Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ενταξει, κανει πολλα ωραια πραγματα, αλλα οχι και ολα.

 

 Ο waterfall ας πουμε τρελαινεται για την FM Synthesis. Δε νομιζω οτι το V Synth θα ηταν προτεινομενο για κατι τετοιο.

 

 Ουτε για φυσικους ηχους, με τεραστια multisamples ή physical modelling θα ηταν καταλληλο.

 

 Και υπαρχουν καμποσα ακομη σεναρια που καποιο αλλο μηχανημα εχει να δωσει περισσοτερα απο το v synth.

 

 Το hardware μηχανημα που εφτασε πιο κοντα στο "ολα σε ενα" ηταν το korg kronos, και αυτο ομως δεν καταφερε να κανει τα παντα, δεν μπορει ας πουμε να κανει τα sample κολπα του... v- synth 😆

 

 Ακομα και τα PC, που εχουν υπερπολλαπλασιες δυνατοτητες και απο το kronos, και παλι δεν μπορουν να εχουν αναλογικες γεννητριες και φιλτρα, ή δειγματα και ηχους εταιριων και μηχανηματων που δεν υπαρχουν σε plug in μορφη, η το χαρακτηρα απο τοσα hardware που υπηρξαν και υπαρχουν.

 

 Στην τελικη αυτο ελειπε. Να χρειαζομαστε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, για να κανουμε ενα χαζοκομματακι 😆

 

 Μας εχει κακομαθει η εξελιξη της τεχνολογιας. Οταν ειμασταν με τις μπακατελες, κωλοτουμπες καναμε με το 1% απο αυτα που εχουμε σημερα, τα μισα freeware μονο να ειχαμε θα βγαιναμε στο Συνταγμα να πανηγυριζαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

 Ενταξει, κανει πολλα ωραια πραγματα, αλλα οχι και ολα.

 

 Ο waterfall ας πουμε τρελαινεται για την FM Synthesis. Δε νομιζω οτι το V Synth θα ηταν προτεινομενο για κατι τετοιο.

Με την D-50 την κάρτα του δίνει τα .... αλγοριθμικά. Καλύπτεται θα έλεγα το θέμα από το mode αυτό και μάλιστα σε direct συνεργασία με pcm waveforms.

 

Φυσικούς ήχους τόσο όσο το sampling του επιτρέπει. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα με ορθή χρήση του Variphrase και λίγο layering. Δεν μπορεί να φτάσει τα workstations ή τα άλλα sample playback romplers 20ετίας ακριβώς λόγω του capacity που ανέφερα. Αν δεν υπήρχε αυτό θα τα χτυπούσε στα ίσια γιατί δεν αλλάζει τίποτα στη μηχανή.

 

 Ναι, μπορεί να δώσουν στα specs αλλά το αποτέλεσμα είναι συγκρίσιμο έως θα τολμήσω να παρεξηγηθώ να πω πως ευνοεί το V-Synth ακριβώς λόγω του έξυπνου structure του. Έχω γύρω στους 3000 ήχους συλλέξει γι αυτό που έχω ακούσει άπειρα patches άλλων synth ιδιαίτερα με το διαδίκτυο και μερικούς θα τους παρέθετα και θα βλέπατε πως δεν έχουν match από αλλού.

 

 Το kronos είναι εξαιρετικό όργανο γι αυτό που είναι γιατί είναι workstation, είναι το απόλυτο εργαλείο για τη δημιουργία μουσικής με την λογική της μουσικής παραγωγής αλλά δεν συγκρίνονται τα δύο όργανα,

 Το V-Synth μπορεί να συγκριθεί με Synths και είναι μοναδικό γιατί ακριβώς έχει όλα όσα δεν έχουν τα άλλα synth μαζί, θέλεις δυο άλλα synth για να κάνεις ότι κάνεις με το V-Synth και κάτι που να κάνει τη δουλειά του COSM

 

 Είμαι οπαδός, δεν είμαι αντικειμενικός λοιπόν🤣 μην μου δίνετε σημασία αλλά υπάρχει σε αυτά που λέω και μια βάση και μια ουσία.

 

 Κρίμα για ένα όργανο που θα ήταν ο βασιλιάς με λίγες προσεκτικότερες κινήσεις, θα ήταν ο πρωταγωνιστής αλλά έμεινε ένας σεβαστός κομπάρσος χαχαχαχαχχχ🤣

Φτιαγμένος όμως από την πάστα των πρωταθλητών γι αυτό και στα κατάλληλα χέρια μπορεί να ξεχωρίσει

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Deep Purple, Steve Morse, Blackmore, Dixie Dregs, V-Synth...και όλα αυτά σε ένα θρεντ με τίτλο "Roland GAIA 2".😄

Classic Noiz...😌

ε, μου ήρθε επειδή διάβασα κανένα δεν υπήρξε και είπα να πω αυτό που είπα και ας υπήρχαν και αντιδράσεις😄

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

ε, μου ήρθε επειδή διάβασα κανένα δεν υπήρξε και είπα να πω αυτό που είπα και ας υπήρχαν και αντιδράσεις😄

Αυτό ρε συ το έγραψα στις 31/10. Άργησες μόνο 27 μέρες να απαντήσεις.😛

  • Χαχα 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό ρε συ το έγραψα στις 31/10. Άργησες μόνο 27 μέρες να απαντήσεις.😛

ε δεν πειράζει, πέρασα το θέμα από το κινητό και στη θολούρα μου μιας και όλοι μας τρέχουμε, δεν το πρόσεξα, δεν πειράζει. Κουβέντα να γίνεται, συμπαθάτε με ρε παιδιά. 😀

  • Like 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Το V-Synth είναι το καλύτερο synthesizer που έχει φτιάξει η Roland. Ever. Και το έφαγε το μαύρο σκοτάδι εξαιτίας της ΤΙΜΗΣ του. Άντε να δούμε πότε θα καταλάβουν οι εταιρείες τί πρέπει να κάνουν.. Ευτυχώς η ASM και η Behringer δείχνουν να το έχουν καταλάβει και μακάρι να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και όλοι οι άλλοι. Τώρα πιά ο leader είναι αυτός που μπορούν οι Άνθρωποι να αγοράσουν τα προϊόντα του. Όλα τα άλλα είναι ελιτισμοί και επανάπαυση στις δάφνες του παρελθόντος. Και υπο αυτό το πρίσμα και το νέο Gaia είναι πολύ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Το V-Synth είναι το καλύτερο synthesizer που έχει φτιάξει η Roland. Ever. Και το έφαγε το μαύρο σκοτάδι εξαιτίας της ΤΙΜΗΣ του. Άντε να δούμε πότε θα καταλάβουν οι εταιρείες τί πρέπει να κάνουν.. Ευτυχώς η ASM και η Behringer δείχνουν να το έχουν καταλάβει και μακάρι να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους και όλοι οι άλλοι. Τώρα πιά ο leader είναι αυτός που μπορούν οι Άνθρωποι να αγοράσουν τα προϊόντα του. Όλα τα άλλα είναι ελιτισμοί και επανάπαυση στις δάφνες του παρελθόντος. Και υπο αυτό το πρίσμα και το νέο Gaia είναι πολύ ακριβό.

Εχθές έπαιξα λίγο το V-Synth πριν κοιμηθώ και θα μπορούσα να βγάλω κομματάκια αρκετά από το γρατζούνισμα των ήχων.

 Αποφάσισα τα 3 επόμενα κομμάτια μου 😀να βγουν αποκλειστικά με patches του V-Synth από τη συλλογή μου για να αναδείξω έστω και ετεροχρονισμένα και αποκλειστικά και μόνο στο forum μας τις αρετές αυτού του οργάνου😀 επιλέγοντας patches που θεωρώ πως είναι challenging ακόμα και για τα σύγχρονα θηρία όπως το Gaia και το Hydrasynth με εμφαση στα pads και στα complex sound & effects.

 Και αυτό.......... είναι δέσμευση😀χαχαχαχ🤪

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξια στην στήλη του θρέντ εκεί που λέει "εικόνες" εχει τον sylvester να κοιτάει ενα emoji που κουνάει το χέρι του πάνω κάτω,κάτι κουμπάκια απο ένα αρμόνιο απο κάτω και μια αισθησιακή βιντεοταινία σε κασσέτα ακριβώς δίπλα.

Τα σημάδια είναι μπροστά μας,είσαι γάτος και θές να βγάλεις λεφτά απο την μουσική?Δεν βαζεις καλυτερα μια τσόντα να κάνεις ότι και το emoji,μα τα ίδια λεφτά θα βγάλεις.

Ρε 900 ευρώ να πάρω αυτή τη βιοχλαπάτσα?Tο σασί βγαίνει στο ίδιο εργοστάσιο με της korg και οχι μόνο,πιστεύω αυτό να είναι εμφανές.Αν το ανοίξεις μέσα θα δείς και τά ίδια περίπου pcb board,components.Για τα έξτρα και την οθόνη χρεώνει παραπάνω απο τα 550 που θα έπρεπε να έχει αυτο το προιόν στην αγορά.

Η korg τουλάχιστών είναι πιό τίμια σε αυτό που προσφέρει

Αν ακούτε εκεί στην ROLAND,μου δίνετε 300 ευρώ και ένα gaia 2 δώρο και σας κάνω καλύτερη κριτική την επόμενη φορά.

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MGs είπε

Αν ακούτε εκεί στην ROLAND,μου δίνετε 300 ευρώ και ένα gaia 2 δώρο και σας κάνω καλύτερη κριτική την επόμενη φορά.

To  ίδιο θα κάνω και εγώ από εδώ και μπρος για την ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS😀

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου