Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Παντως καποια στιγμη, πρεπει να βαλουμε και την παραμετρο του good enough, οπως και την παραμετρο του κοστους. Δηλαδη ΟΚ, καλη ειναι η πρωτοπορια, αλλα θα την πληρωσεις; Η ακομα ακομα τη χρειαζεσαι;

 

 Δηλαδη, αν ειναι να ειναι ολα στο φουλ, κορυφαιο DSP, κορυφαια ποιοτητα κατασκευης, κορυφαιοι αλγοριθμοι κλπ, θα παει  το οργανο 30 χιλιαρικα. Θα το αγοραζατε;

 

 

 Η αγορα προσαρμοζεται, ειναι αναγκασμενη να το κανει. Ετσι λοιπον, οι πιο πρωτοποριακοι αλγοριθμοι ειναι πλεον στο software, διοτι αυτο μονο πουλαει μια software εταιρια, αλγοριθμους. Μια niche hardcore synth εταιρια παλι, θα βαλει αρκετα προχωρημενους αλγοριθμους ξερω γω σε ενα hands on πακετο με knobs, αλλα δε θα επιχειρησει να καλυψει συνολικα τις αναγκες σε δειγματα πιανο κλπ, για να μπορεσει να κρατησει το κοστος σε χαμηλα επιπεδα. Και μια εταιρια που θα κανει ενα workstation στυλ montage αναγκαστικα θα κανει συμβιβασμους, γιατι στοχευει να καλυψει τις αναγκες σε ενα παρα πολυ ευρυ κοινο, που ζηταει απο πιανο ως synth και orchestral και οτι ναναι ηχους.

 

 

 Το να λεμε οτι δεν μου κανει το workstation αλλα θελω μονο synth, η δε μου κανει το ενα και θελω το αλλο, ευχαριστω πολυ, ειναι σα να λες μπραβο στην εταιρια που δε σου κανει, το να πιασεις το target group που στοχευεις σημαινει ακριβως το οτι δε θα κανει το μηχανημα στους υπολοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

Η ακομα ακομα τη χρειαζεσαι;

Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έγραφα ότι πρέπει να συνοδεύεται από κάποιο έργο, τέτοια στάση. Με αυτά που γράφει ο Χελιδόνης, κανονικά θα έπρεπε να πατήσουμε play σε κάποιο κομμάτι του και να μας φύγουν τα ζιγκλερ από την καινοτομία. (σ.σ. δεν ξέρω αν συμβαίνει, και δεν εξετάζουμε αυτό τώρα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως με τη δυνατη FM μηχανη του montage, σε συνδυασμο με τις φοβερες δυνατοτητες για διαμορφωσεις του motion sequencer, σου βγαζω κατι ηχους σε στυλ ηρθαν οι εξωγηινοι να γλυφεις τα δαχτυλα σου, ο Ευαγγελατος θα με εβγαζε στις ειδησεις με τους ηχους αυτους

 

 

Untitled.jpg

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα θέλω να ανοίξει ένα άλλο thread ο waterfall, που να μας εξηγεί πώς έστησε τις πολλαπλές οθόνες στο studio του (ΑΝ είναι δικός του ο χώρος που εμφανίζεται στη φωτό του banner του). Θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με 3 οθόνες και δεν το έχω ξανακάνει και χρειάζομαι οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εγώ τώρα θέλω να ανοίξει ένα άλλο thread ο waterfall, που να μας εξηγεί πώς έστησε τις πολλαπλές οθόνες στο studio του (ΑΝ είναι δικός του ο χώρος που εμφανίζεται στη φωτό του banner του). Θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με 3 οθόνες και δεν το έχω ξανακάνει και χρειάζομαι οδηγίες προς ναυτιλομένους.

δικό του είναι, μια χαρά είναι το studio, έχω πάει και το έχω δει κιόλας. 

 Για τις τρεις οθόνες είναι έυκολο, άνοιξε thread καλύτερα για να μεινει εδώ το θεμα του νεου montage και τι θα προστεθεί γι αυτό στο μέλλον, για να μην φτάσουμε πάλι να λέμε για κιθάρες και γκούλαγκ και ανάπτυξη😀 για να περιγράψεις και τι pc έχεις, τι έχει μέσα από hardware για να σε καθοδηγήσει κάποιος πως θα συνδέσεις και θα ρυθμίσεις τις τρεις οθόνες αν γίνεται φυσικά με το υπάρχον hardware.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Εγώ τώρα θέλω να ανοίξει ένα άλλο thread ο waterfall, που να μας εξηγεί πώς έστησε τις πολλαπλές οθόνες στο studio του (ΑΝ είναι δικός του ο χώρος που εμφανίζεται στη φωτό του banner του). Θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο με 3 οθόνες και δεν το έχω ξανακάνει και χρειάζομαι οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Ναι, δικός μου είναι ο χώρος, από εκεί σου γράφω τώρα. Χρησιμοποιώ 3-sceen setups από το 2010, και εδώ και κάνα-δυο χρόνια 4-screen setup. Δεν χρειάζεται (πλέον) κάτι το ιδιαίτερο για να στήσεις πολλές οθόνες σε ένα pc, μια σχετικά σύγχρονη κάρτα γραφικών με τις ανάλογες εξόδους, τίποτα το extreme, και τον ίδιο τύπο οθονών.

 

image.thumb.png.f9776727c58d6f28c4b4cdb9ea64d424.png

 

 

 

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

δικό του είναι, μια χαρά είναι το studio, έχω πάει και το έχω δει κιόλας. 

Πότε έγινε αυτό ωρέ Cos?🤔

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

Ναι, δικός μου είναι ο χώρος, από εκεί σου γράφω τώρα. Χρησιμοποιώ 3-sceen setups από το 2010, και εδώ και κάνα-δυο χρόνια 4-screen setup. Δεν χρειάζεται (πλέον) κάτι το ιδιαίτερο για να στήσεις πολλές οθόνες σε ένα pc, μια σχετικά σύγχρονη κάρτα γραφικών με τις ανάλογες εξόδους, τίποτα το extreme, και τον ίδιο τύπο οθονών.

 

image.thumb.png.f9776727c58d6f28c4b4cdb9ea64d424.png

 

 

 

Πότε έγινε αυτό ωρέ Cos?🤔

Που είχα έρθει Χαλκίδα. Δεν θυμάσαι ?

Αλτζχάιμερ?😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Που είχα έρθει Χαλκίδα. Δεν θυμάσαι ?

Αλτζχάιμερ?😀

Μια χαρά το θυμάμαι, σε ένα live μου είχες έρθει, τον Ιούλιο του 2016, και το επόμενο βράδυ πήγαμε για ποτά σε κάποιο παραθαλάσσιο bar που είχε πάρτυ. Στο σπίτι μου με πήγες με το αμάξι, αλλά δεν μπήκες μέσα.

Στη φωτό παρακάτω εσύ στα αριστερά, εγώ "πιξελιασμένος" στη μέση και ένας φίλος δεξιά, στο τέλος του live που ήρθες να δεις το Hammond.

 

image.png.8b2bc2d0c32fec597b74e5d989f77e8a.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το έχω δει.

 

Σε φωτογραφίες. Είναι πιό μεγάλο από το δικό μου. Μου είπε μάλιστα να αλλάξω δωμάτιο.

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

 

Στη φωτό παρακάτω εσύ στα αριστερά, εγώ "πιξελιασμένος" στη μέση και ένας φίλος δεξιά, στο τέλος του live που ήρθες να δεις το Hammond.

 

image.png.8b2bc2d0c32fec597b74e5d989f77e8a.png

 

καλά ρε φίλε, πιξελιάζουμε τους τρίτους, όχι τον εαυτό μας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου