Προς το περιεχόμενο

Περί τεχνητής νοημοσύνης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωπωπω χαμός έγινε εδώ επί τόσες ώρες που παιδεύομαι με ένα μερεμέτι σε ένα παλιό μας έπιπλο...

Οπότε...ας ρίξω κι εγώ κι΄ άλλα υλικά στο mixer κι επειδή ξεκινήσαμε με τεχνητή νοημοσύνη , λέω να ανακατέψω ένα πολύ αγαπημένο μου θέμα που είναι η ... φυσική νοημοσύνη !

Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά τα τρισεκατομμύρια γαλαξίες εκεί έξω (είχα μείνει στα 200 δις εγώ...αλλά όντως άλλαξαν οι αριθμοί...), μετά των λοιπών γνωστών ουρανίων σωμάτων έχουν λιγότερες επιλογές να κάνουν μέσα σε ένα 24ωρο ας πούμε από ένα ... μυρμήγκι !

Τα περισσότερα ουράνια σώματα περιφέρονται ασκόπως σύμφωνα με τις επιδράσεις κάποιων βαρυτικών πεδίων. (Είναι και μερικά τα οποία έχουν ξεφύγει αλλά αργά ή γρήγορα σε κάποια τροχιά θα μπουν ή θα στουκάρουν κάπου και θα τελειώνει η ιστορία)

Οπότε ... όχι - δεν με εντυπωσιάζει όλο τούτο το χάος εκεί έξω ! Δεν με εντυπωσιάζουν τα άστρα ούτε καν η ψυχρή λογική των άβουλων φυσικών νόμων ! Αναμφίβολα όμως, η γνώση γύρω από αυτά είναι τρομερά ενδιαφέρουσα και προφανώς πολύ ζωτικής σημασίας για την ανθρωπότητα, μιας και είναι η ευρύτερη γειτονιά μας και πολλές απειλές διαγράφονται δυνητικά ή/και θα προκύψουν στο μέλλον.

Ένα μυρμήγκι με εντυπωσιάζει περισσότερο...

Ένας σκύλος έχασε το αφεντικό του κι ενώ βρέθηκαν πολλοί άλλοι άνθρωποι να του καλύψουν όλες τις πρωτογενείς του ανάγκες ... εκείνος παρέμεινε νηστικός επί πολλές ημέρες πάνω από το μνήμα του αφεντικού του μέχρι που έσβησε ! Και για μένα τουλάχιστον δεν είναι χημεία αυτό....δεν είναι πυρηνική φυσική ούτε κβαντομηχανική ούτε καν οι φυσικοί νόμοι στο σύνολό τους...είναι μάλλον κάτι άλλο  που απλά με εντυπωσιάζει γιατί επιβεβαιώνει κατά κάποιον τρόπο  ότι, ο ψυχικός κόσμος υπάρχει ακόμη και για τα ζώα !

Και μιλώντας για ζώα και ανθρώπους ... βλέπω πολλές νοημοσύνες ζώων να κινούνται σε παραπλήσια επίπεδα , γάτα - σκύλος , ή του δελφινιού με της φάλαινας κλπ κλπ κλπ κλπ κι ενώ επίσης βλέπω το πόσο μοιάζουμε κι εμείς με τα ζώα , έχουμε ποδαράκια - χεράκια - ματάκια ... ας μην περιγράψω περαιτέρω... δεν βλέπω έστω κι ένα άλλο είδος (γήινο βέβαια...) το οποίο να έχει παραπλήσια νοημοσύνη με αυτήν της αφεντιάς μας. Δεν υπάρχει ούτε ένα άλλο είδος πάνω σε τούτο τον πλανήτη που να ανέπτυξε τέχνες ή επιστήμες και γενικά αυτό που λέμε πολιτισμό. Δεν έχουν απορίες τα ζωάκια...δεν τους ενδιαφέρει να φτιάξουν βιβλιοθήκες...δεν.... Οπότε μιλάμε για διαφορά τάξεων μεγέθους.  Ας υπήρχε και κάτι άλλο ρε παιδί μου (μη άνθρωπος βέβαια) με κάπως λιγότερη ή, κάπως περισσότερη νοημοσύνη από μας...νοημοσύνη ανάλογη με τι δική μας ...ικανή να δημιουργήσει πολιτισμό.  Δεν υπάρχει όμως....

Πανσπερμία μεν .... που για κάποιον λόγο σαν να τέλειωσε με μας .. !

Καλή συνέχεια....

 

Επεξεργασμένο από fanisatt
  • Like 2

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πρωτη μουρη στο Νακα το αντιστοιχο πιανο της Yamaha, πολυ ψαρωτικο.

 

Επισης με ενα παρομοιο ειχαν κανει το καλυτερο συγκριτικο προενισχυτων μικροφωνου που εχω δει ποτε, διοτι πως αλλιως να το κανεις;

 

 Περιττο να πω πως ολοι ιδιοι ακουγοντουσαν  😆 μονο κατι παμφθηνοι απο καρτα ηχου prosumer εκαναν μπαμ, ολοι οι αλλοι οι καλοι ηταν αυτο ακριβως, καλοι 😆 αν δεν ειναι φλατ δεν ειναι καλοι, και φλατ απο φλατ ποση διαφορα να κανει;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Δεν υπάρχει ούτε ένα άλλο είδος πάνω σε τούτο τον πλανήτη που να ανέπτυξε τέχνες ή επιστήμες και γενικά αυτό που λέμε πολιτισμό. Δεν έχουν απορίες τα ζωάκια...δεν τους ενδιαφέρει να φτιάξουν βιβλιοθήκες...δεν....

Ευτυχώς να λες, γιατί αν είχαν απορίες τα ζωάκια και γενικά αν είχαν επίγνωση της θνητότητας τους, σήμερα δεν θα μετράγαμε μόνο "4,300 θρησκείες, εκκλησίες, δόγματα κ' θρησκευτικές οργανώσεις" αλλά τις εκατονταπλάσιες.

 

22 λεπτά πριν, fanisatt είπε

Πανσπερμία μεν .... που για κάποιον λόγο σαν να τέλειωσε με μας

Αυτό δεν το ξέρουμε, και μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Τέτοιο ΑΙ το αγαπώ πάντως.

 

Reverb match, eq match, διαχωρισμός φωνών, απομαγνητοφώνηση κτπ κτπ

Ναι, τέτοια θέλω.

Τωρα θες να μου πεις πως ετσι οπως μιλαει αυτος, δεν καταλαβες πως το βιντεο αυτο ειναι ΜΑΗΝΤ ΠΡΟΓΡΑΜΙΝΓΚ μασκαρεμενο σα βιντεο που παρουσιαζει ο,τι παρουσιαζει τελος παντων

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

fs222876a_social.thumb.jpg.39b354409b22641c75a6558b4338cd3d.jpgΝα ένα υβριδικό μοντέλο της προκοπής φίλωζ 

Αυτη τη συνθεση σιγουρα την εχεις σκεφτει εσυ Νεκκονα μου πριν τη Φεντερ 😛

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

ετσι οπως μιλαει αυτος,

Δεν θα πουλήσουν τίποτα. Έχω κάποιες ελληνικές φωνές κατα νου που θα αποτελούσαν αισθητή βελτίωση, αλλά ας το αφήσω στη φαντασία σας.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, fanisatt είπε

που για κάποιον λόγο σαν να τέλειωσε με μας .. !

Καλή συνέχεια....

 

Μια θεωρία λέει ότι ο λόγος που δεν βρίσκουμε στοιχεία ύπαρξης άλλων πολιτισμών στο σύμπαν είναι γιατί είμαστε πολύ πρώιμοι, και αυτό μου αρέσει σαν εξήγηση, μας βάζει σε μια ιδιαίτερη θέση πάλι, όχι μια από τα ίδια στη μέση του πουθενά όπως κάνουν συνήθως οι πολιτικά ορθές θεωρίες...

 

Οπως και να 'χει, το θέμα έχει παραγίνει επιστημονικό, όχι ότι δεν είμαι επιστημονικός τύπος, αλλά παραείναι επιστημονικό για Δευτέρα βράδυ (έχει και μπάλα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δεν θα πουλήσουν τίποτα. Έχω κάποιες ελληνικές φωνές κατα νου που θα αποτελούσαν αισθητή βελτίωση, αλλά ας το αφήσω στη φαντασία σας.

Τα λιγουρευεστε?

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ευτυχώς να λες, γιατί αν είχαν απορίες τα ζωάκια και γενικά αν είχαν επίγνωση της θνητότητας τους, σήμερα δεν θα μετράγαμε μόνο "4,300 θρησκείες, εκκλησίες, δόγματα κ' θρησκευτικές οργανώσεις" αλλά τις εκατονταπλάσιες.

 

Αυτό δεν το ξέρουμε, και μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Δεν γνωρίζω αν τα ζώα εχουν επίγνωση της θνητότητας τους! Γνωρίζουμε ομως οτι εχουν πανισχυρα ενστικτα επιβίωσης τα οποία χρησιμοποιουν σε συνδυασμό με τη νοημοσύνη τους για να καλυπτουν τις ανάγκες τους   , οι δε ανάγκες τους είναι πολύ περιορισμενες σε σχεση με τις δικες μας . Αν ενα ζωο απειληθει...τότε μπορεί να γινει φονικότατο ισως επειδη εχει τελικα επιγνωση της πιθανοτητας να χασει τη ζωη του. Αναφορικα με την πανσπερμια μιλησα μονον για το δικο μας πλανητη. Η θεώρησή μου θα αναθεωρηθει οταν η επιστήμη μου υποδείξει ευθεως ενα αλλο νοημων ειδος που δημιουργησε πολιτισμο  , κατώτερο ή ανωτερο απο τον ανθρώπινο

Τέλος , υπενθυμίζω οτι εχουμε ανεξισθρησκεία. Κανεις δεν επιτρεπεται να υποτιμα κανεναν επειδη πιστευει σε μια θρησκεια ή επειδη δεν πιστευει σε τιποτε απολυτως. Η επιστημη δεν εχει αποδειξει ουτε καν θεωρει οτι οι μεν ειναι πιο ευφυεις απο τους δε....

Επεξεργασμένο από fanisatt
  • Like 2

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Μια θεωρία λέει ότι ο λόγος που δεν βρίσκουμε στοιχεία ύπαρξης άλλων πολιτισμών στο σύμπαν είναι γιατί είμαστε πολύ πρώιμοι, και αυτό μου αρέσει σαν εξήγηση, μας βάζει σε μια ιδιαίτερη θέση πάλι, όχι μια από τα ίδια στη μέση του πουθενά όπως κάνουν συνήθως οι πολιτικά ορθές θεωρίες...

 

Οπως και να 'χει, το θέμα έχει παραγίνει επιστημονικό, όχι ότι δεν είμαι επιστημονικός τύπος, αλλά παραείναι επιστημονικό για Δευτέρα βράδυ (έχει και μπάλα)

Μα και βεβαια ειμαστε πολυ πρωιμοι....αλλά ήδη αναφερθηκα σε αυτο...που είναι οι άλλοι που δεν ειναι πρωιμοι ? Καλη μπαλα!

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου