Προς το περιεχόμενο

Τι μουσική ακούτε τώρα; XIV


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mpamps είπε

Πολύ ωραίος δίσκος. Φοβερός ο Γιαπωνέζος, εδώ "προβάρει" το Afterthoughts.

 

Φοβερός ο Ryo, και βγάζει και πολύ γέλιο. Tα 64 πάτησε και δεν του φαίνεται. Στο παρακάτω βίντεο μόλις έχει αγοράσει νέα "καλούδια", μεταξύ των οποίων και ένα Hammond SK1 και μας τα δείχνει. Φοράει και το μπλουζάκι μου.😛

 

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί που γράφαμε για τον Ryo, τσουπ, σκάει μύτη ένα email από τον ίδιο και τον λογαριασμό του στο Bandcamp.

Θα ζήσει πολλά χρόνια...😌

 

image.thumb.png.d3c7852eb2e4f538593fc95917069420.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Φοβερός ο Ryo, και βγάζει και πολύ γέλιο. Tα 64 πάτησε και δεν του φαίνεται. Στο παρακάτω βίντεο μόλις έχει αγοράσει νέα "καλούδια", μεταξύ των οποίων και ένα Hammond SK1 και μας τα δείχνει. Φοράει και το μπλουζάκι μου.

 

 

 

Ενταξει εγω πηρα σκ2 αλλα ειμαι και δυο χρόνια μεγαλυτερος...😉

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ενταξει εγω πηρα σκ2 αλλα ειμαι και δυο χρόνια μεγαλυτερος...😉

To ίδιο Hammond έχετε φίλος, απλά το δικό σου έχει ένα manual επιπλέον. Το βίντεο βέβαια είναι 10 χρόνια παλιό, απ'τα χέρια του έχουν περάσει πολλά Hammond μοντελα, vintage και σύγχρονα. Στο στούντιο του έχει κι ένα vintage B3, ενώ στα llives έπαιζε με τα SK1, XK3c και τα τελευταία χρόνια με το XK5. Πριν από αυτά χρησιμοποιούσε κατά κόρον το Korg CX3, την πρώτη analog έκδοση των '80s αλλά και την digital έκδοση που κυκλοφόρησε το 2001.

Το περίεργο είναι ότι τουλάχιστον τα μισά άλμπουμς των SB τα έχει ηχογραφήσει με το CX3, όχι με κάποιο Hammond. Όλα τα organs του βέβαια τα έχει περασμένα πάντα από κάποιο Leslie (145, 147 ή 122), το SK1 πχ στο βίντεο το έχει περασμένο από ένα Leslie 145.🤘

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

To ίδιο Hammond έχετε φίλος, απλά το δικό σου έχει ένα manual επιπλέον. Το βίντεο βέβαια είναι 10 χρόνια παλιό, απ'τα χέρια του έχουν περάσει πολλά Hammond μοντελα, vintage και σύγχρονα. Στο στούντιο του έχει κι ένα vintage B 3, ενώ στα llives έπαιζε με SK1 και XK3c και τα τελευταία χρόνια με το XK5. Πριν από αυτά χρησιμοποιούσε κατά κόρον το Korg CX3, την πρώτη analog έκδοση των '80s αλλά και digital έκδοση όταν κυκλοφόρησε το 2001. Το περίεργο είναι ότι τουλάχιστον τα μισά άλμπουμς των SB τα έχει ηχογραφήσει με το CX3, όχι με κάποιο Hammond. Όλα τα organs του βέβαια τα έχει περασμένα πάντα από κάποιο Leslie (145, 147 ή 122), το SK1 πχ στο βίντεο το έχει περασμένο από ένα Leslie 145.🤘

Γι αυτο ολοι με λεγανε παρε cx3?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Γι αυτο ολοι με λεγανε παρε cx3?

Όσοι στο λέγανε αυτό, είτε πούλαγαν το δικό τους CX3, το οποίο μπορεί να ήταν από 21 ως 42 χρόνια παλιό (ανάλογα το μοντέλο) είτε ήταν άσχετοι και δεν ήξεραν τι έλεγαν.😎 Ευτυχώς επικράτησε η λογική...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Όσοι στο λέγανε αυτό, είτε πούλαγαν το δικό τους CX3, το οποίο μπορεί να ήταν από 21 ως 42 χρόνια παλιό (ανάλογα το μοντέλο) είτε ήταν άσχετοι και δεν ήξεραν τι έλεγαν.😎 Ευτυχώς επικράτησε η λογική...😌

Δίνανε ενα 500 τότε 

Εγω λεω να παρω ενα τετοιο

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Εγω λεω να παρω ενα τετοιο

New B3p(ortable) 
Aν διαθέτεις €18Κ, πάρ'το.😌 Είχε κι ο Lord ένα στο σπίτι του. Αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας, την ίδια sound engine με το SK2 σου έχει κι αυτό, οπότε ηχητικά δεν θα δεις διαφορά. Εξωτερικά βέβαια έχει πολλά εξτρά, B/W preset πλήκτρα, 2+2+1 drawbars sets, B3 layout και φυσικά τα δύο manuals με 10 mechanical contacts το καθένα, κάτι που ολοκληρώνει την B3/C3/A100 αίσθηση και τρόπο παιξίματος. Τα manuals του είναι πανάκριβα και υπάρχουν μόνο στα console μοντέλα, δηλαδή στα New B3/B3p/C3 mk2 και ίσως και στα A162 & B162. 

image.png.790d65135ed8f0e6fba8d2304311910e.png

 

image.thumb.png.58eeeee06394034cbcf938a6d94b889e.png

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... πουλησα ενα σπιτι...αν δεν παρω ξανα σπιτι και παρω γκαρσονιέρα βγαινει και ενα b3p.

Ωραια βαση εχει υποθετω και ρόδες...

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου