Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Αυτο ομως που θεωρω απαραιτητο ειναι να υπαρχει ενα editor σε μορφη plug in. Στο προηγουμενο montage υπηρχε μονο σε μορφη stand alone third party software, απαραδεκτα πραγματα.

Με κάποιο editor δεν έχω ασχοληθεί με το MODX που έχω, δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάτι από Yamaha ή από κάποιους τρίτους. Από σένα μαθαίνω ότι υπάρχει editor από τρίτους, δεν το έχω δει. Με την οθόνη των Montage/MODX θεωρώ ότι μια χαρά κάνεις προγραμματισμό. Ο τελευταίος editor που είχα από Yamaha ήταν για το Motif XF/MOXF και ήταν εξαιρετικός. Στο XF δεν χρειαζόταν τόσο βέβαια λόγω της μεγάλης του οθόνης, αλλά για το MOXF ήταν must.

Όλα αυτά είναι πολυτέλειες βέβαια, όταν έχεις μάθει να προγραμματίζεις DX synth σε μια οθόνη 2 γραμμών και χωρίς backlight.😁 Tι θα πει backlight? Ούτε το DX7 δεν είχε τότε και είχαμε βγάλει τα μάτια μας. Στο DX7 II έβαλαν οθόνη με backlight και ήταν κοσμοϊστορικό γεγονός.😛

Η οθόνη του πρώτου DX7 παρακάτω και δίπλα η οθόνη των Montage/MODX. Έτη φωτός μακριά ή μία απ'την άλλη.

 

image.thumb.png.0b8c8fa8a87d712ae3823224cb5489ce.png

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2999 στο νάκα το τωρινό 6, από 83,31 το μήνα για 3 χρόνια και έχεις όπως ειπώθηκε και στο topic μαζί με το ARTIST στο PC και ότι άλλο δίνουν,πλήρες στούντιο που σε καλύπτει σε ότι γουστάρεις να φτιάξεις χωρίς κανένα περιορισμό  για τα επόμενα 20 τουλάχιστο χρόνια.

 

Δηλαδή θεωρητικά αν το έπαιρνα τώρα θα με έθαβαν μαζί του😀

 

Ας μην υπήρχε τέτοια αισχροκέρδεια στα τρόφιμα και τα καύσιμα που μας επιβαρύνουν σε σχέση με το 2019 το ελάχιστο 300 ευρώ παραπάνω το μήνα, να πήγαινα να το πάρω🤣

Τώρα θα βολευτώ με το V-Synth, το Triton, τα εκατοντάδες VST και plug-in, το Sonar και το Studio One και βλέπουμε αν και έρχονται και άλλες ανατιμήσεις.

 Εμ, γι αυτό και αυτοί βγάζουν τα καινούργια με ένα πασάλειμμα εκεί και τα πουλάνε 30% πάνω γιατί θέλουν να φάνε και αυτοί και αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα όταν πάνε να θερμανθούν, να βάλουν καύσιμα και να ψωνίσουν στο σούπερμάρκετ τους και δεν είναι ΔΥ να κααααααθονται. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι ο editor για το montage και το modx, οι χρηστες του μοιαζουν πολυ ευχαριστημενοι, waterfall τσεκαρε τον αν θες.

 

 http://www.jmelas.gr/montage/products.php

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, manosx είπε

Εδω ειναι ο editor για το montage και το modx, οι χρηστες του μοιαζουν πολυ ευχαριστημενοι, waterfall τσεκαρε τον αν θες.

 

 http://www.jmelas.gr/montage/products.php

Από John Melas ε? Ε από ποιον άλλον? Έχει κυκλοφορήσει εξαιρετικά πράγματα για τα Yamaha synths τα τελευταία χρόνια. Το εγκατέστησα, αλλά θα συνδέσω το MODX από Δευτέρα γιατί το έχω στον κάτω όροφο, στον χώρο που παίζει ντραμς ο bro και βαριέμαι να το φέρνω πάνω τώρα.✌️

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ακούγεται υπέροχα. Θα μου πείτε κι εγώ πως περίμενα να ακούγεται?😛 Απ'τον ήχο πάντως δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερο, εννοώντας ότι τέτοιους και πολύ πολυπλοκότερους ήχους διαθέτουν ήδη τα Montage/MODX, αν δηλαδή μου έλεγαν ότι ακούμε αυτά τα δύο θα το πίστευα.

Στα "εξτρά" κρύβεται η ουσία και στο αν υπάρχει και 3η sound engine, κάποια virtual δηλαδή, γιατί θεωρώ δεδομένο ότι οι κλασική sample-based AWM2 θα είναι εκεί και ακόμα πιο τούμπανο (με περισσότερη ROM σίγουρα, και ίσως -το ευχόμαστε όλοι- με μεγαλύτερη πολυφωνία) και η FM-X επίσης. Άντε να δούμε, υπομονή λίγες μέρες.

Νa ποστάρουμε και τις pics απ'το site να υπάρχουν κι εδώ:

 

image.thumb.png.6e40563720140338597622179354fc00.png

 

image.thumb.png.e226aa8534b4a2e58c7f4932edbd0aaf.png

 

image.png.651de6f4baa92df915929f68811584b0.png

 

image.thumb.png.b293c724316edaede62e87753c60aa44.png

 

image.png.7da463f4d2f63a5dddb5c79d71ee95c2.png

 

image.png.33c2bebe5ba94a94e6066f07cfd3cf2e.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα; Υπάρχει τη σήμερον ημέρα πληκτροδίαιτος μουσικός με αυτοσεβασμό που να ασχολείται με τη Yamaha? Αυτοί έχουν να βγάλουν σοβαρό όργανο από το 1977.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα; Υπάρχει τη σήμερον ημέρα πληκτροδίαιτος μουσικός με αυτοσεβασμό που να ασχολείται με τη Yamaha? Αυτοί έχουν να βγάλουν σοβαρό όργανο από το 1977.

Αν δεν τρολάρεις, η άγνοια που κουβαλάς είναι για σεμινάριο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, επειδή μάλλον προσέβαλα κάποια θρησκεία, θα το θέσω αλλιώς: Τα μοναδικά μοντέλα που θα ήθελα να έχω απο αυτήν την εταιρεία είναι το CS-80, το DX1 και οποιοδήποτε string machine απο τη σειρά SK, κατα προτίμηση το SK-30. Υπ'οψιν οτι παρόμοια ξενέρα έχω και με τη Roland και με την Korg, απλώς απο αυτές τα μοντέλα που θεωρώ keepers είναι λίγο περισσότερα, αυτό είναι όλο. Γενικά αυτές οι 3 εταιρείες που ακολουθούν τόσα χρόνια το μοτίβο "Βγάζω 1 καλό synth τη 10ετία κι ενδιάμεσα πασάρω ψευτιλίκι" έχουν προ πολλού ξεπέσει στα μάτια μου, ειδικά τα τελευταία 10 χρόνια που βγήκαν άλλοι και απέδειξαν πώς γίνεται σωστά η δουλειά. Για synth μιλώ, όχι για workstation. Εν ολίγοις "τους πήραμε χαμπάρι" διότι το δούλεμα που μας έκαναν αυτοί οι 3 κολοσσοί τόσα χρόνια, αυτό είναι για σεμινάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι τρεις εταιριες ειναι αξιολογες Yamaha-Korg-Roland μαζι με την Clavia εχουν εξαιρετικα μοντελα και δουλευονται απο επαγγελματιες σε ολα τα live stage παγκοσμιως, απο Rihanna μεχρι αργυρο,μελισσες μεχρι και σε πανηγυρι να πας ολο και καποιο m3 η extreme θα δεις..... τωρα ενταξει αν πας σε live των depeche mode ισως δουλευουν ποιο πολλα midi controllers και rack....

 

οποτε για να δουλευονται σε live καποιος λογος θα υπαρχει..... αυτα οσον αφορα live καταστασεις και stages, τωρα σε studios και home studios ισως υπερτερουν τα vst για productions κτλ αλλα οχι και να βγαλεις αχρηστα τα harware synth/workstation

 

οσον αφορα τη σειρα montage εχει ανεβει πολυ δυναμικα σε ολα τα stages&live απο εκει που παλιοτερα υπερτερουσαν τα Triton τωρα παντου υπαρχει και ενα Yamaha montage, βεβαια διπλα συχνα σε ενα Kronos, Nord Wave η ενα Fantom και σιγουρα μαζι και ενα mac να τρεχει soft+sequences

 

προσωπικα στο live σεταπ μου δεν υπαρχει χωρος για 3ο synth αλλιως σε live σιγουρα καπου γυρω θα υπηρχε αν οχι montage ενα modx.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου