Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν κάποιος έχει ποστάρει το παρακάτω λινκ, από ένα γρήγορο  ψάξιμο δεν είδα κάτι (δεν διάβασα και τις 6 σελίδες), αλλά αξίζει να δει κανείς το παρακάτω βίντεο (2:30 ώρες) στο οποίο μιλάνε τρεις σοβαροί και ειδικοί επιστήμονες. Κάποιοι από σας μπορεί και να φοβηθούν, εγώ πάντως σε κάποια σημεία "την άκουσα".

Βρείτε χρόνο και δείτε το ολόκληρο.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπορεί να λέμε ότι ο άνθρωπος θα δημιουργήσει μια πραγματικά ανώτερη μουσική σύνθεση ή, θα προσεγγίσει πιο ελεύθερα και πιο εφευρετικά ή, με περισσότερη "τυχαιότητα" κάποιο μουσικό όργανο πλην όμως , μάλλον αγνοούμε το τι θα προκύψει στην πράξη μεσομακροπρόθεσμα από το συνδυασμό κβαντικής μηχανικής , "ανώτατης μουσικής παιδείας" και μιας απέραντης βάσης δεδομένων. Δεν μιλάμε για υπολογιστές με ανεμιστηράκια που τρίζουν και επεξεργαστές που ψήνουν καφέ το καλοκαίρι...μιλάμε για υπολογιστές που παίζουν με τη φυσική των υποατομικών σωματιδίων , για υπολογιστές που ήδη διαβάζουν το μυαλό και κάνουν κείμενο τις σκέψεις και μπορεί να παραμένουν  ασταθείς  προς το παρόν , αλλά στο μέλλον ;
Αναφορικά με τα δικαιώματα που αναφέρει ο εισηγητής, πολύ φοβάμαι ότι κανείς δεν θα ρωτήσει το ευρύ κοινό.
Θα αποφασίσουν εκείνοι που μέχρι τώρα αποφασίζουν σχεδόν για τα πάντα στη ζωή μας. Και είναι γνωστό ότι, οι περισσότερες αποφάσεις σ' αυτό το επίπεδο επηρεάζονται (για να μην πω ότι "εκβιάζονται") ποικιλοτρόπως από τα μεγάλα συμφέροντα.
Επί παραδείγματι ποιος ρωτήθηκε για το αν θα έπρεπε να υπάρχουν εφαρμογές online καζίνου οι οποίες έφεραν σε άμεση επαφή το ευρύ κοινό με την καταστροφή ;
Είναι πασιφανές ότι , άλλαξε πολύ το τοπίο σε εκείνους τους τομείς ανθρώπινης δραστηριότητας όπου εισήλθαν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές.
Το γενικότερο κακό έχει σχέση με την καμπούρα της καμήλας και γενικά με όλες τις καμπούρες... Την ίδια στιγμή που ένας κιθαρίστας ενοχλείται παράφορα επειδή εγώ χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα soft κιθαρίστα , εκείνος χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα soft drummer για να συμπληρώσει και να παρουσιάσει τη δουλειά του....και κάποιος άλλος που ενοχλείται με όλα τούτα δεν χρησιμοποιεί τίποτε αλλά, δεν έχει και τίποτε να παρουσιάσει....
Κι αν μας πάρεις το μαραφέτι από τα χέρια ίσως δεν μπορέσουμε να κάνουμε μια διαίρεση με μολύβι και χαρτί .. ούτε θα καταδεχθούμε βέβαια να αγοράσουμε μια κλασσική φωτογραφική μηχανή - καταργήσαμε και τα οικογενειακά άλμπουμ με φώτο (και δεν μας ενδιαφέρει το πόσοι φωτογράφοι έκλεισαν τα μαγαζιά τους...) , ούτε βέβαια θα βγούμε στη γειτονιά να αναζητήσουμε κάποιον αντίπαλο για να παίξουμε μια καλή παρτίδα σκάκι !
(Ακόμη κι ο Κασπάροβ είναι πολύ πιθανό να νικήθηκε το 1996 από τον Deep Blue της ΙΒΜ...λέω "πολύ πιθανό" επειδή ακόμη γκρινιάζει για εκείνο το παιγνίδι...)
Καλό Σ/Κ !

  • Like 2

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1990, σε μία συνέντευξη που είχα δώσει (τότε περνάγαμε στην Ελλάδα από την αναλογική στη ψηφιακή εποχή), είχα πει για το τέλος των πνευματικών δικαιωμάτων. Έχουμε επιζήσει όλα αυτά τα χρόνια...θα επιζήσουμε και τα υπόλοιπα...εσείς γιατί εγώ θα πάρω σύνταξη!!!

Παρακολουθώ ένα συγκεκριμένο κλάδο (των γραφικών, της επεξεργασίας εικόνας και τη δημιουργία περιεχόμενου), δεν έχω σαφή άποψη ακόμα...αλλά όποιος θέλει να δει λίγο παρακάτω, ας κατεβάσει το νέο Photoshop Beta

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, marathon είπε

θέλει να δει λίγο παρακάτω, ας κατεβάσει το νέο Photoshop Beta

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει ένα generative fill μέσα, και μπορεί ένα κροπαρισμένο κάδρο να το συμπληρώσει με "πιο ενδιαφέροντα" περιβάλλοντα.

1 ώρα πριν, fanisatt είπε

Την ίδια στιγμή που ένας κιθαρίστας ενοχλείται παράφορα επειδή εγώ χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα soft κιθαρίστα , εκείνος χρησιμοποιεί κάποιο πρόγραμμα soft drummer για να συμπληρώσει και να παρουσιάσει τη δουλειά του....και κάποιος άλλος που ενοχλείται με όλα τούτα δεν χρησιμοποιεί τίποτε αλλά, δεν έχει και τίποτε να παρουσιάσει....

Πολύ ωραία παρατήρηση, και κουμπώνει ωραία με τη φύση των "αγγαρειών" που ανέφερε ο @harilatron.

 

Δηλαδή, ευκολία-ευκολία, αν εδραιωθεί αυτή η φιλοσοφία, θα καταλήξουμε νησιά δημιουργικότητας, και ούτε μια σχεδία πουθενά να πάμε από το ένα στο άλλο. Καθένας μόνος του, καμία ζύμωση έξωθεν.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έχει ένα generative fill μέσα, και μπορεί ένα κροπαρισμένο κάδρο να το συμπληρώσει με "πιο ενδιαφέροντα" περιβάλλοντα.

Αυτό είναι το λιγότερο. Η αίσθησή μου είναι ότι η Αdobe μετατρέπει το Photoshop σε ένα (ακόμα) πιο μαζικό εργαλείο που πραγματικά δεν θα ξεχωρίζει ο ερασιτέχνης με τον επαγγελματία. Αυτό -μάλλον- μεταφράζεται σε πιο πολλούς χρήστες, -προφανώς- μηνιαίες συνδρομές προσιτές σε όλους, δέσμευση -ίσως- σε ένα εργασιακό περιβάλλον.

Αυτό είναι το επάνω μέρος. Το κάτω είναι η database, που εκεί είναι και τα πνευματικά δικαιώματα χρήσης. Ήδη διαβάζω ότι ομάδες εργάζονται πάνω σε αυτά τα δεδομένα (νομικά κυρίως), οπότε περιμένουμε να δούμε τις εξαγορές και τις νέες συμμαχίες...πόλεμος γιγάντων πλέον.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, harilatron είπε

Αν ο cosdr γράψει με τη βοήθεια της ΑΙ μια φούγκα ρε σε ελάσσονα και την κυκλοφορήσει και διαπιστώσω ότι με έχει κλέψει, ποιον θα μηνύσω? Το software, τo cloud, τον host ή τον απατεώνα τον cosdr?

Εμένα μου αρκεί πως η ΑΙ ποτέ δεν θα με φτάσει στις φούγκες.

Δεν μου αρκεί όμως πως εγώ θα ψοφήσω και η ΑΙ θα μείνει για πάντα και θα την ταΐζουν με τα δεδομένα των φουγκών μου για να γίνεται πιο νοήμων.

 

 Γι αυτό οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ πρέπει να ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΝ την ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ.

 Το πιάσατε το υπονοούμενο, έτσι?

 χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ🤣

 

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, marathon είπε

Το 1990, σε μία συνέντευξη που είχα δώσει (τότε περνάγαμε στην Ελλάδα από την αναλογική στη ψηφιακή εποχή), είχα πει για το τέλος των πνευματικών δικαιωμάτων.

Ε, και τι χαίρεσαι; Λάθος έκαμες. :) :) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Ε, και τι χαίρεσαι; Λάθος έκαμες. :) :) :) :)

 

Δεν έκανα.....τα είχα τελειώσει από τότε, αλλά δεν με πιστεύανε!!!!😊

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έβαλα το chatgpt να μου γράψει ένα τραγούδι για τον Μεγάλο Κιμ Γιουνγκ Ουν και βγήκε μια βλακεια και μισή. Τελικά το έγραψα μόνος μου και είναι αριστούργημα. Κάποια στιγμή θα κυκλοφορήσει στα charts.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marathon είπε

Δεν έκανα.....τα είχα τελειώσει από τότε, αλλά δεν με πιστεύανε!!!!

 

Τα τελείωσες μόνος σου; Ο υπόλοιπος πλανήτης το γνωρίζει;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου