Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Δεν πολυβλεπω space operas, δεν ειμαι φανατικος, απο συμπτωση οχι απο κολλημα.

 

 

 Ειχα δει τις τελευταιες ταινιες σταρ τρεκ, που τους δειχνει στη σχολη και τετοια, δεν ηταν ασχημες αλλα δε με τραβηξαν και να κολλησω περαιτερω.

 

 Στο μυαλο μου ειχα τα 80ies που εδειχνε η ΕΡΤ την original series.

 

 Ειδα λοιπον στο netflix που εχει ολη την original series, και σκεφτηκα "κατσε να το δω να γελασω, τις μαλακιες που βλεπαμε τοτε με τα κουμπακια και beam my up scotty, θα κλαψω με τα cheesy effect"

 

 Πιτσιρικια ειμασταν τοτε, που να εκτιμησουμε.

 

 Η σειρα εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σεναρια, με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικο βαθος και αρκετες φιλοσοφικες προεκτασεις. ΚΑΜΙΑ σχεση με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ του σημερα, που τσεκαρουν τα κουτακια σε στυλ " Γκευ βαλαμε; Φεμινιστρια βαλαμε; Body positive βαλαμε; Ωραια ενταξει ειμαστε, ας τους κανουμε ολους επιπεδους χαρακτηρες με καρτουνιστικη δραση και ειμαστε κομπλε" ΚΑΜΙΑ σχεση, ΠΟΛΥ ανωτερα σεναρια.

 

 ΟΚ, τα κουμπακια ειναι σα διακοπτες φουρνου και τα φωτακια ειναι αγιοβασιλιατικα, αλλα χιλιες φορες εφε του 60 με ΣΕΝΑΡΙΟ, παρα εφε απο cpu farm με σεναριο ΓΙΑ ΤΟΝ Π**ΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

 Δεν πολυβλεπω space operas, δεν ειμαι φανατικος, απο συμπτωση οχι απο κολλημα.

 

 

 Ειχα δει τις τελευταιες ταινιες σταρ τρεκ, που τους δειχνει στη σχολη και τετοια, δεν ηταν ασχημες αλλα δε με τραβηξαν και να κολλησω περαιτερω.

 

 Στο μυαλο μου ειχα τα 80ies που εδειχνε η ΕΡΤ την original series.

 

 Ειδα λοιπον στο netflix που εχει ολη την original series, και σκεφτηκα "κατσε να το δω να γελασω, τις μαλακιες που βλεπαμε τοτε με τα κουμπακια και beam my up scotty, θα κλαψω με τα cheesy effect"

 

 Πιτσιρικια ειμασταν τοτε, που να εκτιμησουμε.

 

 Η σειρα εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σεναρια, με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικο βαθος και αρκετες φιλοσοφικες προεκτασεις. ΚΑΜΙΑ σχεση με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ του σημερα, που τσεκαρουν τα κουτακια σε στυλ " Γκευ βαλαμε; Φεμινιστρια βαλαμε; Body positive βαλαμε; Ωραια ενταξει ειμαστε, ας τους κανουμε ολους επιπεδους χαρακτηρες με καρτουνιστικη δραση και ειμαστε κομπλε" ΚΑΜΙΑ σχεση, ΠΟΛΥ ανωτερα σεναρια.

 

 ΟΚ, τα κουμπακια ειναι σα διακοπτες φουρνου και τα φωτακια ειναι αγιοβασιλιατικα, αλλα χιλιες φορες εφε του 60 με ΣΕΝΑΡΙΟ, παρα εφε απο cpu farm με σεναριο ΓΙΑ ΤΟΝ Π**ΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ

 

 

Μάνο μιλάμε για το remake όχι για το παλιό του 78 (έχει όλα τα καλά του παλιού επί εκατό κ κανένα από τα κακά του. το κυριότερο είναι το βάθος κ το character development του καινούργιου)

 

Αν κάνεις το λάθος κ το ξεκινήσεις θα φας τρελό κόλλημα κ κάπου στην τρίτη σεζόν μετά την εσκεμμένη κοιλιά που κάνει στα πρώτα επεισόδια, θα θες να δεις τα υπόλοιπα επεισόδιο κ την τελική σεζόν χωρίς να μπορείς να επιτρέψεις στον εαυτό σου να κάνει διάλειμμα. Μιάμιση σεζόν μπαμ κ κάτω 

 

Δε μπορώ να το εξηγήσω. Έχει απίστευτες προεκτάσεις κ παύει να είναι σειρά. Πιο πολύ σε ανοιχτή πρόταση σε διάλογο είναι με όποιον το έχει δει. Νιώθεις σαν εθισμένος κ σαν να έχεις φάει μια σφαλιάρα από τον Αντρέ δε Τζαιαντ κ θες να βρεις έναν ομοιοπαθη να τον ρωτήσεις Τι ήταν αυτό ρε?

 

Περιτο να πω πως δε το βάζω για κανένα λόγο στην κατηγορία σπεης όπερα. Ειδικά από τη στιγμή που λείπουν οι στυλιστικές αστοχίες κ δεν ειναι dated σαν το παλιο

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2023 στις 6:06 ΠΜ, Waterfall-K mk2 είπε

 

 

 

 

Μπράβο στα παλικάρια, πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
58 λεπτά πριν, manosx είπε

 Δεν πολυβλεπω space operas, δεν ειμαι φανατικος, απο συμπτωση οχι απο κολλημα.

 

 

 Ειχα δει τις τελευταιες ταινιες σταρ τρεκ, που τους δειχνει στη σχολη και τετοια, δεν ηταν ασχημες αλλα δε με τραβηξαν και να κολλησω περαιτερω.

 

 Στο μυαλο μου ειχα τα 80ies που εδειχνε η ΕΡΤ την original series.

 

 Ειδα λοιπον στο netflix που εχει ολη την original series, και σκεφτηκα "κατσε να το δω να γελασω, τις μαλακιες που βλεπαμε τοτε με τα κουμπακια και beam my up scotty, θα κλαψω με τα cheesy effect"

 

 Πιτσιρικια ειμασταν τοτε, που να εκτιμησουμε.

 

 Η σειρα εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σεναρια, με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψυχολογικο βαθος και αρκετες φιλοσοφικες προεκτασεις. ΚΑΜΙΑ σχεση με τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ του σημερα, που τσεκαρουν τα κουτακια σε στυλ " Γκευ βαλαμε; Φεμινιστρια βαλαμε; Body positive βαλαμε; Ωραια ενταξει ειμαστε, ας τους κανουμε ολους επιπεδους χαρακτηρες με καρτουνιστικη δραση και ειμαστε κομπλε" ΚΑΜΙΑ σχεση, ΠΟΛΥ ανωτερα σεναρια.

 

 ΟΚ, τα κουμπακια ειναι σα διακοπτες φουρνου και τα φωτακια ειναι αγιοβασιλιατικα, αλλα χιλιες φορες εφε του 60 με ΣΕΝΑΡΙΟ, παρα εφε απο cpu farm με σεναριο ΓΙΑ ΤΟΝ Π**ΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ

 

 

 

Ακριβώς ίδια εμπειρία έχω με τα Star Wars. Μεγάλωσα με 1 έως 6, πήγα και είδα τα καινούργια της Disney. Αηδία και θλίψη. Η μόνη σκέψη που μου έβγαλαν ήταν το αν θα φύγω στη μέση της προβολής ή όχι.

 

Χίλιες φορές puppet Yoda, παρά το καλύτερο CGI με αυτά τα σενάρια και το character development της πλάκας.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Ακριβώς ίδια εμπειρία έχω με τα Star Wars. Μεγάλωσα με 1 έως 6, πήγα και είδα τα καινούργια της Disney. Αηδία και θλίψη. Η μόνη σκέψη που μου έβγαλαν ήταν το αν θα φύγω στη μέση της προβολής ή όχι.

 

Χίλιες φορές puppet Yoda, παρά το καλύτερο CGI με αυτά τα σενάρια και το character development της πλάκας.

Γουσταρω πολυ Star Wars. Tα 1-6 τα clone wars cartoon κ πανω απ'ολα τα μαγικα old republic  KOTOR 1-2. Παρολα αυτα ειναι ενα guilty pleasure. Ξερω πως τα ευχαριστιεμαι γι'αυτο που ειναι. Εχω δει κ πολλα Σταρτρεκ κ πολλα απο την αντιστοιχη fiction κουλτουρα κ ας μην τρελλαινομαι για το ειδος.

 

Το Μπατλσταρ δεν μπαινει σε αυτη την κατηγορια. Δεν το υπερασπιζομαι ως φαν μποη μη μπερδευτουμε. Οταν μου τα πρηζανε να το δω το ανεβαλα για κανα τριμηνο καθως ειχα παρανοησει τι ειναι. Κ δεν ειναι ευκολο να περιγραφει το τι ακριβως ειναι. Βασικα ο,τι κ να θεωρησετε οτι ειναι αλλαζει πολλες φορες ακομα κ μεσα στην ιδια σεζον. Πιο πολυ ειναι φιλοσοφικοι προβληματισμοι γυρω απο την ανθρωπινη φυση, πολιτισμο κ εξελιξη που αναγκαστικα ετσι οπως παει το σεναριο ξεκιναει απο το διαστημα. Ειναι πολυ μεγαλο εγχειρημα, δοσμενο πολυ ευστοχα κ οσο περναει ο καιρος θα αρχιζει να αντιμετωπιζεται ως τετοιο. 

 

@Terry RoscoeBeck5 βαλε κ εσυ ενα χερακι θα νομιζουν πως ειμαι οπαδος ναουμε

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cos_dr είπε

εγώ δεν ανησυχώ.

 θα ενσωματώσουμε την τεχνολογία στους γενετικά τροποποιημένους εγκεφάλους μας και με τεράστια διαστημόπλοια θα φύγουμε από τον πλανήτη για να ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΜΕ, να ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΟΥΜΕ άλλους κόσμους.

 Δεν θα ξέρουν από που τους ήρθε. Τους τυφλώνει ο ήλιος και η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία του, δεν μπορούν να δουν πως το σύστημά μας έχει ζωή. Δεν μπορούν να δουν πως ο πλανήτης Γη είναι κλάσης Μ.

 

@cos_drΠολύ το φοβάμαι ότι, πρακτικά τουλάχιστον είμαστε μόνοι μας εκεί έξω Κώστα....!! Και ήμουν και παραμένω δηλαδή από τους τρελαμένους για εξωγήινους και όλα τα συναφή. Διότι από την μία πλευρά σου λένε πως ζούμε σε ένα σύμπαν ηλικίας κάτι δισεκατομμυρίων ετών (τώρα αν είναι λίγο πιο ενήλικο από 14 δις και μας κρύβει χρόνια δεν βαριέσαι...). Μετρήσαμε πάνω-κάτω κι ότι μπορούμε να δούμε στην  ευρύτερη παρατηρήσιμη γειτονιά και είναι καμιά 200αριά δισεκατομμύρια γαλαξίες εκεί έξω. Απίθανο να είμαστε μόνοι μας...λένε...στήσανε και μια εξίσωση εκεί πέρα και μετράνε πολιτισμούς....  Να το δεχθώ καθότι λογικό άτομο αλλά, υπάρχει κι αυτό το παράδοξο ερώτημα , που ίσως ποτέ δεν τέθηκε στ' αλήθεια από κάποιον Fermi , μα τέλος πάντων από κάποιον ξύπνιο τέθηκε για να το συζητούν ακόμη, το οποίο πολύ απλά θέτει το εξής δίλημμα : Αν όντως υπάρχουν εκεί έξω τόσοι πολιτισμοί , επί τόσα δις χρόνια .... ε δεν μπορεί , κάποιοι θα έπρεπε να μας έχουν εντοπίσει και κάπως θα έπρεπε να έχουν καταστήσει σαφέστατη την παρουσία τους. "Που είναι όλοι αυτοί ;" Το ερώτημα "γιατί εμείς δεν έχουμε εντοπίσει εξωγήινη νοημοσύνη;" απαντιέται πολύ εύκολα , καθόσον εμείς είναι ελάχιστα χρόνια που έχουμε αναπτύξει διαστημική δραστηριότητα. Που είναι όμως έστω κι ένας παλαιός εξωγήινος πολιτισμός, ο οποίος έχει την τεχνολογία για μεγάλα ταξίδια και ας μην γελιόμαστε ... δεν θα ασχολούνταν για πολύ αυτοί οι τύποι με το τι επιθυμούν οι εδώ κυβερνήσεις των μοντέρνων νεάντερταλ (για μας μιλάω...χαχα) , δηλαδή θα ανοίγαμε την τηλεόραση και θα πιάναμε andromeda tv ρε παιδί μου....

Και λένε πολλά εδώ και τόσα χρόνια , πρώτος εγώ τα πίστευα αλλά...no hard evidence...!!

Κι αν υπάρχουν λοιπόν όλοι αυτοί εκεί έξω ... ίσως πρακτικά να είμαστε μόνοι μας , ίσως μείνουμε για πάντα μόνοι μας...ίσως οι αποστάσεις που Κάποιος τοποθέτησε ανάμεσα σε μας και σε πολλούς άλλους να είναι πράγματι ανίκητες....

(Γράψε και καμιά μουσική με αυτό το σενάριο τώρα....) χααχχαχαχαχααχαχ

Επεξεργασμένο από fanisatt
  • Like 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Που είναι όμως έστω κι ένας παλαιός εξωγήινος πολιτισμός, ο οποίος έχει την τεχνολογία για μεγάλα ταξίδια και ας μην γελιόμαστε ... δεν θα ασχολούνταν για πολύ αυτοί οι τύποι με το τι επιθυμούν οι εδώ κυβερνήσεις των μοντέρνων νεάντερταλ (για μας μιλάω...χαχα) , δηλαδή θα ανοίγαμε την τηλεόραση και θα πιάναμε andromeda tv ρε παιδί μου....

Αν μπροστά στα μάτια τους (ή ό,τι έχουν τέλος πάντων) είμαστε μυρμήγκια, γιατί να ασχοληθούν; Και εφόσον είμαστε τόσο πίσω εξελικτικά, μήπως δε μπορούμε να αντιληφθούμε την παρουσία τους;

 

Περισσότερα εδώ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Zoo_hypothesis

 

19 λεπτά πριν, fanisatt είπε

(Γράψε και καμιά μουσική με αυτό το σενάριο τώρα....) χααχχαχαχαχααχαχ

Ναι!

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν τα πέρασα εξονυχιστικά όλα τα ποστ και ίσως να έχει αναφερθεί αλλά αν όχι, ιδού!

Το νέο κομμάτι των Beatles με φωνή Lenon AI.

 

Sir Paul McCartney says artificial intelligence has enabled a 'final' Beatles song

 

"We had John's voice and a piano and he [Jackson] could separate them with AI," said McCartney. "They tell the machine, 'That's the voice. This is a guitar. Lose the guitar.'

"So when we came to make what will be the last Beatles' record, it was a demo that John had [and] we were able to take John's voice and get it pure through this AI."

 

https://www.bbc.com/culture/article/20230616-the-beatles-final-record-should-we-bring-singers-back-from-the-dead

 

Βέβαια αυτή η υπηρεσία κυκλοφορεί ευρέως, ο διαχωρισμός μιας μπάντας σε ξεχωριστά όργανα και φωνής. Τίποτα... καινούργιο θα μου πει κανείς.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, fanisatt είπε

@cos_drΠολύ το φοβάμαι ότι, πρακτικά τουλάχιστον είμαστε μόνοι μας εκεί έξω Κώστα....!! Και ήμουν και παραμένω δηλαδή από τους τρελαμένους για εξωγήινους και όλα τα συναφή. Διότι από την μία πλευρά σου λένε πως ζούμε σε ένα σύμπαν ηλικίας κάτι δισεκατομμυρίων ετών (τώρα αν είναι λίγο πιο ενήλικο από 14 δις και μας κρύβει χρόνια δεν βαριέσαι...). Μετρήσαμε πάνω-κάτω κι ότι μπορούμε να δούμε στην  ευρύτερη παρατηρήσιμη γειτονιά και είναι καμιά 200αριά δισεκατομμύρια γαλαξίες εκεί έξω. Απίθανο να είμαστε μόνοι μας...λένε...στήσανε και μια εξίσωση εκεί πέρα και μετράνε πολιτισμούς....  Να το δεχθώ καθότι λογικό άτομο αλλά, υπάρχει κι αυτό το παράδοξο ερώτημα , που ίσως ποτέ δεν τέθηκε στ' αλήθεια από κάποιον Fermi , μα τέλος πάντων από κάποιον ξύπνιο τέθηκε για να το συζητούν ακόμη, το οποίο πολύ απλά θέτει το εξής δίλημμα : Αν όντως υπάρχουν εκεί έξω τόσοι πολιτισμοί , επί τόσα δις χρόνια .... ε δεν μπορεί , κάποιοι θα έπρεπε να μας έχουν εντοπίσει και κάπως θα έπρεπε να έχουν καταστήσει σαφέστατη την παρουσία τους. "Που είναι όλοι αυτοί ;" Το ερώτημα "γιατί εμείς δεν έχουμε εντοπίσει εξωγήινη νοημοσύνη;" απαντιέται πολύ εύκολα , καθόσον εμείς είναι ελάχιστα χρόνια που έχουμε αναπτύξει διαστημική δραστηριότητα. Που είναι όμως έστω κι ένας παλαιός εξωγήινος πολιτισμός, ο οποίος έχει την τεχνολογία για μεγάλα ταξίδια και ας μην γελιόμαστε ... δεν θα ασχολούνταν για πολύ αυτοί οι τύποι με το τι επιθυμούν οι εδώ κυβερνήσεις των μοντέρνων νεάντερταλ (για μας μιλάω...χαχα) , δηλαδή θα ανοίγαμε την τηλεόραση και θα πιάναμε andromeda tv ρε παιδί μου....

Και λένε πολλά εδώ και τόσα χρόνια , πρώτος εγώ τα πίστευα αλλά...no hard evidence...!!

Κι αν υπάρχουν λοιπόν όλοι αυτοί εκεί έξω ... ίσως πρακτικά να είμαστε μόνοι μας , ίσως μείνουμε για πάντα μόνοι μας...ίσως οι αποστάσεις που Κάποιος τοποθέτησε ανάμεσα σε μας και σε πολλούς άλλους να είναι πράγματι ανίκητες....

(Γράψε και καμιά μουσική με αυτό το σενάριο τώρα....) χααχχαχαχαχααχαχ

αυτό είναι μια υπόθεση.

 Εγώ υιοθετώ την υπόθεση των δισεκατομμυρίων γαλαξιών και των εκατομμυρίων πολιτισμών που βέβαια μπορεί να μην έχουν τα χαρακτηριστικά μας ακριβώς, αν και νομίζω πως αν μιλάμε για ζωή, μάλλον ανάλογα χαρακτηριστικά έχει αν θεωρήσουμε πως γνωρίζουμε τη σύσταση του σύμπαντος και θα υπάρχει τρόπος επικοινωνίας αλλά και διαστρικών ταξιδιών που απλά δεν τον γνωρίζουμε ακόμα, δεν τον έχουμε ανακαλύψει.

 

 Μουσική δεν έχω χρόνο και διάθεση να γράψω. Ότι ακούσατε ακούσατε. Εκτιμώ πως μετά τα 55 θα αρχίσω να γράφω πάλι μουσική.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου