Προς το περιεχόμενο

Laptop ή Power Book;


dima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν σε πειραζει που τα windows ειναι τρυπια σαν σουροτηρι παρε laptop αν δεν θες να σκεφτεσαι το ποσο καιρο εχει να κολλισει το αναθεματισμενο μηχανημα, παρε mac. Αν και τωρα που βαλανε και intel στα mac, ισως να δουμε και pc με λειτουργικο mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά ασχολουμε εντατικά με τα pc τα τελευταία 5 χρόνια και έχω υπολογιστή απο τα 6 μου...

 

Ημαρτον με αυτη την πιπίλα του τρύπιου συστήματος....Μια φορά έχω αρπάξει ιό και αυτή ξόφαλτσα και αλλη μια φορά είχα πρόβλημα με την μνήμη και κρασαρε γιατί ήταν χαλασμένο το dimm...

 

Προσωπικά μου φαίνετια κοροιδία να δίνεις 1799 euro για mac ενώ με τα ίδια χρήματα πέρνεις laptoπ με διπλασια μνήμη-σκληρό, πολύ καλυτερη καρτα γραφικών....Δηλαδή τι έχει το mac osx και κανει την διαφορά???

 

Πιθανα καποιος που ασχολείται να μας πεί τι είναι αυτό που τον κανει να επιλέγει mac παρολαυτα και να βοηθησουμε και τον ανθρωπο να επιλέξει...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανα καποιος που ασχολείται να μας πεί τι είναι αυτό που τον κανει να επιλέγει mac

 

Υπερβολική κατανάλωση κόλλας UHU ?

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι φίλε mageiras ότι όλα αυτά τα λές έχοντας προσωπική εμπειρία και ότι έχεις χειριστεί επαγγελματικά και τις 2 πλατφόρμες. Δεν έχω καμμία πρόθεση να ανοίξω μια νέα διαμάχη τύπου Fender-Gibson (αν και έχω άποψη) αλλά πίστεψε με δουλεύοντας κοντά 25 χρόνια στο τομεά της διαφήμισης και επξεργασίας εικόνας' date=' ήχου, video, περιβάλλον εργασίας και διασκέδασης σαν τα Mac δεν υπάρχει. Σίγουρα δεν έχει τα games που έχει ένα PC αλλά να είναι καλά το Warkraft!!![/quote']

 

Μην εξάπτεσαι :) :)

 

Κανείς δε σου έθιξε τα mac, ίσα-ίσα τα θαυμάζω τόσο για το λειτουργικό τους που είναι λίγο πιο προχωρημένο από τα windows όσο και για τις λίγες αποκλειστικές εφαρμογές που έχουν. Όμως το θέμα δεν είναι μια ποδοσφαιρικού τύπου διαμάχη. Έχω παίξει και σε power pc και έχω γνωρίζω την αρχιτεκτονική τους οπότε αυτό που σου είπα παραπάνω ισχύει. Αυτά που λες ίσχυαν αλλά τώρα πια η ψαλίδα έχει κλείσει αρκετά, δεν έχουμε πια 1987 ούτε και 1996. Δηλαδή όλοι μας που γράφουμε μουσική στα pc το κάνουμε επειδή μπορούμε να παίζουμε παιχνίδια; Δεν πιστεύω ότι το να πάρει κανείς mac πια είναι το απόλυτο φάρμακο...

 

Η προσωπική μου γνώμη στο θέμα είναι ότι αν o dima θέλει κάτι αποκλειστικά για να ασχοληθεί με τη μουσική, ας πάρει το καλύτερο πράγμα που σηκώνει η τσέπη του. Τώρα αν αυτό γράφει mac ή toshiba απ'εξω λίγη σημασία έχει... :) :)

 

 

 

για σας!!! πωπω παιδια μην μαλονετε απλα ρωτισα!!!!

νομιζω πως το θεμα με τους επεξεργαστες πλεον ειναι παλια ιστορια...αφου ειναι ιδια και στης δυο πλατφορμες... να σας πω εχω φιλους που εχουν mac

εγω ειμαι πολυ δεμενος με κλασικα pc να σας πω γιατι.... ειναι πολα πραματα που βρισκω...δεν λεω παρα περα καταλαβενετε.(ασχετα αν μερικι δεν σιμφονουν με αφτον τον τροπο και το βλεπουν πολυ κακο...ζιταω συγνομη αλλα με τοσα που εχουμε στην αγορα θα καταστραφω αν τα παρω...και παλυ συγνομη)

το θεμα ειναι απλο δενεσε και δεν ειναι ευκολο να το αλαξεις μετα... παραδεχομαι πως τα mac ειναι πολυ καλοφτιαγμενα πολυ καλο ντιζαιν και τα λιπα...

αλλα ειναι πολυ ακριβα..τα vaio sony που ειναι ειναι ομορφα και αυτα και πολυ καλα ειναι φτινοτερα και τα χαρακτιριστικα ειναι καλιτερα... τι να κανω δεν ξερω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Πιθανα καποιος που ασχολείται να μας πεί τι είναι αυτό που τον κανει να επιλέγει mac

 

Υπερβολική κατανάλωση κόλλας UHU ?

 

Καλο! :lol: :lol: :lol:

 

Το ενοχλητικότερο πράγμα στα MAC είναι οι "ποδοσφαιρικού" τύπου οπαδοί. Αλλά δεν είναι και για κράξιμο τα μηχανάκια. Μια χαρά δουλεύουν.

 

Η αστειότητα των windows φαίνεται όταν ζητήσεις από το μηχάνημα να κάνει πολλές αριθμητικές πράξεις. Π.χ. MATLB. Ένα κομμάτι κώδικα που κάνει στο MAC μου (G4, 1.67GHz, 1Gbyte RAM) 10 λεπτά να τρέξει, σε ένα PC (δεν θυμάμαι proc :oops: , 3.4GHz, 2 Gbyte RΑΜ) τελειώνει μέσα σε 5 λεπτά. (Δεν χρησιμοποιείται δίσκος)

 

 

Και τόσο πανίσχυρο μηχανάκι το PC και για απλή καθημερινή χρήση με όλες της αηδίες των windows σου δίνει την αίσθηση πολύ αργότερου μηχανήματος από το MAC. Εκτός βέβαια από την στιγμή που φτάνουμε στο "δια ταύτα" (Να κάνει κάποια δισεκατομμύρια πολλαπλασιασμούς).

 

Τα ίδια λεφτά (περί τα 2400) εκαστο, διπλάσια υπολογιστική ισχύς στο PC, καλύτερη "καθημερινή" αίσθηση στο MAC.

 

Αλλά όταν κάνω search, και βγαίνει εκείνος ο ηλήθιος σκύλος και κάνει πως μυρίζει και κουνάει την ουρά του και δεν μπορεί να βρεί αυτό που μόλις έσωσα, ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΞΩ ΦΟΛΑ.

 

 

Παίζω μουσική στο garageband. Όχι τίποτε άλλο αλλα -είπαμε- δεν σκαμπάζω και πολλά από sequencers κλπ. Το garageband μου φτάνει γι αυτό που κάνω και τα MAC αγαπάνε τους αδαείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά όταν κάνω search' date=' και βγαίνει εκείνος ο ηλήθιος σκύλος και κάνει πως μυρίζει και κουνάει την ουρά του και δεν μπορεί να βρεί αυτό που μόλις έσωσα, ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΞΩ ΦΟΛΑ.[/quote']

 

+1000000000... αλλά αν δεις το search στα vista θα αλλάξεις γνώμη. :wink:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ημαρτον με αυτη την πιπίλα του τρύπιου συστήματος....Μια φορά έχω αρπάξει ιό και αυτή ξόφαλτσα και αλλη μια φορά είχα πρόβλημα με την μνήμη και κρασαρε γιατί ήταν χαλασμένο το dimm...

 

ναι αλλα για να μην εχεις προβληματα' date=' εχεις antivirus, firewall, antispyware, anti anti anti......

 

 

Προσωπικά μου φαίνετια κοροιδία να δίνεις 1799 euro για mac ενώ με τα ίδια χρήματα πέρνεις laptoπ με διπλασια μνήμη-σκληρό, πολύ καλυτερη καρτα γραφικών....

 

παροτι ως προς τα χαρακτηριστικα εχεις δικιο, προκεινται για εξαιρετικες κατασκευες. δεν πληρωνεις μονο αποδοση αλλα και κατασκευη.εχεις δει ποσο κανει ενα Vaio???

 

Δηλαδή τι έχει το mac osx και κανει την διαφορά???

 

ειναι Posix λειτουργικο, δηλαδη εχει ολα τα απαραιτητα χαρακτηριστικα, για να μπορει να θεωρειται UNIX λειτουργικο, κατι βεβαια που μεγαλη μεριδα Mac users αγνοει η απλα δεν ενδιαφερεται γι αυτο :) .

για μενα, αυτο κ μονο αποτελει πλεονεκτημα. οντας αποκλειστικα linux χρηστης, αν ποτε επροκειτο να ασχοληθω με proprietary λειτουργικο, αυτο θα ηταν σιγουρα το mac os X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τα MAC αγαπάνε τους αδαείς"

Ακριβώς αυτό εις τους αιώνες των αιώνων!!!! Μπράβο αγόρι μου harilatron, εξήγησες πολύ απλά και περιεκτικά γιατί κάποιος αγοράζει Mac. Γιατί κάποιος που απλά θέλει να παίξει λιγο μουσική δεν χρειάζεται να έχει και δίπλωμα τεχνικού ή ηχολήπτη ή να έχει διαβάσει τα manuals όλου του κόσμου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλήθεια στα Vista είχαν ανακοινώσει ένα προγραμμα (Μonaco) που θα ήταν αντίστοιχο του garageband. Έχει κανείς άποψη, το είδε ποτέ? Επίσης η M-audio έχει βγάλει το Sessions. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μας πεί εντυπώσεις?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου