Προς το περιεχόμενο

Επιλογή digital piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα! Θα ήθελα την βοήθεια σας! Θέλω να αγοράσω για το σπίτι ένα digital piano. Κυρίως για να ξεκινήσει η γυναίκα μου μαθήματα αλλά και για εμένα , εγώ είμαι κιθαρίστας αλλά ψικογρατζουναω και εγώ. Βέβαια ΔΕΝ έχω εμπειρία επάνω σε πιάνο όποτε για αυτό και θέλω την βοήθεια σας. Έχω επιλέξει 2 με βαρύκεντρισμένα πλήκτρα, μετά από πολύ ψάξιμο, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω. 
Α) το ένα είναι το Yamaha p125a το οποίο είναι μόνο το πλήκτρο (χωρις την ξύλινη βάση, εγώ έχω βάση πλήκτρων την κλασική) το οποίο μου βγαίνει γύρω στα 550€ και 

Β) το άλλο είναι το Roland FP10 το οποίο είναι στο 500αρικο μαζί με την ξύλινη βάςη και λίγο μικρότερο σε διαστάσεις που με βολεύει από θέμα χώρου. 
 

Από το ψάξιμο που έκανα το Roland έχει καλύτερη αίσθηση στα πλήκτρα (μιας και χρησιμοποιεί σε όλα τα μοντέλα το ίδιο σύστημα) αλλά πιο generic ήχους και χειρότερα ηχεία, όμως είναι φουλ σετ με αποτέλεσμα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στο σαλόνι μου, ενώ το Yamaha δεν έχει τόσο καλή αίσθηση στα πλήκτρα (βασικά δεν έχει τόσο καλή επαναφορά) όσο ένα πιάνο αλλά είναι καλύτερο και στα ηχεία και στους ήχους με περισσότερες επιλογές. 
Ήθελα την γνώμη σας, πιο θα επιλέγατε. Είναι σημαντική η αίσθηση αλλά αν η διαφορά είναι μικρή στην αίσθηση μήπως το Roland είναι λίγο cheap σε αίσθηση και ποιότητα; 
Γενικά για το yamaha πήγαινα εξ αρχής. 
 

Ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αν δεν έχεις δει αυτό, δες το, για να έχεις μια εικόνα ηχητικής σύγκρισης.

 

 

 

Το έχω δει για αυτό προβληματίστηκα… 

12 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Αν η γυναίκα σου θέλει να μάθει να παίζει πιάνο, δεν νομίζω ότι ένα digital πιάνο θα την βοηθήσει. 

Η γυναίκα μου τραγουδάει και αυτό θα είναι συνοδευτικό για την φωνή για να μπορέσει να αντιληφθεί καλύτερα την μουσική. Δεν το κάνει επειδή θέλει να γίνει βιρτουόζος. Εγώ απλά ήθελα κάτι που να εξομοιώνει το πιάνο, μιας και δεν υπάρχει δυνατότητα αγοράς κανονικού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν για οικονομικούς λόγους δεν μπορείς να πάρεις το FP-30X (2021) μαύρο στα €655 χωρίς την βάση, τότε πας για το FP-10 (2019) μαύρο στα €399 χωρίς την βάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Εάν για οικονομικούς λόγους δεν μπορείς να πάρεις το FP-30X (2021) μαύρο στα €655 χωρίς την βάση, τότε πας για το FP-10 (2019) μαύρο στα €399 χωρίς την βάση.

 

Για το 30x δεν μπορώ να φτάσω. 
Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που προτείνεις να προτιμήσω το fp10 σε σχέση με το Yamaha? 

Επεξεργασμένο από kospas12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, kospas12345 είπε

Έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που προτείνεις να προτιμήσω το fp10 σε σχέση με το Yamaha? 

Όχι, σε αυτή την κατηγορία κανένα. Το ίδιο μου κάνουν.

Θα προτιμούσα το Yamaha καθ'ότι πιό καινούργιο (κατασκευαστικά) μοντέλο.

Το FP-10 είναι αρχές 2019 και το P-125A είναι τέλη 2022.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου