Προς το περιεχόμενο

Sound Behind the song: “Elsewhere” by Vangelis


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα, ποιος του είπε αυτού του παιδιού ότι η ηλικία μίας τεχνολογίας, μπορεί να είναι στοιχείο αποτιμητικό της αξίας της, είναι πραγματικά ενδιαφέρον. Του γράφω ότι αυτά αν τα έγραφε η Korg θα πήγαινε η καζούρα σύννεφο (γι΄αυτό και δεν θα τα γράψει ποτέ βέβαια, άσε που μάλλον θα απέλυε οποιονδήποτε θα τα έλεγε από το προσωπικό της), αλλά ο Καταράκτης επιμένει να υπερ-θεματίζει; Για ποιο λόγο;

 

Το εκκλησιαστικό όργανο, (και το πιάνο) είναι επίσης "αρχαίες" τεχνολογίες. Όμως, κανένα από τα έργα που γράφτηκαν τις χρυσές εποχές για το ένα ή για το άλλο δεν θα είχαν γραφτεί χωρίς τη χρήση των (ελαtτωματικών υλοποιήσεων) αυτών ακριβώς των αρχαίων τεχνολογιών. Με ΑΥΤΗ την έννοια τα όργανα στη φωτογραφία είναι "τέρατα" και ο Ναυτίλος "παιγνίδι", διότι - όπως κάποια μέρα θα αναγκαστείς να παραδεχθείς - η μουσική και οι προδιαγραφές είναι εντελώς ΑΣΧΕΤΑ πράγματα.

 

Άλλωστε, όπως ξέρει οποιοσδήποτε έχειε τελειώσει έστω και ένα project στη ζωή του, μερικές φορές (συχνά) η μη-σιδερωμένη σχέση με τα εργαλεία μας, εκδηλώνει προκλήσεις που ξεπερνάμε εις όφελος του τελικού αποτελέσματος.

46 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Θες να σου θυμίσω ότι ένα 16-part multitimbral workstation/synth είναι ουσιαστικά 16 synths μαζί

 

Όχι, δεν είναι 16 synths, είναι 16 instances του ίδιου synth.

 

Εσένα, άμα σου δώσουν είτε το setup που βλέπουμε στη φωτό ή το... Ναυτίλο, πάρε το Ναυτίλο και κάτσε να μετράς bits και σίγκναλ του νοιζ ράτιο. Εγώ θα πάρω το setup, όχι επειδή το έχει χρησιμοποιήσει ο Βαγγέλης, αλλά επειδή όντως έχει ενσωματωμένη μουσική αξία που απουσιάζει από την άλλη επιλογή.

Επί τη ευκαιρία, νομίζω πως το εν' λόγω setup αφορά περισσότερο το Soil Festivities και το Mask, όχι το Direct.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hardware synths setups σημερα είναι για ρομαντικούς. Ένας από αυτούς και εγώ ..... οι υπολογιστες και τα vst πλεον εχουν πάει σε τέτοιο επίπεδο που δεν υπάρχει καμία συγκριση. Ακόμα και σε live setup. Υπαρχουν emulators για τα πάντα, σε πολλές περιπτώσεις, με πολύ καλύτερο ήχο από τα original.

Προσοχη μην παρεξηγηθώ!!!! δεν απαξιώνω καμία γνώμη, όλα έχουν την ομορφιά τους εννοείται. Έχω καταλήξει στο ότι είναι ιδανικό να είσαι και στους δύο κόσμους. Με τα μέσα που υπάρχουν σήμερα μπορουν να συνδιαστουν τέλεια. 

Επεξεργασμένο από Dimitris Pap

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως ειλικρινα, αν ειχα να διαλεξω μεταξυ αυτου του set up, και ενος συγχρονου PC με φουλ pluginια ΣΥΝ ενα cs80, με κατω τα χερια PC με CS80, με κατω τα χερια.

 

 Ενα καλο αναλογικο συν το audio PC και εισαι πολυ καλυτερα απο αυτο το βουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dimitris Pap

@manosx

 

Παρακαλώ, προσέξτε ότι ο WFMKII δεν λέει για PC (πάλι το setup του Vangelis θα έπαιρνα, αλλά ναι, ανοίγει όντως μία συζήτηση για το τι είναι ισχυρότερο) - μιλά για hardware workstations. Και βέβαια όχι στα 2000 ευρώ, με μία κάρτα της προκοπής και αγορασμένο το απαραίτητο λογισμικό πάμε για μία πεντάρα, χαλαρά.

 

Θα το ξαναγράψω διότι δεν το αντέχει ο νους μου: συζητάμε για το αν κάποιος μπορεί με 2000 ευρώ ή λιγότερα να έχει ένα ισχυρότερο σύστημα από αυτό που εμφανίζεται στις φωτό από το στούντιο του Βαγγέλη Παπαθανασίου.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ψηφιακα παντως τα εχει πιστευω. Θα μου πεις ειναι θεμα γουστου, αλλα ειναι σαλιγκαρια μπροστα του, πoιο dx7 και πoιο d50.

 

 

 Χαλαρα αν μου πεις κρατα cs-80, prophet 10, jupiter και το prophet vs που ειναι hybrid, και αντι για ολα τα υπολοιπα σου δινουμε το kronos, χαλαρα το προτιμουσα.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley , σίγουρα όλοι το setup του ΠΑΠ θα επιλεγαμε. Αλλά αν μιλάμε για οικονομία χρήματος , χρόνου , κόπου , πρακτικότητας και παραγωγηκότητας,  το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα θα είχαμε (για να μην πω καλύτερο) με PC/mac setup , software , controllers , midi keyboards. ..... ίσως όχι ακριβώς μόνο με KRONOS ή Nautilus  όπως είπανε τα παιδια , διότι αυτά τα μηχανήματα έχουν περιορισμένη CPU (σε σχεση με εναν υπολογιστή) και κατά την ταπεινή μου άποψη δεν κάνουν και την τέλεια προσομοίωση αναλογικών synth, έχουν βέβαια άλλα δυνατά σημεία. 

 

Επεξεργασμένο από Dimitris Pap

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εγγραφή του KRONOS ή του NAUTILUS ή και του triton μου που λέει ο λόγος σε ένα σύγχρονο daw και την καλή χρήση των envelopes, των φιλτρων, lfo's, effects και κυματομορφών-carriers των,  μπορεί να βγάλεις το ηχόχρωμα και την παραγωγή  του Βαγγέλη αφού έχεις φυσικά και τις απαραίτητες γνώσεις.

 

 Το πρόβλημα είναι να είσαι ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ. Αυτό ή είσαι η δεν είσαι.

 Δεν είναι θέμα setup λοιπόν. χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα🤣

 

 Και φυσικά το software υπερτερεί του hardware.

 Software κρυμμένο σε hardware με δικο του os δεν είναι τα hardware workstations τα σύγχρονα έτσι και αλλιώς?

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε οτι αφορα τους sampled based ηχους, το συστημα του βαγγελη δεν το φτανει το kronos, με τιποτα. Με καμια κυβερνηση.

 Αλλα τα αναλογικα του ειναι κορυφη, αυτα την κανουν τη διαφορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Σε οτι αφορα τους sampled based ηχους, το συστημα του βαγγελη δεν το φτανει το kronos, με τιποτα. Με καμια κυβερνηση.

 Αλλα τα αναλογικα του ειναι κορυφη, αυτα την κανουν τη διαφορα.

 

Τα αναλογικά του με λίγο software ή και καλό προγραμματισμό του kronos στο VA section και με χρήση μαζί με effects, envelopes, lfo's, δεν θα βγει ο ήχος από έναν σύγχρονο που ξέρει ΚΑΛΑ.

 Η σύνθεση μπορεί να μην βγει γιατί δεν είναι ο σύγχρονος ο VANGELIS αλλά σκέτοι οι ήχοι όπως ακούγονται θα βγουν πιστεύω άνετα.

 

 Εγώ ψηφίζω πως όλα αυτά που έχει γύρω του ο βαγγέλης είναι περιττά στο σήμερα εποχή και αντικαθιστώνται επάξια από ένα πολύ μικρότερο software σε συνδυασμό με hardware setup. Μόνο παππούδες και ρομαντικοί συνθέτες θα προτιμήσουν να δουλέψουν έτσι και μάλιστα επαγγελματικά. Εγώ έτσι πιστεύω.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Με εγγραφή του KRONOS ή του NAUTILUS ή και του triton μου που λέει ο λόγος σε ένα σύγχρονο daw και την καλή χρήση των envelopes, των φιλτρων, lfo's, effects και κυματομορφών-carriers των,  μπορεί να βγάλεις το ηχόχρωμα και την παραγωγή  του Βαγγέλη αφού έχεις φυσικά και τις απαραίτητες γνώσεις.

 

 Το πρόβλημα είναι να είσαι ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ. Αυτό ή είσαι η δεν είσαι.

 Δεν είναι θέμα setup λοιπόν. χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα🤣

 

 Και φυσικά το software υπερτερεί του hardware.

 Software κρυμμένο σε hardware με δικο του os δεν είναι τα hardware workstations τα σύγχρονα έτσι και αλλιώς?

Σωστά ... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου