Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, manosx είπε

Επειδη ομως δεν ειμαστε για να μπαινουμε στο δαφνι

 

Από μέσα σου γράφω.

Μ' αυτά που γράφεις, άρχισα να ζαλίζομαι, να ξεριζώνω τις τρίχες των μαλλιών μου, πήρα ένα μαχαίρι και άρχισα να ουρλιάζω.

Ήρθαν κάτι ευγενικοί κύριοι, και μου χάρισαν μια μπλούζα πολύ τρέντυ.

Άσπρη, και τα μανίκια κουμπώνουν από πίσω.

Με πήραν με ένα αυτοκίνητο με σωφέρ, και με πήγαν σε ένα πολύ όμορφο μέρος, με θέα στο βουνό.

 

Το μόνο περίεργο είναι η διακόσμηση του δωματίου.

Μα καπιτονέ στους τοίχους?

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Από μέσα σου γράφω.

 

Καλα στο Δαφνι αναγκαστηκες να ξενιτευτεις για να βρεις ιντερνέτ?

Πιο κοντα δεν ειχε?

  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξύπνησα σήμερα τι ωραία τι καλά, λέω κάτσε να φτιάξω έναν ήχο στο χάλιον, φτιάχνω ένα κάτι εκεί με ένα σύνθ ζωον, ένα όργκαν ζωον κι ένα γουειβτέιμπλ ζώον, πα να παίξω, πλημμύρα, ούτε μια τετράφωνη συγχορδία! Κοιτάω καλύτερα, 96k sample rate. Γυρνάω στο 48, ησυχάζει ο επεξεργαστής, αρχίζω να σκαρώνω κάτι.

 

 

 

Μπαίνω μετά εδώ, διαβάζω τα πόστ του @manosx με τους κύβους και τους άξονες, νομίζω ότι κατάλαβα τι λέει, ξαναακούω το πρότζεκτ, δεν έβγαζε νόημα. Οπότε άρχισα διορθώσεις.

 

 

 

Κυρφιουζιονάρα, τι ώρα βγαίνει το απογευματινό τσάι; Αν αργήσω ξεκινήστε χωρίς εμένα, στο δρόμο είμαι.

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κυρφιουζιονάρα, τι ώρα βγαίνει το απογευματινό τσάι; Αν αργήσω ξεκινήστε χωρίς εμένα, στο δρόμο είμαι.

 

Καθώς θα έρχεσαι, φέρε και αυτό το 2ο που έβαλες να το δουλέψουμε μαζί με χάπια που σερβίρονται το απόγευμα.

Είναι φοβερό.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Και ξύπνησα σήμερα τι ωραία τι καλά, λέω κάτσε να φτιάξω έναν ήχο στο χάλιον, φτιάχνω ένα κάτι εκεί με ένα σύνθ ζωον, ένα όργκαν ζωον κι ένα γουειβτέιμπλ ζώον, πα να παίξω, πλημμύρα, ούτε μια τετράφωνη συγχορδία! Κοιτάω καλύτερα, 96k sample rate. Γυρνάω στο 48, ησυχάζει ο επεξεργαστής, αρχίζω να σκαρώνω κάτι.

 

 

haliontestpop.mp3 512.58 kB · 30 downloads

 

Μπαίνω μετά εδώ, διαβάζω τα πόστ του @manosx με τους κύβους και τους άξονες, νομίζω ότι κατάλαβα τι λέει, ξαναακούω το πρότζεκτ, δεν έβγαζε νόημα. Οπότε άρχισα διορθώσεις.

 

 

haliontestork.mp3 342.14 kB · 37 downloads

 

Κυρφιουζιονάρα, τι ώρα βγαίνει το απογευματινό τσάι; Αν αργήσω ξεκινήστε χωρίς εμένα, στο δρόμο είμαι.

μώρε άμα ξέρεις να παίζεις και να συνθέτεις και να ενορχηστρώνεις  και με lo-fi και 8-bit τους ξεσηκώνεις και γεμίζεις τα charts😀 Εδώ παλεύαμε όπως έχει χιλιοειπωθεί με τρελούς περιορισμούς και φτάνανε τα όργανα, τους υπολογιστές πέρα από τα όρια που και οι δημιουργοί τους είχαν ορίσει και δεν περίμεναν πως θα βγει τέτοιο αποτέλεσμα που λέει ο λόγος.

 τυχεροί όσοι πήγαν και σε καλύτερες σχολές και στο εξωτερικό και μάθανε να παίζουν σωστά και να ανοίξει το μυαλό τους με τις σπουδές. Η παιδεία και η υποδομή του άλλου φαίνεται όταν παίζει και όταν γράφει μουσική, όταν συνθέτει. Το πόσους παραπάνω operators έχει η μια μηχανή σύνθεσης από την άλλη ποιον τον νοιάζει από αυτούς πραγματικά. 

Ό άλλος σου λέει ο καλός, αυτό θέλω το όργανο, είτε γιατί το γουστάρω είτε γιατί με πληρώνουν να το πω είτε γιατί είμαι ο θεός της μουσικής καταξιωμένος και λέω αυτό και οι από κάνω δεν τολμάνε να με αμφισβητήσουν.

 Πέτάει ο γάιδαρος θα λέω, πέταει θα λένε. Αυτό είναι δύναμη. χαχαχαχαχχαχααχ😀

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, trolley είπε

To σχήμα συμβάλλει ακόμη περισσότερο στη σύγχυση, διότι έτσι όπως το έχουν απεικονίσει μοιάζει σα να έχει ανατεθεί διαφορετικό "δείγμα" σε επιμέρους περιοχές του κλαβιέ...

Αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Επίσης, στο ίδιο manual στην επόμενη σελίδα (σελ. 10), απεικονίζει τι ισχύει για drum part.

 

image.jpeg.1fdfbd2c0f14d77f4412bfeff5ffd1bd.jpeg

 

Εδώ το link για το manual: 

https://usa.yamaha.com/files/download/other_assets/2/2172442/MONTAGE-M_OM_En_v111_A0_web.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Επίσης, στο ίδιο manual στην επόμενη σελίδα (σελ. 10), απεικονίζει τι ισχύει για drum part.

 

Αυτό κοίταζα και εγώ, και ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω. Δηλαδή, στη μία περίπτωση "waveform" είναι ένα snare, αλλά στην άλλη περίπτωση είναι μία συστοιχία από δείγματα ήχων πιάνου;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ε ναι, διοτι και εδω εχουμε ενα τσαμπι απο δειγματα, μονο που αφορουν αποκλειστικα τις εναλλαγες του velocity σε ενα μονο πληκτρο.

 

 Ολα σχεδον τα rompler εχουν ειδικο mode για τα κρουστα. Οι "συντομευσεις" ( βλεπε κυβο 😁 ) που βολευουν για ενα οργανο που διατηρει τη χροια και αλλαζει το τονικο υψος με τα πληκτρα, σαν το πιανο, δε βολευουν για ενα οργανο που καθε πληκτρο θα εχει και ενα εντελως διαφορετικο κρουστο ( μποτα, ταμπουρο κλπ). Τα drum mode κανουν ευκολη την αναθεση διαφορετικου ηχου σε καθε πληκτρο χωρις να μπαινει σε πολλες φασαριες ο χρηστης με το να οριζει ορια στα πληκτρα κλπ, ενω προφανως και το drum waveform ( η πιο ευληπτα drum multisample) αφορα ηχους που εχουν δειγματα αντιστοιχα ανατεθημενα σε ενα πληκτρο, μονο κατα το πλατος δηλαδη του κυβου που λεγαμε 😆

 

 Με λιγα λογια οταν παιζεις απαλα το πληκτρο του ταμπουρου ακουγεται απαλο χτυπημα, βαρας δυνατα και ακουγεται δυνατο, αυτα ειναι διαφορετικα δειγματα, αλλιως τα ντραμς θα ακουγοντουσαν χαλια

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
18 λεπτά πριν, trolley είπε

Αυτό κοίταζα και εγώ, και ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω. Δηλαδή, στη μία περίπτωση "waveform" είναι ένα snare, αλλά στην άλλη περίπτωση είναι μία συστοιχία από δείγματα ήχων πιάνου;

Και οι δύο περιπτώσεις είναι ίδιες. Στην μία περίπτωση είναι μία συστοιχία από διαφορετικά δείγματα π.χ. πιάνου  ή σαξοφώνου (π.χ. διαφορετικής τονικότητας) και στην άλλη περίπτωση είναι μία συστοιχία από διαφορετικά δείγματα κρουστών/τυμπάνων. Η πρώτη περίπτωση αφορά μελωδικούς ήχους και η άλλη περίπτωση αφορά ήχους κρουστών/τυμπάνων.

Και οι δύο περιπτώσεις ακολουθούν την ίδια λογική. Δηλαδή αναθέτεις δείγματα σε συγκεκριμένες εκτάσεις του κλαβιέ ή σε συγκεκριμένα πλήκτρα και όλο αυτό μαζί είναι ένα waveform.

Το λάθος είναι ότι τόσο τα δείγματα όσο και όλη την συστοιχία τις ονομάζει στο κείμενο ως waveform. Δεν γίνεται αυτά τα δύο διαφορετικά πράγματα να έχουν την ίδια ακριβώς ονομασία. Σαν λογική - σαν έννοιες είναι λάθος, γι'αυτό μίλησα για ορθογραφικό λάθος. Γι'αυτό και πολύ σωστά έκανε την αρχική του ερώτηση ο @Πάνος Χελιδόνης.
Τώρα έγινε αντιληπτό;

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου