Προς το περιεχόμενο

Korg Wavestate mk2/SE/Platinum & Korg Opsix SE/Platinum


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, trolley είπε

Κάτσε να δούμε το Montage, μην μας έρθει εγκεφαλικό (και καλά, εσύ το "έχεις", εγώ όχι ακόμη).

Μην συγκρίνεις με το Blofeld (κακώς επωλήθη, και εκπλήσσομαι) ή με τα Modal, αυτοί μπορεί να έχουν στοκ για άλλα είκοσι χρόνια, δεν τους πιάνουν οι φουρτούνες.

Και να ήταν μόνο αυτό που επωλήθη...Το Montage το περιμένω γύρω στα €3,5Κ με €4Κ, την 61-key version. θα εκπλαγώ αν το έχουν παραπάνω. €3-4Κ δεν είναι λίγα φυσικά, αλλά ρε φίλε, αγοράζεις synth που μπορεί να το έχουν και τα τρισέγγονα σου και να μην το "τερματίσουν". Εκεί τα δίνεις τα λεφτά, κι ας μην είσαι μπρούκλης.😛

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Wavestate (original) - €615

Wavestate SE - €2,268

Opsix (original) - €511

Opsix SE - €2,159

Σχεδόν 3 με 4 φορές πάνω. Αφού δεν έχει ασήμαντες διαφορές καλά είναι και τα original.

 

2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

προφανώς πιστεύουν ότι οι πελάτες τους διαθέτουν μονοψήφιο δείκτη IQ.

Έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Όχι, δεν είναι VST σε hardware μορφή, ή όπως συνηθίζεται να λέγεται από κάποιους, "VST in a box". Δεν έχω τίποτα ενάντια στα VST, αλλά μιλάμε για άλλο πράγμα. Εγώ αγοράζω synths σε μορφή μουσικού οργάνου, και η αμεσότητα που υπάρχει στα dedicated όργανα δεν υπάρχει σε κανένα VST. Μιλάμε για δύο διαφορετικές κατηγορίες.

Εσύ Cos θα μπορείς σε 30 χρόνια να τρέξεις ένα σημερινό VST? Χλωμό. Εγώ πάλι αν βγάλω απ΄την ντουλάπα το DX21, το συνδέσω στην πρίζα και του βάλω ακουστικά, μια χαρά παίζει. Καλα, όχι ακριβώς μια χαρά, απ'οτι θυμάμαι κάποια πλήκτρα ήταν νεκρά την τελευταία φορά που το άνοιξα, αλλά οκ, πιάνεις τι σου λέω. Και μιλάμε για ένα synth 38 χρονών ε? Το ίδια και με το V-Synth σου, άλλη ιστορία το hardware.

Θα τρέχει με emulator. Δεν τρέχουμε τις Amiga και τα atari st τωρα αμα θέλουμε. 

 VST in the box ειναι. 

 Το V Synth ήταν αυτό που εκπροσωπεί που με εξιτάρει αλλα τα VST με έχουν κερδίσει από το 2003. Δεν υπάρχει επιστροφή. Από τη στιγμή που παίζω με ψηφιακά αφού είμαι της ψηφιακής γενιάς δεν μπορώ νσ δω διαφορά στο hardware από τα VST. 

Εδω και πολλά χρόνια υπάρχουν VST απλά απίστευτα. Αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. 

 Ας μείνουμε στο topic. 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το Montage το περιμένω γύρω στα €3,5Κ με €4Κ, την 61-key version.

Είναι πολλά για την 61-key version, εκτός κι αν έχει τόσο μεγάλες και σημαντικές διαφορές. Υπάρχει βέβαια και ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

VST in the box ειναι. 

Μην επιμένεις λέμεεεεεε....😌

Άσε με να πάω κάτω να ταΐσω τις γάτες μου λέμεεεεεε....

3 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Είναι πολλά για την 61-key version, εκτός κι αν έχει τόσο μεγάλες και σημαντικές διαφορές. Υπάρχει βέβαια και ο ανταγωνισμός.

Ε, στα €3,5Κ δεν ήταν στην αρχή το Montage 6? Μακάρι να κρατήσουν την ίδια τιμή στο νέο μοντέλο, που προφανώς θα είναι καλύτερο. Λίγες μέρες υπομονή και θα μάθουμε.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ε, στα €3,5Κ δεν ήταν στην αρχή το Montage 6? Μακάρι να κρατήσουν την ίδια τιμή στο νέο μοντέλο, που προφανώς θα είναι καλύτερο. Λίγες μέρες υπομονή και θα μάθουμε

Να τα βγάλουν όλα σε rack, όπως παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Μανώλης Χναράκης είπε

Να τα βγάλουν όλα σε rack, όπως παλιά.

Να τα βγάλουν όλα ΚΑΙ σε rack, όπως παλιά, ναι συμφωνώ. Δεν ξέρω πως αποφάσισαν όλες οι εταιρείες να καταργήσουν τα racks, ήταν μια φανταστική επιλογή για τους πληκτράδες (και όχι μόνο). 

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Μην επιμένεις λέμεεεεεε....😌

Άσε με να πάω κάτω να ταΐσω τις γάτες μου λέμεεεεεε....

Έχω το 01w, το Μ1 και το wavestation της korg τα VST και είναι ίδια. Ποιο ίδια δεν γίνεται. Τα είχα τα δύο σε hardware. 

 Έχω emulation μέσω του V Synth το D 50

 Αυτά είναι vst in a box. Εσύ επιμένεις τσάμπα. 

 Πρέπει να το δεχτείς. 

 Άλλο αν σε εμπνέει η υλοποίηση για να παίξεις. 

 Επειδή τα παίζει κάποιος μέσω των Windows δεν αλλάζει κάτι. Οταν μιλάμε για synth τέτοιου είδους τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Ο ήχος τους όπως βγαίνει δε, δεν εξαρτάται τόσο από τους virtual ταλαντωτές, τη μηχανή σύνθεσης, όσο από τις μονάδες εφφε και τις ρυθμίσεις φίλτρων και περιβάλλουσων. Ολα αυτά τα.... virtual dsp μέσα στο όργανο εξομοιωνονται πλήρως στα VST.  

Η εκτίμηση μου είναι πως VST τύπου Triton Series που βγήκε σχεδόν 20 χρόνια μετά το hardware και εξομοιώνει τα πάντα στο 100% θα βλέπουμε σε μικρότερο διάστημα για τα πιο καινούργια τώρα που η υπολογιστική ισχύς το επιτρέπει. 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K

Πραγματικά απολαμβάνω τα posts σου, αλλά ώρες-ώρες μου βγάζεις τα μάτια 😄

 

dark_mode.png.68a0b7b84806041407a0a04cae4101b5.png

 

Δεν είσαι καθόλου dark-mode friendly 😄

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

blah blah blah & blah.....(no χαχαχαχαχαχαχα tonight)

Βρε Cos, μην επιμένεις. Μιλάμε για Μήλα vs Ομελέτα. Τώρα τι θες, να αρχίσουμε από την αλφαβήτα και να αναλύσουμε τι είναι VST, τι hardware synth και ποιες οι -αυτονόητες και πασίγνωστες- διαφορές τους? Ας ξεκολλήσουμε από άκυρους νεολογισμούς τύπου "VST in a box" και άλλες τέτοιες μπαρούφες που έχουν εξαπλωθεί από ανίδεους σε όλα τα forums του χώρου και μας ταλαιπωρούν τα τελευταία χρόνια.

VST in a box είναι τα VSTs σου που τρέχουν στο pc σου, όχι ένα dedicated hardware synth το οποίο είναι κατασκευασμένο με dedicated hardware parts. Μα τώρα σοβαρά καθόμαστε βραδιάτικα και συζητάμε τέτοιες βλακείες?🙄 

Όσο πειστικό και να είναι ένα VST του DX7, DX7 ΔΕΝ είναι και δεν πρόκειται ποτέ να γίνει και να ακουστεί 100% σαν ένα DX7. Χρειάζεται συζήτηση πάνω σε αυτό? Χρειάζεται συζήτηση δηλαδή γιατί οτιδήποτε virtual δεν θα γίνει ποτέ ένα 100% αντίγραφο αυτού που προσπαθεί να μιμηθεί? Πρέπει να εξηγήσουμε γιατί οτιδήποτε Εικονικό δεν μπορεί να συγκριθεί με οτιδήποτε έχει πραγματική/υλική υπόσταση? 

Θες να παίζεις με VST? Παίξε. Θες να παίζεις με hardware? Παίξε. Θες να παίζεις και με τα δύο? Κανένα πρόβλημα. Αλλά μην μπερδεύουμε την Virtual Reality με την Reality.

 

56 λεπτά πριν, mpamps είπε

@Waterfall-K

Πραγματικά απολαμβάνω τα posts σου, αλλά ώρες-ώρες μου βγάζεις τα μάτια 😄

 

dark_mode.png.68a0b7b84806041407a0a04cae4101b5.png

 

Δεν είσαι καθόλου dark-mode friendly 😄

Sorry φίλος, ποτέ δεν είχα δει πως φαίνονται αυτά που γράφω σε dark mode.😌 Αλλά κι εσύ, dark mode? Άναψε εκεί κάνα "φως" να δεις τι γράφουμε. Κάν'το τουλάχιστον στα δικά μου ποστς, το συνηθίζω το μπλεδάκι όταν θέλω να τονίσω κάτι. Κοίτα πόσο ωραίο φαίνεται σε normal mode.

image.png.0c768524b6d6973cb33be0762d52efa1.png

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου