Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το νέο Yamaha Montage?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα όσα έγραψες manosx είναι απολύτως σωστά και συμφωνώ 100%. Διότι αποδεικνύουν οτι η Yamaha δεν είναι πιά η εταιρεία που θα βγάλει το game changer όργανο. Το ίδιο και οι άλλες δύο. Άρα ήδη ξέρεις πώς θα είναι το Montage. Δε χρειάζεται ούτε αγωνία ούτε κανένα ιδιαίτερο hype. Δε πρόκειται να βγάλουν κάτι που θα ανταγωνιστεί το κορυφαίο επίπεδο ήχων της Haken Audo, του Osmose, του Iridium ή του Hydrasynth. Απλώς λυπάμαι, διότι με τέτοιο background, περίμενα οτι ΑΥΤΕΣ οι εταιρείες θα τα έβγαζαν αυτά. Προφανώς ήταν λάθος μου να ελπίζω κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή δεν το έκαναν, δε τις θεωρώ τίποτα σπουδαίο στο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, εγώ θα πω το εξής και ισχύει για όλους μας: από ένα σημείο και μετά, δηλώσεις που επιδιώκουν τον διαχωρισμό του ομιλούντος από τον μέσο όρο (δηλαδή: "εγώ είμαι έτσι και πιστεύω αυτά και δεν θεωρώ ότι τίθεται ζήτημα επανεξέτασής τους εκ' μέρους μου"), πρέπει να συνοδεύοναι από αντίστοιχο έργο, το οποίο να τεκμηριώνει αυτή τη θέση. Όπως έλεγε και ο Jaco Pastorius "it ain't braggin' IF you can back it up" (σ.σ. τα κεφαλαία δικά μου).

 

Με το παραπάνω να έχει ειπωθεί, αγαπητέ Χελιδόνη, μη τα πετάς αυτά τα πλάνα αμοντάριστα, και αγαπητέ Καταρράκτη, δεν υπάρχει θέμα "θεοποίησης" των Plugins, είναι εδώ και δεκαετίες (δύο για την ακρίβεια) ηχητικώς ισχυρότερα από οποιαδήποτε hardware υλοποίηση και αυτό θα συνεχίσει να συμβαίνει στο διηνεκές, διότι θα είναι πάντοτε ακριβότερο να φτιάξεις το Diva (π.χ.) σε hardware, παρά σε software.

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτη τη στιγμη, δε γνωριζω κανενα hardware synth που να εχει τον ογκο των δειγματων- articulations- round robins κλπ που εχουν οι μεγαλες software sample βιβλιοθηκες, κανενα hardware synth που να εχει προχωρησει τη physical modelling τεχνολογια οπως το software, κανενα hardware synth που να εχει τις digital modular δυνατοτητες που εχουν τα virtual synths στυλ reaktor, και φυσικα κανενα hardware synth που να εχει τις δυνατοτητες πολυφωνιας η χρησης των εφε που εχει ενα σημερινο PC.

 

 Αν γνωριζεις εσυ κατι τετοιο πολυ ευχαριστως να το ακουσουμε, διαφορετικα αλλος θεοποιει πλατφορμες. Και να μιλαγαμε για αναλογικα κυκλωματα να πω παει στο καλο, επειδη ομως μιλαμε στην ουσια για DSP power, σεβασμος στους υπολογιστες, ειναι η master race 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, trolley είπε

τα πετάς αυτά τα πλάνα αμοντάριστα

Δεν κατάλαβα τί μου ζητάς, ηχητικά παραδείγματα απο καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν τα μεν ή τα δε όργανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Η θεοποίηση των VST/Plugins κούρασε ωρέ παλικάρια,

Εσένα σε κούρασε. 

 ο κόσμος προχώρησε χρόνια τώρα. 

 όσοι παιζουν live  ακόμα τα λένε αυτά και έχουν δεκα συνθ γύρω τους για εφφέ στις συναυλίες της miley cirus,

 

 Τα workstation και τα arrangers σερβίρουν συνέχεια το ίδιο ξαναζεσταμένο φαγητό. 

 Τα εξέλιξαν λίγο στο θέμα του hardware για να βγάλουν πιο ρεαλιστικούς ήχους πιάνου και άλλων οργάνων που ουσιαστικά βασίζονται στον μεγαλύτερο όγκο των samples και όχι τόσο στις "μηχανές σύνθεσης" 

 

 Δεν είναι θέμα θεοποίησης. 

 είναι θέμα δυνατοτήτων και σε επίπεδο όργάνου/επεξεργασίας/εκφραστικότητας και σε θέμα παραγωγής. 

 

 όσο bullying🤣 και να μας κάνεις με το harware φίλος, σε όλον τον πλανήτη είναι αποδεκτό πως το hardware μετακόμισε στο software και το "κακό" ήρθε και στο σπίτι μου🤣 εδώ και ΠΑΑΑΑΡΑ πολλά χρόνια. 

 

 έχουμε και ένα παλίο workstation εκεί να υπάρχει μπας και πάμε να παίξουμε πουθενά αν μας πείσουν με τα χίλια ζόρια ή αν μας βγεί το εφηβικό και "θελουμε να κάμουμε συγκρότημα" 

 

 Εκτός και αν κονομάμε έξω στις πίστες όσοι κονομάνε ακόμα ή σε κανα ρεστοράν και πάνε με τα αρμονια και τα arrangers που θα τα αλλάξουν καθε πενταετία εκεί γιατί ή άρχισε να τα φτύνει ή γιατί κυκλοφορούν πιο σύγχρονοι ήχοι, πολλοί που τα έχουν δεν ξέρουν να τα προγραμματίζουν ή δεν μπαίνουν στον κόπο πολύ γιατί δεν χρειάζεται αφού έχουν πια χιλιάδες ήχους και πολυήχους και ρυθμούς έτοιμους κλπ κλπ. 

 

 Ωραία να έχεις 10 synth και workstation γύρω σου και να τα αλλάζεις με ευκαιρίες να κάμεις συλλογή, δεν λέω, και εγώ θα γούσταρα να τα έχω γύρω μου και να φτιάχνω και βιντεάκια με performance να ΤΡΕΛΑΝΩ ΤΟ YOUTUBE, η να την βρώ ρε αδελφέ μου γιατί έτσι μεγαλώσαμε και μου αρέσει αλλά μην πάμε στο άλλο άκρο τώρα. 🤣

 

 Ειναι ΑΝΩΤΕΡΑ τα VST και ανώτερες οι δυνατότητες και ο ΤΡΟΠΟΣ εργασίας και ανώτερες οι παραγωγικές δυνατότητες, απλά δεν είναι ετοιματζήδικά. 

 

 Στα workstation και στα arrangers σου πουλάνε και αυτά που εφτιαξε η μουσική ομάδα πίσω από αυτά .

  

 Ενώ στα VST θα δουλέψεις πιο ξερά. 

 

 

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν κατάλαβα τί μου ζητάς, ηχητικά παραδείγματα απο καλλιτέχνες που χρησιμοποιούν τα μεν ή τα δε όργανα;

 

Δεν ΣΟΥ ζητώ κάτι. Ζητώ από όλους μας κάποια σύνεση. Προσωπικά συμφωνώ με τις απόψεις σου (δηλαδή τις κατανοώ και στο παρελθόν ήταν και δικές μου), αλλά όχι στο σημείο που καταλήγεις σε αφοριστικές θέσεις για εταιρείες χωρίς τις οποίες η αγορά των synthesizers όπως την ξέρουμε, δεν θα υπήρχε.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφορίζω αυτό που ήταν οι εταιρείες αυτές. Αφορίζω αυτό που κατάντησαν να είναι. Όπως έλεγε κι ο παραγωγός Γιώργος Μητρόπουλος "Η γιαγιά πέθανε. Πρέπει κάποια στιγμή να το πάρουμε απόφαση και να τη θάψουμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΗΔΕΙΑ, τα πολυαγαπημένα μας HARDWARE WORKSTATIONS

 "εφυγαν λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας υπολογιστών και του emulation, τοu deep learning, του convolution, του revolution, viva la revolutione de VST's' 

 

 Συλληπητήρια από όλους εμάς τους Pluggiνάδες και DAWαδες κοντρολλεράδες. 🤣αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 να κάνουμε και λίγο πλάκα να ευθυμήσουμε 🤣χαχαχαχαχαχαχαχα😍

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δε πρόκειται να βγάλουν κάτι που θα ανταγωνιστεί το κορυφαίο επίπεδο ήχων της Haken Audo, του Osmose, του Iridium ή του Hydrasynth.

Ρε φίλε, ειλικρινά, θέλεις και τα γράφεις αυτά ή σου ξεφεύγουν?😛 Το Iridium το έχεις ακούσει? Τέτοιους ήχους βγάζαμε με τα DX7 800 χρόνια πριν.😁 Μην αναφερθώ στα -απαράδεκτα για αυτή την τιμή- specs. Άκου λέει "3 digital oscillator 16-Voice Synthesizer" στα €2,5Κ και σε desktop μορφή!🤣

Αμφιβάλω αν έχεις ακούσει έστω και 10 ήχους από ένα Montage. Πραγματικά αυτά που γράφεις είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

κατάντησαν

Βαρειές κουβέντες Χελιδόνη μου, πολύ βαρειές.

Αμφιβάλλω αν υπάρχει εταιρεία που δε θα ήθελε να "καταντήσει" σαν την Yamaha π.χ.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου