Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μόλις τώρα, SibLt είπε

Με άλλα λογια, προβλέπεται χοντρή κονόμα  για τον @LK

 

Όταν γίνουν όλα αυτά, εχώ θα χω βγει στη σύνταξη,

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Όταν εσύ γράφεις με ΑΙ, κατευθείαν κείμενο, και η εκπαίδευση έχει γίνει σε έναν όγκο δεδομένων ιντερνετικό, ποιος θα πάρει δικαιώματα; Αν έχει εκπαιδευτεί το εργαλείο και στο noiz.gr και του ζητήσει η μάνα μου να γράψει ένα κεφάτο πόζερ κομμάτι με τσαχπινογαργαλιάρα κιθάρα και σε κοτσάρει μέσα, κάνει κρα η κιθάρα ότι είναι βρασίδας27, ποιος θα πάρει τα δικαιώματα; Το μοντέλο; Η μάνα μου; Κι εσύ;;;;

 

Τίνος είναι δηλαδή ο κόπος, τι προστατεύουν τα δικαιώματα τελικά; (Με κάλυψε η απάντηση του @LK που μόλις διάβασα.)

 

Δεν θα τον κοτσάρει αυτούσιο, θα φτιάξει κάτι με πιθανόν πολλές επηρροές, κάτι σαν χωνευτήρι της βάσης δεδομένων.

Όπως κάνει και ο ανθρώπινος παράγοντας/νους/εγκέφαλος όταν γράφει μουσική, επηρεάζεται από τα ακούσματά του και τις γνώσεις του.

Είναι ποτέ δυνατόν δηλαδή, αν πχ ο @gkourmoul1 που προσπαθεί να προσεγγίσει ήχους καταξιωμένων μουσικών γράψει ένα κομμάτι στο οποίο ο ήχος και το παίξιμο θυμίζει Gary Moore ή Pink Floyd, να του ζητηθούν δικαιώματα από αυτούς?

 

Το θέμα για μένα, είναι ποιος το φτιάχνει τελικά, ποιος είναι ο δημιουργός.

Την πνευματική διεργασία δηλαδή που θα έκανε ο ανθρώπινος εγκέφαλος, το νευρικό σύστημα, κλπ, τώρα τα κάνει μηχανή, ο άνθρωπος είναι απλά ο εμπνευστής που ταΐζει την μηχανή τα δεδομένα όπως τα θέλει.

Στην υπόλοιπη πνευματική διεργασία, δεν έχει καμία πραγματική συμμετοχή.

 

Πχ λέγαμε στον καταρράκτη για βάλε αυτό κι αυτό να δούμε τι θα βγάλει.

Το θέμα δεν είναι τι θα βγάλει αυτό, αλλά τι θα έβγαζε ο καθένας από εμάς.

Γιατί πιθανότατα άλλο πράγμα θα έβγαζε ο καθένας.

Αυτό θα το έκανε είδος τέχνης/έκφρασης.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δεν το ξέρει. Και πρόσεξε τώρα. Ήδη αυτό μπορεί να γίνει, χοντρικά. Είτε με garageband, είτε με Magix Musicmaker, η "μουσική" εμπλοκή είναι σχετικά μικρή. Όμως, το ξεκαθάρισμα έχει γίνει "παραπάνω". Σου λέει η άδεια χρήσης του προγράμματος, ότι το υλικό επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί για εμπορικούς σκοπούς, αυτοί που γράψανε τις λούπες πληρώνονται, κτπ κτπ..

 

Όταν εσύ γράφεις με ΑΙ, κατευθείαν κείμενο, και η εκπαίδευση έχει γίνει σε έναν όγκο δεδομένων ιντερνετικό, ποιος θα πάρει δικαιώματα; Αν έχει εκπαιδευτεί το εργαλείο και στο noiz.gr και του ζητήσει η μάνα μου να γράψει ένα κεφάτο πόζερ κομμάτι με τσαχπινογαργαλιάρα κιθάρα και σε κοτσάρει μέσα, κάνει κρα η κιθάρα ότι είναι βρασίδας27, ποιος θα πάρει τα δικαιώματα; Το μοντέλο; Η μάνα μου; Κι εσύ;;;;

 

Τίνος είναι δηλαδή ο κόπος, τι προστατεύουν τα δικαιώματα τελικά; (Με κάλυψε η απάντηση του @LK που μόλις διάβασα.)

Ας αφήσουμε στην άκρη τα daws. Υποκριτικό το ξέρω. Υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς κ να βγάζεις κομμάτια ενώ δεν είσαι καν μουσικός , ναι . Και μουσικός να είσαι υπάρχουν τρόποι να τα χρησιμοποιείς, ακόμα κ αν δεν έχεις καθόλου έμπνευση -δημιουργικοτητα. 

 

Αλλά μέχρι εδώ τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές όμως. 

 

Για αυτό εγώ ο αδαής ξανα κάνω την απλή ερώτηση. Μπαίνω κ ζητάω από ΑΙ κ μου γράφει ένα κομμάτι. Μ'αρεσει. Το παίζω με ανθρώπινα παιξίματα κ φωνές. Αν δε το δηλώσω πως θα μάθει ποτέ κάποιος πως είναι ΑΙ δημιούργημα;

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Αν δε το δηλώσω πως θα μάθει ποτέ κάποιος πως είναι ΑΙ δημιούργημα;

Επ' αυτού, θα φροντίσει ο πάροχος της υπηρεσίας δια της οποίας απέκτησες πρόσβαση σε AI.  Εκτός αν σκοπεύεις να τρέχεις κάποιο datacenter στην πιλοτή.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

 

Για αυτό εγώ ο αδαής ξανα κάνω την απλή ερώτηση. Μπαίνω κ ζητάω από ΑΙ κ μου γράφει ένα κομμάτι. Μ'αρεσει. Το παίζω με ανθρώπινα παιξίματα κ φωνές. Αν δε το δηλώσω πως θα μάθει ποτέ κάποιος πως είναι ΑΙ δημιούργημα;

Αν δεν τον μάθει , δεν τρέχει τίποτα.

Όπως δεν τρέχει τίποτα, αν κλέψεις και δεν σε πιάσουν.

Αν το μάθει (αυτό είναι άλλης επιστήμης ή τέχνης αντικείμενο)  , με όποιον τρόπο, και μπορεί να το αποδείξει (εδώ υπεισέρχεται και η νομική) , τότε το έργο σου  δεν θα προστατεύεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Επ' αυτού, θα φροντίσει ο πάροχος της υπηρεσίας δια της οποίας απέκτησες πρόσβαση σε AI.  Εκτός αν σκοπεύεις να τρέχεις κάποιο datacenter στην πιλοτή.

Ωραία λοιπόν όταν τέτοιου είδους ΑΙ λύσεις γίνουν vst κ μπουν στο daw, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι είναι σήμερα, όταν ουσιαστικά οι μόνες αποφάσεις που χρειάζεται να πάρεις για να έχεις κομμάτι μέσα από το daw είναι :

 

τι είδους μουσική θες

πόσα όργανα κ ποια

άντρα θες φωνή ή γυναίκα ή κ τα δυο

Κ Τέλος το κρατάμε το σημείο/κομμάτι ή να κάνω generate άλλο

 

τότε ποιος έχει τα δικαιώματα?

αυτός που πλήρωσε το πλαγκιν?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Πχ λέγαμε στον καταρράκτη για βάλε αυτό κι αυτό να δούμε ι θα βγάλει.

Το θέμα δεν είναι τι θα βγάλει αυτό, αλλά τι θα έβγαζε ο καθένας από εμάς.

Γιατί πιθανότατα άλλο πράγμα θα έβγαζε ο καθένας.

Αυτό θα το έκανε είδος τέχνης/έκφρασης.

Σύμφωνοι, όμως: Δε νομίζω ότι η έξοδος είναι ντετερμινιστική. Αν ζητήσουμε 2 κόκκινα γατιά, δεν μας επιστρέφει το ίδιο αποτέλεσμα. Άρα το input που δίνουμε δεν μπορεί να θεωρηθεί μοναδικό. Και επιπλέον, η χαρά της αναζήτησης και της δημιουργίας νομίζω ότι είναι όλη η φασούλα που αξίζει, και τα δικαιώματα είναι η αναγνώριση κάποιας εργασίας, έστω διανοητικής.

 

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μπαίνω κ ζητάω από ΑΙ κ μου γράφει ένα κομμάτι. Μ'αρεσει. Το παίζω με ανθρώπινα παιξίματα κ φωνές. Αν δε το δηλώσω πως θα μάθει ποτέ κάποιος πως είναι ΑΙ δημιούργημα;

Κοίτα, ΑΝ το γράψει, κι ΑΝ σου αρέσει, κι ΑΝ το παίξεις με όργανα ακριβώς ίδιο, αν δεν το δηλώσεις δεν θα το μάθει κανείς. Όμως μου φαίνεται κάπως δύσκολο όπου μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας να έχουμε 100% αναπαράξιμη ακρίβεια. Μα μια νότα θα πειράξεις, μα μια νότα θα την παίξεις 1/64 κοντύτερη, δεν θα είναι ίδιο. Από τη στιγμή που παίζεις, καταβάλεις έργο. Κι αν δώσω εγώ ένα lead sheet βαρύ, υπερβολικό, δεσμευτικό, και το εκτελέσουν όλοι καρμπόν κατά τις οδηγίες, μέχρι και τι πένα θα κρατάνε, δεν έχει δικαιώματα ο session μετά; Φυσικά και έχει. Ο άνθρωπος έχει δικαιώματα, και νοημοσύνη. Το γλωσσικό μοντέλο δεν έχει ούτε δικαιώματα, ούτε νοημοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

παθεί να προσεγγίσει ήχους καταξιωμένων μουσικών γράψει ένα κομμάτι στο οποίο ο ήχος και το παίξιμο θυμίζει Gary Moore ή Pink Floyd, να του ζητηθούν δικαιώματα από αυτούς?

Ο καθένας μπορεί να αξιώσει νομικά οτιδήποτε από τον οποιονδήποτε.

 Το θέμα είναι ποιόν θα δικαιώσει το δικαστήριο. Ένας από τους ΔΙΚΑΣΤΕΣ θα είναι ΡΟΜΠΟΤ και θα λειτουργεί με ΤΕΧΝΗΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ και θα παίρνει και περίεργες εκφράσεις, απόκοσμες όταν μιλάει.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου