

Αν κάποιος κατέστρεφε όλο το υλικό του εκτός από τα ορχηστικά, θα τον θεωρούσα έναν από τους 5 αγαπημένους σύγχρονούς μου συνθέτες. Το ίδιο πρόβλημα έχω και με τον Frank Zappa, ο οποίος έχει υπογράψει μερικά από τα πιο τραγικά τραγούδια στο Σύμπαν, αλλά όλα του τα ορχηστικά παρουσιάζουν ενδιαφέρον για 'μένα, τουλάχιστον.

 

Στο θέμα μας/σας, είχα πετύχει το άλμπουμ "Ρυθμολογία" στο σπίτι του αδερφού ενός φίλου μου (πανκάς ο φίλος μου, εντεχνομαλάκας ο αδερφός), και το είχα δανειστεί νομίζοντας (σε μία αποστροφή φαντασίωσης) ότι θα περιέχει κάτι σαν τις μουσικές για πιάνο του John Cage (μη ρωτήσετε γιατί, ειλικρινά δε θυμάμαι), αλλά σύντομα προσγειώθηκα στην πραγματικότητα.

 

Ο εντεχνομπάμιας αδερφός το έχασε στην πορεία, απ' αυτή την άποψη θα μπορούσα να το έχω κρατήσει και να σας κουνιέμαι τώρα, βάζοντάς το και εγώ στο λουτρό των επισκεπτών σαν τον LK.

 

Αυτά, σόρυ για τις προσωπικές αναφορές, αλλά ούτως ή άλλως είχε ξεφύγει το νήμα (όχι εξαιτίας μου, αρκετά μου έχει μαζεμένα ο ηχοδημήτρης).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

αρκετά μου έχει μαζεμένα ο ηχοδημήτρης).

 

 

??

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά το έργο , οποιοδήποτε έργο, οποιουδήποτε καλλιτέχνη δεν το κρίνω αυτοτελώς, αλλά πάντα σε συνάρτηση με του ΠΟΥ , ΠΩΣ και ΠΟΤΕ το έκανε.

Και εδώ βλέπουμε ότι μέρος του δίσκου ηχογραφήθηκε  στην ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, στο ΣΠΙΤΙ  του, το 1971.

Με άλλα λόγια ήταν  μπροστά από τον μέσο Έλληνα εκείνης της εποχής μισό αιώνα (με home studio στην Νέα Υόρκη).

Αυτά δεν μπορώ να το παραβλέψω και να μην με γοητεύσουν.

Το αυτό ισχύει και για τον Μόραλη.

 

Αυτοτελώς , και το art work και η μουσική του δίσκου, μου αρέσουν πάρα πολύ , αλλά αν προσθέσω και το ΠΟΥ, ΠΩΣ και το ΠΟΤΕ......τότε είναι εκτός συναγωνισμού.

 

Υ.Γ.  Ο δίσκος "ρυθμολογία" φυσικά δεν αγοράστηκε από εμένα , αλλά είναι από το αρχείο των γονιών μου.

Δεν υπήρχε περίπτωση να τον πουλήσω , πετάξω , ανταλλάξω....μιας και ήταν και ΄κληρονομιά" από τους δικούς μου, αλλά θα μου πεις εδώ δεν πέταξα τα λαστιχάκια από τις εκλογές....😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LK είπε

Προσωπικά το έργο , οποιοδήποτε έργο, οποιουδήποτε καλλιτέχνη δεν το κρίνω αυτοτελώς, αλλά πάντα σε συνάρτηση με του ΠΟΥ , ΠΩΣ και ΠΟΤΕ το έκανε.

Και εδώ βλέπουμε ότι μέρος του δίσκου ηχογραφήθηκε  στην ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ, στο ΣΠΙΤΙ  του, το 1971.

Με άλλα λόγια ήταν  μπροστά από τον μέσο Έλληνα εκείνης της εποχής μισό αιώνα (με home studio στην Νέα Υόρκη).

Αυτά δεν μπορώ να το παραβλέψω και να μην με γοητεύσουν.

Το αυτό ισχύει και για τον Μόραλη.

 

Αυτοτελώς , και το art work και η μουσική του δίσκου, μου αρέσουν πάρα πολύ , αλλά αν προσθέσω και το ΠΟΥ, ΠΩΣ και το ΠΟΤΕ......τότε είναι εκτός συναγωνισμού.

 

Υ.Γ.  Ο δίσκος "ρυθμολογία" φυσικά δεν αγοράστηκε από εμένα , αλλά είναι από το αρχείο των γονιών μου.

Δεν υπήρχε περίπτωση να τον πουλήσω , πετάξω , ανταλλάξω....μιας και ήταν και ΄κληρονομιά" από τους δικούς μου, αλλά θα μου πεις εδώ δεν πέταξα τα λαστιχάκια από τις εκλογές....😁

H Ρυθμολογία ηχογραφήθηκε κανονικά την Atlantic με τον Adrian Barber που ηχογράφησε μεγάλα ονόματα. Ο κύκλος του CNS ηχογραφήθηκε στο σπίτι του, αν και μειώνει στο παραμικρό την αξία του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου