Προς το περιεχόμενο

Λυχνίες match,balanced κ.α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την αλλαγή μεγαφώνου που είπες ότι θέλεις να κάνεις θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά... (Ειδικά μετά από μερικές ώρες παιξίματος για το κατάλληλο brake in)

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kosthrash είπε

Από την αλλαγή μεγαφώνου που είπες ότι θέλεις να κάνεις θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά...

Ευκαιρία ήταν,τον ενισχυτή τον βγάζω μόνο για να γράψω και μετά από 4 χρόνια που την έπαιξε κάποια απο τις jj που είχε μέσα,είπα να αλλάξω και μεγάφωνο.Δέν θέλω να ανοίγω και να πειράζω συχνά.Καθ όλη την διάρκεια τής έρευνας που έκανα για τον συγκεκριμένο μοντέλο σε διάφορα forums και βίντεο που είδα,θέλωντας να αντιμετωπίσω ένα βασικό πρόβλημα που είχα,πήρα και αυτήν την απόφαση.

 

Παραθέτω τις εμπειρίες μου και αυτές που διαστάυρωσα εγώ,για το συγκεκριμένο μοντέλο,ίσως να βοηθήσουν και κάποιους άλλους που θέλουν να κάνουν κάποια αλλαγή για λίγο πιό βρώμικο ήχο.

 

Ο ενισχυτής απο το εργοστάσιο του σε αρκετές περιπτώσεις είχε τριξίματα και ίσως ταλάντωσει στις λάμπες El84. Το είχα και εγώ,αλλάζοντας τις με jj,το πρόβλημα λύθηκε,αλλά όχι με τον σωστό τρόπο και θα πώ παρακάτω γιατί.

 

Το εργοστασιακό μεγάφωνο(μου άρεσε αρκετά) έχει την ιδιότητα να ξυρίζει στις μεσαίες/υψηλές συχνότητες ενώ είναι λίγο θαμπό στις χαμηλές.Αρκετοί που άλλαξαν μεγάφωνο ανέφεραν αυτό το πρόβλημα.Συμφωνώ και εγώ αν και από έναν close back περιμένεις περισσότερο μπάσο,αλλά οχι με αυτόν τον τρόπο.

 

Οι επιλογές του greenback και άλλων μεγαφώνων με έμφαση στις μεσαίες,σε συνδιασμό με λυχνίες που δίνουν έμφαση στην καθαρότητα(βλέπε jj) τα έκαναν χειρότερα τα πράγματα.Δέν μιλάω για jazz,surf και country players με jensen μεγάφωνα οπου εκεί οι jj ίσως ήταν ιδανικές.

Αρκετοί ξαναγύρισαν στο εργοστασιακό μεγάφωνο η πήγαν σε κάτι πιο ζεστό,άλλαξαν λάμπες η και τα 2.Τα 16 ohm του μεγαφώνου ήταν κάτι που δέν σκέφτηκαν αρκετοί,όπως και εγώ αρχικά,στην επιλογή,το οποιο σημαίνει οτί όσο περισσότερα ohm τόσο πιο bright ένα μεγάφωνο και προπάντος ένα 10 inch!

 

Είδα μιά μεγάλη εταιρία που κυκλοφόρισε μια άλλη έκδοση αυτού του μοντέλου με jj και creamback.Κρατάω το μεγάφωνο,αλλάζω λάμπες.

 

Οι λάμπες απο μόνες τους είναι μια ολόκληρη επιστήμη.Η βασική διαφορά απο εναν φτηνό ενισχυτή με έναν σοβαρό είναι οτί στον ένα θα σου δώσει το 55/65 % maximum διαφορά,σε εναν σοβαρό 100%.

Και ναι,έχουν ήχο και αποτελούν και ένα γρανάζι που κινεί αυτό το ερώτημα "γιατί δέν ακούγετε η μουσική σήμερα"ακόμη και στο ρόκ που τόσο αγαπάω.Ούτε το greenback είναι greenback,ουτε ο vox c10C1 είναι VOX AC10,ούτε το plugin του pulteq κάνει ότι ενα pulteq και πάει λέγοντας.

Από το μέσο αποθήκευσης,την λυχνία το μεγάφωνο εώς την ταινία,πήρες ισως όχι τον πιο αναλυτικό,αλλά πιο ζεστό ήχο που θα θυμάσε για ΠΑΝΤΑ.

 

Πρόσθετα δέ,αν και αρκετοί άνθρωποι έχουν ξεπεράσει όλους αυτούς που είχαν σε αφίσα πανω απο το δωμάτιο τους όταν ήταν παιδιά,(τεχνικά),δέν ξεπέρασαν ποτέ την φαντασία και τα ερεθίσματα που τους προσέφεραν τα τότε κοινονικοπολιτικά ζητήματα που αυτοί αποτύπωναν μέσω της μουσικής,λειτουργόντας σαν χρονοκαταγραφείς της εκάστοτε εποχής.

Ο συνδιασμος αυτών,μαζί με κάποιες τεχνικές καταλήγει στο γιατί η μουσική δέν ακούγετε σήμερα και η επιλογή λάμπας είναι μία αντίδραση από εμένα σε αυτό.

 

350 ευλω λάμπα θα βάλω πάνω στον κινεζο ενισχυτή ρε,πρόβλημα?😂 

(Gold Lion πήγα τελικά σε όλες τις θέσεις)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες παλιό ενισχυτή θα άκουγες διαφορά με N.O.S. λάμπες. Οι καινούργιοι είναι σχεδιασμένοι με καινούργιες. Μη χαλάς τα λ7 σου επ’ αδίκω. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Συμμαθητής του Αλκιβιάδη?

Ο Αλκιβιάδης παντρεύτηκε την Ιππαρέτη, κόρη του Ιππόνικου, ενός πλούσιου Αθηναίου. Σύμφωνα με τον Πλούταρχο η Ιππαρέτη αγαπούσε τον άνδρα της, αλλά προσπάθησε να τον χωρίσει, επειδή συναναστρεφόταν με εταίρες. 

 

Γι' αυτό τον έκανα παρέα. Για τις γνωριμίες του. 😉

  • Χαχα 4

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θρεντ γι'αυτην τη μορφαρα τον Αλκιβιάδη κ τα πεπραγμένα του, θα προκαλούσε τέτοια πόλωση κ διαφωνίες που ίσως ξεπερνούσε κ τις ξυλομαχιες.

  • Like 1
  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Ένα θρεντ γι'αυτην τη μορφαρα τον Αλκιβιάδη κ τα πεπραγμένα του ...

 

Από όσο ξέρω, ήταν πολύ όμορφος, και τον γούσταρε η μισή Αθήνα.

Και δεν εννοώ τις γυναίκες μόνο.

Πήγαινε στα συμπόσια και του την πέφτανε όλοι.

Ο Σωκράτης ήταν ξετρελαμένος μαζί του.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου