Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πιο θεαματικό στοιχείο της Γιάμαχα τα τελευταία χρόνια στο οποίο αν θυμάμαι καλά και πρωτοπόρησε στα music workstation είναι το integration με DAW ως παράλληλα αυτόνομο audio interface, build - in δηλαδή. Audio Interface και Remote control με το cubase στον απόλυτο βαθμό και τα μυαλά στα κάγκελα όσον αφορά την παραγωγή μουσικής που μπορεί να γίνει έτσι.

 

Αυτό το integration με internal recording με streaming το audio από USB ........................................

 

 Πραγματικά ζούμε σε συγκλονιστικές εποχές θα έλεγα.

 

 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

To πιο θεαματικό στοιχείο της Γιάμαχα τα τελευταία χρόνια στο οποίο αν θυμάμαι καλά και πρωτοπόρησε στα music workstation είναι το integration με DAW ως παράλληλα αυτόνομο audio interface, build - in δηλαδή. Audio Interface και Remote control με το cubase στον απόλυτο βαθμό και τα μυαλά στα κάγκελα όσον αφορά την παραγωγή μουσικής που μπορεί να γίνει έτσι.

 

Αυτό το integration με internal recording με streaming το audio από USB ........................................

 

 Πραγματικά ζούμε σε συγκλονιστικές εποχές θα έλεγα.

Με κάθε synth της εταιρείας δίνουν πάντα και μια κόπια του Cubase AI, η οποία είναι ειδικά προσαρμοσμένη για τα synths της. Μην ξεχνάμε ότι η Steinberg ανήκει στη Yamaha.😉

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cos_dr είπε

To πιο θεαματικό στοιχείο της Γιάμαχα τα τελευταία χρόνια στο οποίο αν θυμάμαι καλά και πρωτοπόρησε στα music workstation είναι το integration με DAW ως παράλληλα αυτόνομο audio interface, build - in δηλαδή. Audio Interface και Remote control με το cubase στον απόλυτο βαθμό και τα μυαλά στα κάγκελα όσον αφορά την παραγωγή μουσικής που μπορεί να γίνει έτσι.

 

Αυτό το integration με internal recording με streaming το audio από USB ........................................

 

 Πραγματικά ζούμε σε συγκλονιστικές εποχές θα έλεγα.

 

 

 

 

Το μόνο αγκάθι είναι ο ASIO driver, που είναι μονάκριβος. Δηλαδη βλέπει μόνο το πληκτρο σαν interface, και η κανονική κάρτα δε χρησιμοποιείται. Αν έβρισκαν τρόπο να μιλάνε ταυτόχρονα, ή να καβαλάει σαν εικονική είσοδος στην κάρτα, πάντα μέσω usb, εκεί θα μιλάγαμε πλέον για πολυτέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Μην ξεχνάμε ότι η Steinberg ανήκει στη Yamaha.😉

Δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον όμως. Πέραν της DM σειράς κονσολών ας πούμε, ή του Nuage, στην κατηγορία των χομπιστών δε βλέπω ενδιαφέρον για κοντρολλερς και στενότερη συνεργασία. Ενώ θα μπορούσαν. Νομίζω συμβαίνει αυτό γιατι πουλάνε κι έτσι, δεν έχουν ανάγκη να βάζουνε έξτρα τυράκια.

 

Εν αντιθέσει με την πρισόνους π.χ. που έχει γεμίσει τον τόπο με τα μπλιμπλίκια της που συνεργάζονται αβίαστα με το daw της, και αποτελούν μοχλό για να χρησιμοποιήσει κάποιος το daw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Δεν βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον όμως. Πέραν της DM σειράς κονσολών ας πούμε, ή του Nuage, στην κατηγορία των χομπιστών δε βλέπω ενδιαφέρον για κοντρολλερς και στενότερη συνεργασία. Ενώ θα μπορούσαν. Νομίζω συμβαίνει αυτό γιατι πουλάνε κι έτσι, δεν έχουν ανάγκη να βάζουνε έξτρα τυράκια.

Εν αντιθέσει με την πρισόνους π.χ. που έχει γεμίσει τον τόπο με τα μπλιμπλίκια της που συνεργάζονται αβίαστα με το daw της, και αποτελούν μοχλό για να χρησιμοποιήσει κάποιος το daw.

Τι να σου πω? Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα controllers. Δύο φορές έχω αγοράσει controllers στη ζωή μου και τα χρησιμοποίησα μόνο σαν 2nd keybed των Hammond μου.🤔

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα controllers.

Λογικό μου φαίνεται, αφού έχετε όργανα.

 

Εγώ το θίγω αυτό, σε σχέση με αυτό που είπε ο @manosx π.χ., μαζί με το "real deal", να σου δίνουν κι ένα πλαγκιν, και σε σχέση με αυτό που είπε ο @cos_dr για το "ηχοκαρτάδικο workflow", που με ένα ταπεινό καλώδιο usb γράφεις midi και audio μονοκοπανιά, που εμένα μου φαίνεται καλή φάση. Σε κάποιον πιο ψημένο με τα πλήκτρα μπορεί να του φαίνεται ανούσιο, αν έχει 5 6 όργανα και κάρτες, και τα γράφει πολυκάναλα κτπ..

 

Δηλαδή, αντί να πυροβολήσουν τα πόδια τους και να πουν, πάμε να κάνουμε υβριδική επανάσταση και να δημιουργήσουμε ένα προϊόν (σε software) βασισμένο στο montage και να βγάλουμε τα μάτια μας (που το κάνει η steinberg ελάχιστα με το HALion, "με κάποια samples από το Montage" και ικανή γκάμα μηχανών, αλλα κλάιν), προτιμούν να μην τέμνονται πολύ αυτοί οι κόσμοι, και οι μεν πληκτράδες να παίρνουν το ριαλ θινγκ, και οι μπλιμπλικάδες υπολογιστομανείς, να παίρνουν τις μηχανές. Ή και τα δύο μαζί.

 

Δηλαδή αυτό το όραμα της ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης, εεε της στενής υλοποίησης μεταξύ θυγατρικής και μητρικής εταιρίας, μπορεί να είναι φιλοσοφικά και ιδεολογικά ιδανική, αλλά μου φαίνεται ότι το εμπόριο επιβάλλει άλλες αξίες.

 

/Οφφτοπικ παρατήρηση, συνεχίστε για το μονταζ, μου αρέσει να τα διαβάζω, όσο καταλαβαίνω.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πρωτα απο ολα, δε φταιει η steinberg και η yamaha για τα κουσουρια των windows με τους drivers. Στο mac απο οτι ξερω ειναι εφικτο να συνδυασεις πολλαπλους audio drivers.

 

 Σε windows μονο την access θυμαμαι  να επιχειρει κατι τετοιο, και της ειχε παρει πολλα χρονια, οι χρηστες εβριζαν εν χορω, και τα αποτελεσματα ηταν αμφιβολα.

 

 Οποτε οποιος θελει πολλαπλες καρτες ηχου, πρεπει να τσεκαρει τα μακ. 

 

 Αν παντως εχει καποιος συστημα PC τουμπανο, και στηριζεται σε αυτο, το montage θα το χρησιμοποιησει σαν πηγη ηχου και controller. Δε χρειαζεται δηλαδη τιποτα αλλο απο τη MIDI και την Audio εξοδο. OK, θα γλυτωνε καποια καναλια απο την καρτα ηχου δε λεω, αλλα η δουλεια θα γινει ανετα και ετσι, και χωρις software περιπλοκές.

 

 Αν παλι δεν πολυασχολειται με τα PC,  θα  τον καλυψει η καρτα ηχου του montage. Καπως εται παει η φαση, η καρτα ηχου του montage ειναι ενα feature που ειναι καλο να υπαρχει, αλλα δεν ειναι απαραιτητο για ολους.

 

 Αυτο ομως που θεωρω απαραιτητο ειναι να υπαρχει ενα editor σε μορφη plug in. Στο προηγουμενο montage υπηρχε μονο σε μορφη stand alone third party software, απαραδεκτα πραγματα.

 

 Τωρα, οσο αφορα τις εικονικες εκδοσεις της yamaha, αυτες ειναι ανυπαρκτες. Τοσο η roland οσο και η korg εχουν μπει με τα μπουνια στα plug ins, η yamaha δεν ψηνεται. Προσωπικα δε με απασχολει, διοτι ουτε τα plug in των αλλων εταιριων με απασχολουν. Δεν εχω καμια νοσταλγια ουτε για τα M1 ουτε για τα D50 ουτε για τιποτα απο ολα αυτα. Εχω απειρο respect για το τι προσφεραν στην εποχη τους, αλλα μεχρι εκει. Τα συγχρονα software και hardware ειναι πολυ ανωτερα, αν θες να φτιαξεις ηχους δικους σου. Αν ομως θελεις ηχους προ χριστου τοτε ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Σε windows μονο την access θυμαμαι  να επιχειρει κατι τετοιο, και της ειχε παρει πολλα χρονια, οι χρηστες εβριζαν εν χορω, και τα αποτελεσματα ηταν αμφιβολα.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε στα Windows, υπό την προϋπόθεση ότι είναι δύο (ή τρεις) ίδιες κάρτες, όχι τρεις διαφορετικές (κάτι που ούτως ή άλλως δείχνει ότι κάποιος δεν ξέρει τι κάνει). Κάποτε είχα συνδυάσει τέσσερις (4) M-Audio Delta 66 (έκτιζα ένα surround σύστημα, με Windows 2000), και όλα λειτουργούσαν τέλεια, με το Nuendo της περιόδου.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν μιλαμε για ιδιες καρτες υπαρχει περιπτωση να γινεται, και με firewire σκηνικα θυμαμαι δυνατοτητα για daisy chain.

 

 Το θεμα ομως ειναι να εκμεταλλευεσαι τις USB audio δυνατοτητες που εχουν τα συγχρονα hardware synth παραλληλα με την καρτα ηχου σου. Αυτο στα windows ειναι πακετο.

 

 Γενικοτερα οι εταιριες στα @@ τους να συνεργαστουν για χαρη του καταναλωτη, καμια συννενοηση, και το MIDI πως το καταφερανε θαυμα ειναι.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου