Προς το περιεχόμενο

Korg Wavestate mk2/SE/Platinum & Korg Opsix SE/Platinum


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι ξέρετε τη λέξη "Αρπαχτή". Στην περίπτωση της Korg, η κυκλοφορία των Wavestate mk2 / SE / Platinum και Opsix SE & Platinum είναι πραγματικά ο ορισμός της λέξης "Αρπαχτή". 

H Korg κυκλοφόρησε τα τελευταία τέσσερα χρόνια τρία νέα synths, τα Wavestate, Opsix και Modwave. Και τα τρία έχουν ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις, διαθέτουν το ίδιο 37-key keybed και πωλούνται αρκετά κάτω από €1Κ (το δικό μου Wavestate μού κόστισε πέρσι €615 από Music Store).

image.thumb.png.1baca786fe5ad6c114d0578f68aefcf8.png

Modwave, Opsix, Wavestate

 

Και τα τρία synths είναι εξαιρετικά και ενσωματώνουν διαφορετικές sound engines (wavetable, FM & wave sequencing). Δεν θα μπούμε εδώ σε λεπτομέρειες, απλά να πω ότι το Opsix είναι ίσως το πιο απλό στη χρήση FM synth που έχει ποτέ κυκλοφορήσει, ενώ οι δυνατότητες του είναι εντυπωσιακές, το δε Wavestate είναι ότι πιο φρέσκο έχω συναντήσει σε synth τα τελευταία 20+ χρόνια, πρωτοποριακό και απίστευτα ισχυρό. Αυτά που μπορεί να κάνει τo -μικρό σε μέγεθος- Wavestate είναι εξωπραγματικά. Όσοι δεν έχετε ασχοληθεί καθόλου με αυτό δείτε τα τρία βίντεο παρακάτω και θα σας σηκωθεί η τρίχα (προσωπικά στα μέσα του πρώτου βίντεο το είχα ήδη παραγγείλει❤️😁)

 

 

 

 

Μετά την θετικότατη εντύπωση λοιπόν που έκαναν τα synths αυτά, τα οποία πούλησαν σαν φρέσκο ψωμί, όλοι ευχόμασταν η Korg να κυκλοφορήσει και τις 61-key editions τους, μια και το μικρό format τους σίγουρα δεν αρέσει σε όλους. Οι 61-key editions θα μπορούσαν σίγουρα να παίξουν κάτω από €1,5Κ, σύμφωνα με τα specs & features τους και την τιμή των originals. Η Korg λοιπόν τελικά μας άκουσε, αλλά το αποτέλεσμα ήταν μια καθαρή υποτίμηση της νοημοσύνης μας. 

Τι έκαναν λοιπόν οι απίθανοι εκεί στην Korg? Πήραν τα PCB των Wavestate & Opsix, τα έβαλαν σε ένα νέο αλουμινένιο case με 61key keybed, τους κότσαραν ένα "SE" δίπλα στο όνομα των synths και τα έβγαλαν στην αγορά σαν Wavestate SE & Opsix SE. Και δεν θα σχολιάζαμε αρνητικά, αν οι τιμές αυτών των "νέων" synths δεν ήταν για τα πανηγύρια. Αναλυτικά λοιπόν: 

Wavestate (original) - €615

Wavestate SE - €2,268

Opsix (original) - €511

Opsix SE - €2,159

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, πήγαν την κοροϊδία ένα βήμα παραπέρα, κυκλοφορώντας ταυτόχρονα τα Wavestate SE Platinum & Opsix SE Platinum στα €2,469 κ' €2,444 αντίστοιχα. Η διαφορά τους από τα "σκέτα' SE μοντέλα είναι μόνο στο χρώμα, ενώ είναι limited editions. Όλα τα SE μοντελα έρχονται πακέτο με hard case.

 

image.thumb.jpeg.afce4b83c49d5db9f7b58b32ae09343f.jpeg

image.thumb.jpeg.a4237f6cb1221bcd307a77eda905f26e.jpeg

 

image.thumb.jpeg.58f551e8fff21d9a6403d6382bf481a2.jpeg

image.thumb.jpeg.ec931b13b9cbac24305d2bf20595020a.jpeg

 

Θα πεταχτεί τώρα κάποιο fanboy και θα πει "Κάτσε ρε Κώστα, τι πρόβλημα έχουν αυτές οι τιμές? Εμένα μια χαρά μου φαίνονται😊".

Το πρόβλημα φαίνεται, ως συνήθως, στα specs. Ποιες είναι λοιπόν οι διαφορές ανάμεσα στα original μοντέλα και τα SE μοντέλα που δικαιολογούν αυτή την τεράστια διαφορά τιμής? Να σας πω.

Το Opsix SE διαθέτει 80-voice πολυφωνία (32 στο original), σώμα από αλουμίνιο (πλαστικό στο original) και 61-key keybed (37 στο original). Τα ίδια ισχύουν και για το Wavestate SE (περισσότερη πολυφωνία, σώμα από αλουμίνιο και 61 keys), συν 2GB παραπάνω μνήμη (4GB vs 2GB του original). That's all. Μπορούν αυτές οι αμελητέες διαφορές να δικαιολογήσουν αυτή την τεράστια διαφορά τιμής? Ούτε μία στο εκατομμύριο. Το πιο εκνευριστικό είναι ότι οι "ξύπνιοι" της Korg δεν έκαναν καν κάποιες μικρές αλλαγές ώστε η αρπαχτή να γίνει κάπως πιο πιστευτή, πράγμα που πραγματικά είναι να απορεί κανείς για το πως σκέφτονται στην συγκεκριμένη εταιρεία και σε ποιους νομίζουν ότι απευθύνονται (σίγουρα σε τραγικά καθυστερημένους).

 

Πήραν λοιπόν τα έτοιμα PCB των Wavestate & Opsix, ξεκλείδωσαν την πολυφωνία που υπήρχε ήδη στο synth, αυξάνοντας τη (πως νομίζετε ότι αυξάνεται η πολυφωνία ή η μνήμη σε κάποιο OS update?), τα βίδωσαν μέσα σε ένα αλουμινένιο και μεγαλύτερο σώμα και έτοιμα τα "νέα" synths. Η προχειροδουλειά τους είναι τόσο εξόφθαλμη που ακόμα και τυφλός τη βλέπει. Κοιτώντας το panel των SE μοντέλων γίνεται αμέσως αντιληπτό ότι τα "νέα" μοντέλα δεν είναι τίποτα άλλο από τα ίδια synths σε μεγαλύτερο σώμα, γι αυτό εξάλλου και τα 2/3 του πάνελ είναι κενό, με τα controls/pots/faders/screen/buttons κλπ να βρίσκονται ακριβώς στην ίδια θέση με τα original μοντέλα και να καταλαμβάνουν ακριβώς τον ίδιο χώρο στο πάνελ. Δεν άλλαξαν ούτε ένα pot, δεν πρόσθεσαν ούτε ένα κουμπί, δεν τακτοποίησαν τίποτα από όλα αυτά τοποθετώντας τα έτσι ώστε να καλύψουν τον επιπλέον χώρο του πάνελ. Και πως να γίνουν όλα αυτά άλλωστε, αφού από κάτω είναι τα original PCB των original synths? 

Παρακάτω μια φωτό που δείχνει τα πάνελ του original Wavestate και του "νέου" Wavestate SE, όπως βλέπετε δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

 

 

image.thumb.png.79c572ccc10ec084dcf54cf9b31c8b0d.png

 

Το τραγικό της υπόθεσης συνεχίζεται και κορυφώνεται στο πίσω μέρος των SE μοντέλων. Εκεί πια ακόμα και ο πλέον καλόπιστος καταλαβαίνει το μέγεθος της απάτης. Tα πάντα είναι τα ίδια και στην ίδια ακριβώς θέση. Οι απίθανοι δεν πρόσθεσαν καν κάποια είσοδο για expression pedal, ένα MIDI Thru ή κάποιες επιπλέον εξόδους, κάτι τέλος πάντων που να δείχνει ότι τα SE μοντέλα είναι expanded versions των original. Τίποτα, προφανώς πιστεύουν ότι οι πελάτες τους διαθέτουν μονοψήφιο δείκτη IQ.

image.png.b28aa11557848c5b435b5e648a28c6f9.png

Και το κερασάκι στην τούρτα? Οι αστείοι δεν αντικατέστησαν ούτε καν το εξωτερικό power supply με κάποιο εσωτερικό, όπως θα περίμενε κανείς να βρει σε ένα synth αυτής της κατηγορίας τιμής.🤢 Μιλάμε για ανέκδοτο.🥳 Ξέχασα να πω ότι το Wavestate έχει και μια τρίτη edition πέρα απ΄την SE και SE Platinum, τo Wavestate mk2, το οποίο είναι κατά 99% το ίδιο synth, εξωτερικά και εσωτερικά, αλλά το πουλάνε στα €925 (vs €615 του original)

Τέτοια απάτη ομολογουμένως δεν την περίμενα ούτε απ'την αγαπημένη μου Moog.😁 Καλά το πας Korg, συνέχισε έτσι.👌

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κάτσε ρε Κώστα, τι πρόβλημα έχουν αυτές οι τιμές? Εμένα μια χαρά μου φαίνονται

και εμένα φυσιολογικές μου φαίνονται ρε συ.

 Όπως και οι αυξήσεις στα τρόφιμα, στα καύσιμα. Είναι η αρχή της υπεραξίας σε συνδυασμό με την επισιτιστικοτεχνολογικοκλιματοοικονομικοπολεμική κρίση και την πολιτική Πούτιν που απειλεί τον πλανήτη με πυρηνικά.

 

 Εξαιρετικά όργανα, ένα σε λίγο καιρό θα μπορώ να το αποκτήσω πολύ εύκολα με ούτε μισό τενεκέ λάδι.

 

 Ωραίο το ρεπορτάζ πάντως!!!!

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Είναι η αρχή της υπεραξίας σε συνδυασμό με την επισιτιστικοτεχνολογικοκλιματοοικονομικοπολεμική κρίση και την πολιτική Πούτιν που απειλεί τον πλανήτη με πυρηνικά.

Ναι....😌

Στο θέμα μας τώρα. Σαν κάτοχος όπως είπα του original Wavestate, στα €2,268 θα περίμενα τουλάχιστον 128-voice πολυφωνία, 16-part multitimbrality, περισσότερες I/O συνδέσεις, περισσότερα pots/faders/controls, πολύ μεγαλύτερη οθόνη και internal power supply. Αντ'αυτού τι παίρνω? Το Wavestate μου σε αλουμινένιο και μεγαλύτερο σώμα και €1,653 ακριβότερο.

Ρε πάνε καλά εκει στην Korg ή το'χουν ρίξει στα ναρκωτικά?🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ναι....😌

Στο θέμα μας τώρα. Σαν κάτοχος όπως είπα του original Wavestate, στα €2,268 θα περίμενα τουλάχιστον 128-voice πολυφωνία, 16-part multitimbrality, περισσότερες I/O συνδέσεις, περισσότερα pots/faders/controls, πολύ μεγαλύτερη οθόνη και internal power supply. Αντ'αυτού τι παίρνω? Το Wavestate μου σε αλουμινένιο και μεγαλύτερο σώμα και €1,653 ακριβότερο.

Ρε πάνε καλά εκει στην Korg ή το'χουν ρίξει στα ναρκωτικά?🤔

αντιλαμβάνομαι την ένστασή σου. Έχεις δίκιο.

 Δεν πάνε καλά πουθενά πλέον.

 Ευτυχώς που το έχεις και το χαίρεσαι σε καλή τιμή.

 Ότι πήραμε, πήραμε😀

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στα πάντα, αλλά ειδικά για την τιμή, έχε υπ'όψιν σου ότι οι τιμές αυτές έχουν καθορισθεί από διάφορες σπάνιες παραμέτρους: πανδημία, πόλεμος, πληθωρισμός ένεκα αυτού κλπ. Κάνω την πρόβλεψη ότι και η τιμή του νέου Montage θα είναι μία δυσάρεστη έκπληξη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ευτυχώς που το έχεις και το χαίρεσαι σε καλή τιμή.

 Ότι πήραμε, πήραμε😀

Θέλω και το Opsix να χτυπήσω σε κάποια φάση, ελπίζω να το προλάβω πριν το αποσύρουν και βγάλουν καμιά Μκ2, η οποία θα είναι το ίδιο synth αλλά €500 ακριβότερο.😛 Οι SE εκδόσεις θα μπορούσαν να πουληθούν €1Κ χαμηλότερα, στην αγορά υπάρχουν digital synths κάτω από €1Κ σε αλουμινένιο σώμα και Fatar πληκτρολόγιo, με εφάμιλλες ή και πολύ καλύτερες sound engines, και φτιαγμένα από πολύ μικρές εταιρείες. Αν μπορούν αυτές λοιπόν, μπορεί και η Korg. Αλλά είπαμε, ψάχνει για ανίδεους και κορόιδα. Και κάτι μου λέει ότι θα τα βρει... 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

Συμφωνώ στα πάντα, αλλά ειδικά για την τιμή, έχε υπ'όψιν σου ότι οι τιμές αυτές έχουν καθορισθεί από διάφορες σπάνιες παραμέτρους: πανδημία, πόλεμος, πληθωρισμός ένεκα αυτού κλπ. Κάνω την πρόβλεψη ότι και η τιμή του νέου Montage θα είναι μία δυσάρεστη έκπληξη.

Μια μικρή αύξηση της τιμής λόγω των παραπάνω είναι απόλυτα δικαιολογημένη. Αλλά όχι σε αυτό το επίπεδο. Οι άλλες εταιρείες δηλαδή δεν επηρεάστηκαν από τα παραπάνω, μόνο η Korg επηρεάστηκε? Τσέκαρε τα Waldorf Blofeld (keyboard edition), Modal Argon8X κ' Modal Cobalt8X, τα χαρακτηριστικά τους και τις τιμές τους, και μετά σύγκρινε την τιμη των "νέων" Wavestate & Opsix και πες μου αν δικαιολογείται. 

Το Blofeld το οποίο είναι κατασκευασμένο σαν τανκ, με Fatar πληκτρολόγιο με aftertouch και απείρως μεγαλύτερες δυνατότητες σαν synth από όλα τα παραπάνω, κοστίζει €866. Και κοστίζει τόσο λόγω αυτών που μόλις έγραψες, γιατί πριν από αυτά κόστιζε...χαμηλότερα, €650-700. Το είχα και μετάνιωσα που το πούλησα.🙄
Αφού μπορεί λοιπόν η Χ Waldorf να πουλάει τέτοια synth-τέρατα (αυτό ακριβώς είναι ένα Blofeld, synth-τέρας) σε τέτοια τιμή, μπορεί και η Korg. Αλλά δεν θέλει. Και καλά κάνει, αν υπάρχουν πελάτες που θα δώσουν αυτά τα λεφτά, με γεια της με χαρά της και εις υγείαν των κορόιδων.😊

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Θέλω και το Opsix να χτυπήσω σε κάποια φάση, ελπίζω να το προλάβω πριν το αποσύρουν και βγάλουν καμιά Μκ2, η οποία θα είναι το ίδιο synth αλλά €500 ακριβότερο.😛 Οι SE εκδόσεις θα μπορούσαν να πουληθούν €1Κ χαμηλότερα, στην αγορά υπάρχουν digital synths κάτω από €1Κ σε αλουμινένιο σώμα και Fatar πληκτρολόγιo, με εφάμιλλες ή και πολύ καλύτερες sound engines, και φτιαγμένα από πολύ μικρές εταιρείες. Αν μπορούν αυτές λοιπόν, μπορεί και η Korg. Αλλά είπαμε, ψάχνει για ανίδεους και κορόιδα. Και κάτι μου λέει ότι θα τα βρει... 

Σου λέει, θα πουλήσω ποιο λίγα, θα βγάλω πιο πολλά και δεν έριξα και χρήμα στο development. Έτσι λένε οι μέτοχοι και γελάνε, έλα γειά μας, στην υγεία των κορόιδων😂😂

 Παρε VST. 

 Και αυτά VST είναι σε hardware μορφή με λειτουργικό. Πάρε το korg collection. Πιο φθηνά θα σου έρθει😂 Και βάλε το Yamaha για master keyboard χαχαχαχα 😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μια μικρή αύξηση της τιμής

Ένα 30%, ας πούμε; Άρα η τιμή, χωρίς αυτές τις - εκ' των περιστάσεων - επιβαρύνσεις, θα ήταν λίγο πάνω από 1500, και πάλι απαράδεκτη αύξηση για αυτά που προσφέρει, αλλά εντός λογικού προϋπολογισμού, νομίζω.

 

Κάτσε να δούμε το Montage, μην μας έρθει εγκεφαλικό (και καλά, εσύ το "έχεις", εγώ όχι ακόμη).

 

Μην συγκρίνεις με το Blofeld (κακώς επωλήθη, και εκπλήσσομαι) ή με τα Modal, αυτοί μπορεί να έχουν στοκ για άλλα είκοσι χρόνια, δεν τους πιάνουν οι φουρτούνες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Παρε VST. 

Και αυτά VST είναι σε hardware μορφή με λειτουργικό. Πάρε το korg collection. Πιο φθηνά θα σου έρθει😂 Και βάλε το Yamaha για master keyboard χαχαχαχα 😂

Όχι, δεν είναι VST σε hardware μορφή, ή όπως συνηθίζεται να λέγεται από κάποιους, "VST in a box". Δεν έχω τίποτα ενάντια στα VST, αλλά μιλάμε για άλλο πράγμα. Εγώ αγοράζω synths σε μορφή μουσικού οργάνου, και η αμεσότητα που υπάρχει στα dedicated όργανα δεν υπάρχει σε κανένα VST. Μιλάμε για δύο διαφορετικές κατηγορίες.

Εσύ Cos θα μπορείς σε 30 χρόνια να τρέξεις ένα σημερινό VST? Χλωμό. Εγώ πάλι αν βγάλω απ΄την ντουλάπα το DX21, το συνδέσω στην πρίζα και του βάλω ακουστικά, μια χαρά παίζει. Καλα, όχι ακριβώς μια χαρά, απ'οτι θυμάμαι κάποια πλήκτρα ήταν νεκρά την τελευταία φορά που το άνοιξα, αλλά οκ, πιάνεις τι σου λέω. Και μιλάμε για ένα synth 38 χρονών ε? Το ίδια και με το V-Synth σου, άλλη ιστορία το hardware.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου