Προς το περιεχόμενο

Korg Wavestate mk2/SE/Platinum & Korg Opsix SE/Platinum


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παντως τωρα που βλεπω το wavestate δεν υπαρχει παρα σε mkii στα 925 σε 14 βδομαδες

Opsix στα 511

Mοdwives στα 648

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

να VST που εξομοιώνει το πληκτρολόγιο του DX7, το βάρος του, την παγωμένη αίσθηση που νιώθει ο χρήστης όταν το ακουμπάει πάνω στη σκηνή σε κάποιο live ανοιχτού χώρου μέσα στο καταχείμωνο, την αίσθηση του πατήματος των κουμπιών μεμβράνης που είχε? Τι? Δεν υπάρχει τέτοιο VST και ούτε πρόκειται να υπάρξει? Α γεια σου, τώρα άρχισε να ξανασκέφτεσαι καλύτερα τα περί "100% εξομοίωσης" και άλλα τέτοια χαζά. Το μόνο που μπορεί να εξομοιώσει -κι αυτό όχι απόλυτα- ένα VST είναι τον ήχο του Χ synth, από κει και πέρα αν ο μουσικός το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι ο ήχος και όχι όλο το πακέτο, αράζει στο VST και τέλος. 

Aυτά που λες, περιέχονται στα γραφόμενά μου ως λόγοι για να προτιμήσει κάποιος το hardware.

 Γιατί να το ξαναπώ? 😀 Συμφωνώ λοιπόν.

 Γι αυτό τα λένε VST in a box τα άλλα.

 Για αυτό και το DX7 και οποιοδήποτε άλλο hardware synth, workstation ακόμα και ένα αρμόνιο έχουν αντίστοιχα την αξία τους.

 Από εκεί και πέρα είναι υποκειμενική η επιλογή και ξεκίνησε από μια πρότασή μου το "παρε ένα vst"

 Όποιος δεν θέλει, δεν παίρνει. Γεμίζει με hardware και κάνει τη δουλειά του. Και γουστάρει κιόλας.

 Και εγώ θα γούσταρα αλλά προσωπικά δεν με βολεύει αυτή τη στιγμή για τις ανάγκες μου.

 Με βολεύει το άλλο και εξ άλλου είμαι τόσο συνθεταράς που ότι και να μου δώσεις χρυσάφι θα βγάλω.

 Είμαι ο ΜΙΔΑΣ που ότι αγγίζω γίνεται ΜΟΥΣΙΚΗ που αγαλλιάζει μέχρι και την ψυχή των αγγέλων.

 χαχαχαχαχαχχαχαχαχα🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Παντως τωρα που βλεπω το wavestate δεν υπαρχει παρα σε mkii στα 925 σε 14 βδομαδες

Opsix στα 511

Mοdwives στα 648

Ναι, μόνο το Wavestate mk1 απέσυραν και το αντικατέστησαν με το mk2 και τις SE εκδόσεις. Για το Modwave δεν υπάρχει ακόμα κάποια SE έκδοση. Το Wavestate λογικά είναι το syntth της σειράς που έχει πουλήσει πιο πολύ. Πραγματικά πρωτοποριακό synth με υπέροχο ήχο και τεράστιες δυνατότητες. Κάτσε δες τα δύο τελευταία βιντεο που έχω ποστάρει και στα οποία εξομοιώνει ήχους από άλμπουμς των Jarre, Vangelis κ.α., η δουλειά που έχει γίνει από τον sound designer είναι εκπληκτική.

 

17 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Είμαι ο ΜΙΔΑΣ που ότι αγγίζω γίνεται ΜΟΥΣΙΚΗ που αγαλλιάζει μέχρι και την ψυχή των αγγέλων.

 χαχαχαχαχαχχαχαχαχα🤣

image.png

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
ex-Πάνος Χελιδόνης

Έχω ένα θέμα με το wavestate που δεν ξέρω πώς να το λύσω..

 

Κάθε φορά που ανάβει, αμέσως μετά την startup screen, ανοίγει ένα μήνυμα που μου λέει "Auto power-off is enabled. The system will shut down after being idle for 4 hours. Change this setting in the utility preferences page". Ωραία λοιπόν, ενημερώθηκα, συμφωνώ, δεν θέλω να αλλάξω κάτι. Πώς όμως θα το κάνω να μην ξαναεμφανιστεί; Υπάρχει κάποιο ΟΚ κάπου;  Με το που πατάω βέβαια οτιδήποτε, φεύγει το μήνυμα, αλλά θα ήθελα να μην ξαναεμφανιστεί ποτέ πιά, το σιχάθηκα, με ξενερώνει.. Δε μπορεί να μην υπάρχει λύση, αλλά στο manual δε βρήκα τίποτα και σε κάποια online forums δεν το ξέρουν καν αυτό ως θέμα, δεν το έχουν συναντήσει/λύσει κανείς ως τώρα. Other than that, το μηχάνημα δολεύει άψογα. Καμμιά ιδέα; Κανείς; Κώστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Καμμιά ιδέα; Κανείς; Κώστα;

Δεν έχω ιδέα, εγώ το έχω απενεργοποιήσει. Μάλλον αυτό δεν αλλάζει από κάποιο μενού. Γιατί δεν το απενεργοποιείς να τελειώνεις, τι το κρατάς?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Γιατί δεν το απενεργοποιείς να τελειώνεις, τι το κρατάς?

Ποιό πράγμα να απενεργοποιήσω; Το Auto shutdown? Δε με νοιάζει αυτό. Εγώ θέλω το μήνυμα να φύγει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ποιό πράγμα να απενεργοποιήσω; Το Auto shutdown? Δε με νοιάζει αυτό. Εγώ θέλω το μήνυμα να φύγει..

Όταν το απενεργοποιήσεις λογικά δεν θα εμφανιστεί το μήνυμα.

Βέβαια δεν θα είναι σε λειτουργία το Auto Shutdown.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
4 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Όταν το απενεργοποιήσεις λογικά δεν θα εμφανιστεί το μήνυμα.

Έτσι έκανα και έτσι έγινε. Και δε με νοιάζει αυτό το setting. Αλλά αμα κάποια στιγμή κάνω κάτι που με νοιάζει; Θα έχω κάθε φορά μπάστακα το μήνυμα να μου λέει τί έχω κάνει; Κουλό δεν είναι; Κάπου υπάρχει η λύση και δεν την έχω εντοπίσει ακόμα. Anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Έτσι έκανα και έτσι έγινε.

Ωραία.

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Και δε με νοιάζει αυτό το setting.

Δικαίωμά σου.

 

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αλλά αμα κάποια στιγμή κάνω κάτι που με νοιάζει; Θα έχω κάθε φορά μπάστακα το μήνυμα να μου λέει τί έχω κάνει; Κουλό δεν είναι; Κάπου υπάρχει η λύση και δεν την έχω εντοπίσει ακόμα. Anyway.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς άμα κάνεις κάτι που σε νοιάζει και κάθε φορά το μήνυμα να σου λέει τι έχεις κάνει; Τι είναι κουλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
9 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αυτό δεν το κατάλαβα

Εννοώ αν πειράξω κάποιο άλλο setting που θα θέλω να ισχύει. Θα μου βγάζει ενημερωτικό μήνυμα οτι πείραξα κάποιο setting? και πάλι θα πρέπει να το απενεργοποιήσω για να διώξω το μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου