Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2 (Nο2)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, MarLog είπε

Εμείς ανακαλύψαμε το απόλυτο όργανο (nocaster) το 1951

 

Εσείς .... όχι όλοι.

Και κολλήσατε εκεί.

Ενώ οι πληκτράδες συνεχίζουν να βελτιώνουν τα όργανά τους, κάποιοι κιθαρίστες έχετε κολλήσει στα μαδέρια του μπαρμπαΛεωνίδα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Και γιατι το βριζει το μισο ιντερνετ; Εχω ακουσει τα καλυτερα, δεν το εχω δει ουτε απο κοντα βεβαια.

το βρίζουν, για να μην σου παραθέτω και τα ψάχνω, το βρίζουν για πολλά θέματα, σε ένα δυο έχουν δίκιο, θα μπορούσε καλύτερα, αφορά το sampler section, στα περισσότερα γιατί πάνε να το αντιμετωπίσουν σαν workstation και σε άλλα το θεωρούν ασθενικό που ακούγεται ψεύτικα σε σχέση με άλλα της roland και άλλων εταιρειών VA με ΑΜ και άλλα που εγώ δεν το υιοθετώ, χωρίς βέβαια να είμαι αυθεντία

Εμένα μου φαίνεται πως δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, το αντίθετο σε πολλές περιπτώσεις και έτσι όπως προσπάθησε να παντρέψει τα πράγματα για εμένα το επέτυχε και το έχω ξεζουμίζει αρκετά κι εγώ και θα το χαίρομαι για πάντα.

 Το αγάπησα από τα πρώτα ντέμο που είχα ακούσει και μπορώ να το χαίρομαι καθημερινά όποτε γουστάρω, εδώ δίπλα μου είναι, το έχω σκεπάσει κιόλας να μην σκονιστεί και να μου κρυώσει χαχαχαχαχχαχαχα🤣

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MarLog είπε

Off topic 

 

είναι εντυπωσιακό πόσο διαφορετική είναι η φυλή των πληκτράδων από εμάς τους κιθαρίστες 

 

Εμείς ανακαλύψαμε το απόλυτο όργανο (nocaster) το 1951

 

Αυτοί, 72 χρόνια μετά ακόμα ψάχνονται 
 

 

 Μπα, οι πληκτραδες εχουν απολυτα οργανα απο το 19ο αιωνα ( πιανο), μη σου πω απο κανα 17ο ( εκκλησιαστικο).

 

 Δεν εξελισσονται αυτα, ακομα τα workstations την αισθηση ενος καλου πιανο εχουν σαν στοχο να προσομοιωσουν ( και αποτυγχανουν). Αυτο που εξελισσεται ειναι το καθεαυτου συνθεσαιζερ, η μηχανη παραγωγης ηχου, η οποια, οπως εχουμε πει πολλες φορες, δεν αφορα ΜΟΝΟ τον πληκτρα. Ενα guitar to midi roland gadgetακι υποθεση ειναι, για να παιξεις με τη nocaster σου και εσυ με οποιοδηποτε συνθ ( και το Gaia που συζηταμε εδω), αλλα ουτε αυτο ειναι απαραιτητο, μπορεις απλα να τραβηξεις δυο γραμμες με τη ΛΑ στο DAW σου και να εχεις οποιο συνθ ηχο θελεις στο κομματι σου.

 

 Αν τωρα βαριεσαι και προτιμας να παιξεις για 1050 φορα πεντατονικες πανω απο backing tracks τοτε συγχαρητηρια, εισαι γεννημενος κιθαριστας 😆 μην ασχολεισαι με τετοια ζητηματα 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εσείς .... όχι όλοι.

Και κολλήσατε εκεί.

Ενώ οι πληκτράδες συνεχίζουν να βελτιώνουν τα όργανά τους, κάποιοι κιθαρίστες έχετε κολλήσει στα μαδέρια του μπαρμπαΛεωνίδα.

Αστειεύομαι φίλε

τωρα ακούω πάλι ένα κονσέρτο κάποιου Κηθ στην Κολωνία, και πάντα θαυμάζω τους ήχους του @manosx όταν αυτοσχεδιάζει 

Τα πλήκτρα είναι το αγαπημένο μου όργανο (μετά τη φωνή) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MarLog είπε

Αστειεύομαι φίλε ...

 

Εννοείται βρε, το κατάλαβα, γι' αυτό και το "χαχα" που έβαλα.

Όπου βλέπω αυτό το "caster" με λούζει κρύος ιδρώτας για το προηγούμενο συνθετικό.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναντησα εναν τυπο σημερα.

Ηταν weather forecaster

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το V-Synth ήταν από τα ελάχιστα Roland synths που μου άρεσαν οι ήχοι του. Θα το αγόραζα άνετα. Άστους να βρίζουν Cos, δεν ξέρουν!☝️

 

26 λεπτά πριν, manosx είπε

Ενα guitar to midi roland gadgetακι υποθεση ειναι, για να παιξεις με τη nocaster σου και εσυ με οποιοδηποτε συνθ ( και το Gaia που συζηταμε εδω)

Μόλις μου θύμησες σε ποιο θρεντ είμαι.😎 Λοιπόν, Μάπα look και Μάπα καρα-συνηθισμένος ήχος. Από το 13λεπτο βίντεο του Doctor Mix, μόνο ο τελευταίος arp ήχος ήταν της προκοπής, όλοι οι προηγούμενοι ήταν για ύπνο. Αυτούς ή παρόμοιους ήχους ακούμε μια ζωή, δηλαδή γιατί να αγοράσει κανείς το GAIΑ 2, τι το καινούργιο φέρνει? 🥱

To πρώτο GAIA είχε πολύ όμορφο ήχο, ωραιο look, specs και τιμή, στο τσακ ήμουν κάποτε να το χτυπήσω. Το GAIA 2 δεν....Απορώ γιατί το ονόμασαν GAIA 2.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πληκτρα τι κιθαρα τι φλογερα, στα ιδια σκατα καταληγουμε, παλι τις ιδιες μαλακιες θα παιζουμε, απλα εργαλεια ειναι με καποια πλεονεκτηματα το καθενα.

 

  Τα πληκτρα, με την εννοια του πιανο, εχουν πλεονεκτημα όσα αφορα την πολυφωνικη πλευρα της μουσικης, ειναι σαν να κανεις 10 finger tapping σε μια κιθαρα με 88 χορδες, ακουγεται κουφο αλλα στην ουσια αυτο ειναι.

 

 Η κιθαρα παλι ειναι ενα οργανο με μια συμβιβαστικη λογικη: Εχει πολυφωνικες δυνατοτητες, οχι σαν το πιανο αλλα αρκετες, και ταυτοχρονα εχει ΠΟΛΥ μεγαλυτερες εκφραστικες δυνατοτητες απο το πιανο ( βιμπρατα, slides, σηκωματα, λεγκατα),  οχι τοσες εκφραστικες δυνατοτητες βεβαια οσες π.χ. το βιολι η τα πνευστα, αλλα παλι αρκετες. Αυτος ο συνδυασμος την κανει να ειναι αρκετα εκφραστικη και αρκετα πολυφωνικη ταυτοχρονα, και για αυτο καταφερε να γινει το κυριο οργανο σε ολοκληρα ειδη μουσικης, τοσο σε ρυθμικο οσο και σε lead ρολο.

 

 Μια μεζουρα πιανακι λοιπον πρεπει να ξερει καθε μουσικος, γιατι ειναι εργαλειο, ειδικα για τη θεωρια. Αν παλι θελεις να ροκ 😆 και τετοια, πρεπει να γρατζουνας οπωσδηποτε και λιγο κιθαριτσα, κακα τα ψεματα 😁 Αρα που καταληγουμε; Οτι ειναι απλα εργαλεια για να κανουμε τη δουλιτσα μας, και σημασια εχει το τι θελεις να παιξεις, γιατι αν θελαμε καραγκουνα θα παιρναμε κλαρινο, και αν θελαμε να παιζουμε το amazing grace στο st patricks day θα παιρναμε γκαιντα, και θα τσακωνομασταν για την πολυφωνια της γκαιντας και την εκφραστικοτητα του κλαρινου 😆

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Τι πληκτρα τι κιθαρα τι φλογερα, στα ιδια σκατα καταληγουμε, παλι τις ιδιες μαλακιες θα παιζουμε, απλα εργαλεια ειναι με καποια πλεονεκτηματα το καθενα.

 

  Τα πληκτρα, με την εννοια του πιανο, εχουν πλεονεκτημα όσα αφορα την πολυφωνικη πλευρα της μουσικης, ειναι σαν να κανεις 10 finger tapping σε μια κιθαρα με 88 χορδες, ακουγεται κουφο αλλα στην ουσια αυτο ειναι.

 

 Η κιθαρα παλι ειναι ενα οργανο με μια συμβιβαστικη λογικη: Εχει πολυφωνικες δυνατοτητες, οχι σαν το πιανο αλλα αρκετες, και ταυτοχρονα εχει ΠΟΛΥ μεγαλυτερες εκφραστικες δυνατοτητες απο το πιανο ( βιμπρατα, slides, σηκωματα, λεγκατα),  οχι τοσες εκφραστικες δυνατοτητες βεβαια οσες π.χ. το βιολι η τα πνευστα, αλλα παλι αρκετες. Αυτος ο συνδυασμος την κανει να ειναι αρκετα εκφραστικη και αρκετα πολυφωνικη ταυτοχρονα, και για αυτο καταφερε να γινει το κυριο οργανο σε ολοκληρα ειδη μουσικης, τοσο σε ρυθμικο οσο και σε lead ρολο.

 

 Μια μεζουρα πιανακι λοιπον πρεπει να ξερει καθε μουσικος, γιατι ειναι εργαλειο, ειδικα για τη θεωρια. Αν παλι θελεις να ροκ 😆 και τετοια, πρεπει να γρατζουνας οπωσδηποτε και λιγο κιθαριτσα, κακα τα ψεματα 😁 Αρα που καταληγουμε; Οτι ειναι απλα εργαλεια για να κανουμε τη δουλιτσα μας, και σημασια εχει το τι θελεις να παιξεις, γιατι αν θελαμε καραγκουνα θα παιρναμε κλαρινο, και αν θελαμε να παιζουμε το amazing grace στο st patricks day θα παιρναμε γκαιντα, και θα τσακωνομασταν για την πολυφωνια της γκαιντας και την εκφραστικοτητα του κλαρινου 😆

 

 

Κιθάρες υπάρχουν κ αταστες. Το λέω για την εκφραστικότητα. Εκεί αλλάζουν οι προοπτικές. Αλλά δυστυχώς αυτές δε παιζνε ροκ 

😁

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Μάπα look και Μάπα καρα-συνηθισμένος ήχος. Από το 13λεπτο βίντεο του Doctor Mix, μόνο ο τελευταίος arp ήχος ήταν της προκοπής,

Ε νταξει ο τυπος πιο πολύ χαβαλε κάνει συγκεκριμενο βιντεο , και μενα προς το τέλος μου άρεσε.Το παρεθεσα γιατι ηταν ευχαριστο το βιντεο.Ο ίδιος έχει αναφέρει πως δεν κάνει reviews. Συνήθως αν θέλω να δω κατι σε  λιγο περισσοτερο βαθος θα βαλω να δω τον sonicstate , αντε και τον Ιάπωνα, εχω μαθει και Ιαπωνικά με δαυτον... κονοντεκοροντεμπας!

 

 

Δεν ξερω αν εχουν μπει γιατι μου εχουν διαφυγει σελιδες απο το θεμα

Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Κιθάρες υπάρχουν κ αταστες.

κοιτα τωρα τι πασα δινεις...1:04:51  😜

 

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου