Προς το περιεχόμενο

Laptop ή Power Book;


dima

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σε ολους! :D

παιδια εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα το να παρω ενα laptop η να παρω ενα MAC!!! δεν ξερω εκανα μια βολτα σιμερα στα μαγαζια και απ οτι ωλεπο δεν εχει τρομερα πλεονεκτιματα το MAC...εκτοσ και αν κανω λαθος!!! :) το αντιθετο με τα ιδια χαρακτιριστικα που εχει το MAC βλεπο ενα laptop ειναι πολυ φτινοτερο και με τα λεφτα που θελουν για ενα mac book μπορω να παρω πολυ καλιτερο laptop!!

τι λετε να παρω??? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Να πάρεις το ακριβότερο laptop (PC) που μπορείς να πάρεις."

Να με συγχωρείς Modulator... αλλά μη τεκμηριωμένη, βιαστική απάντηση.

Αγαπητέ dima και ΦΥΣΙΚΑ θα πάρεις Mac.

1) Ποτέ δεν θα έχεις ιούς (στην ιστορία της Apple έχει καταγραφεί μέχρι σήμερα 1!!!)

2) Ότι βάζεις επάνω θα παίζει, ποτέ κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας (π.χ. βάζω μια γραφίδα και χάνω τη κάρτα ήχου...)

3) Για μουσική είναι θεωρητικά ότι καλύτερο. Δές όλα τα ξένα live έχουν κανα2 powerbook πάνω στη σκηνή και όχι μόνο.

4) Η Apple δίνει το Garageband (δωρεάν) που σε αφήνει να είσαι μουσικός και όχι τεχνικός. Ευκολία χρήσης...μην το ψάχνεις. Σε 10 λεπτά το ξέρεις απ έξω και ανακατωτά. Και αν θέλεις κάτι καλύτερο...Logic. Ρώτα πόσοι χρήστες Pc κλάψανε όταν σταμάτησε να βγαίνει για Windows.

Ποιότητα... βάλτου μια 24μπιτη κάρτα και βάλε στοίχημα με οποιονδήποτε. Εγώ έχω μια Motu Ultra σε ένα G4 με 500 Ram... και όσο και αν ακούγεται περίεργο κάνει παπάδες.

5) Όλα τα Vst's υπάρχουν και παίζουν και στα Mac

6) Για να πούμε και όλη την αλήθεια τα Vst's ξαναγράφονται για Intel (γιατί δεν παίζουν τα παλαιά λόγω ροζέτας) , μέχρι το τέλος του 07 θα υπάρχουν ξανά όλα

Αγαπητέ φίλε όλα αυτά στα λέει κάποιος που δουλεύει σε Macs από το '86 και ξαναάρχισε τη μουσική το 2000 λόγω του Garageband. Δοκίμασέ το και δεν θα χάσεις!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρείς Modulator... αλλά μη τεκμηριωμένη' date=' βιαστική απάντηση.

Αγαπητέ dima και ΦΥΣΙΚΑ θα πάρεις Mac.[/quote']

 

Η απάντησή μου είναι αντάξια της ερώτησης: ερώτηση που έρχεται από άνθρωπο που (προφανώς) δεν έχει κατασταλλαγμένα κριτήρια επιλογής εξοπλισμού.

 

Εν' τούτοις δεν είναι ούτε βιαστική, ούτε ατεκμηρίωτη. Αν η συζήτηση πάρει χαρακτήρα τέτοιο που να επιβάλλει την παράθεση περισσότερο επιστημονικών τεκμηρίων, εδώ θα είμαστε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είναι προφανής η πρόθεση μου να μη σε προσβάλω αλλά να βοηθήσω τον dima. Φυσικά και η αόριστη ερώτηση φέρει και αόριστη απάντηση...αλλά πρόθεση μου είναι να βοηθήσω, + του ότι οι οικονομικές διαφορές μεταξύ των 2 συστημάτων είναι πιά πολύ κοντινές.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν είναι τόσο μεγάλες οι διαφορές πιστεύω. Τι software χρησιμοποιείς; Γιατί αν τρέχεις pro tools υπάρχουν κάμποσα plugins που βγαίνουν σε RTAS format μόνο για Mac. Πέραν αυτού δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με καμία από τις δύο λύσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν τρέχεις pro tools υπάρχουν κάμποσα plugins που βγαίνουν σε RTAS format μόνο για Mac.

 

Επίσης, αν τρέχεις Logic, μόνο σε Mac, αν τρέχεις Sonar, μόνο σε PC.

 

Το θέμα MAC <> PC έχει συζητηθεί πολλές φορές. Ψάξε λίγο.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ειστε καλα παιδια θα το σκεφτω πολυ!!! το mac να σας πω με τραβαει περισοτερο και το ντιζαιν του ειναι πολυ καλιτερο απο απλα pc απλα στο θεμα τον χαρακτιριστικον ειδα πως τα pc ειναι καπος πιο δινατα...λαθος κανω????marathon

και εγω εχω την Motu Ultra!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία λέει ότι τα powerbook είναι τα πιο γρήγορα laptops του κόσμου, μεταξύ μας και στη πράξη φαίνεται. μην σε μπερδεύουν τα gigahertz που αναγράφουν τα pc's. Τα 3 gigahertz ενός pc καμμιά φορά είναι πιό αργά από το 1,5 toy Μac.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου