Προς το περιεχόμενο

Roland GAIA 2 (Nο2)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε


Συμφωνώ εννοείται. Απλά ήθελα να τονίσω ότι, σίγουρα δεν θα πάει κάποιος να αγοράσει ένα prophet 5 ή ένα ARP 2600 για να γράψει κομμάτι για πιάνο. Και δεν θα πάει επίσης να πάρει ένα PSR Yamaha για να κάνει πειραματική μουσική. Είναι για άλλου είδους πράγματα σαν όργανα εκ φύσεως. 

 

 

 Σιγουρα, αν παει σε καποιο αναλογικο behemoth θα παει για τη χροια του και τις ιδιαιτεροτητες του σχεδιασμου του και το vintage σκηνικο.

 

 Οταν ομως μιλαμε για ψηφιακο, τοτε θελουμε τις ψηφιακες δυνατοτητες της εποχης μας. Το να αγορασεις ενα ψηφιακο synth του 2023, και να μην εχεις καν τη δυνατοτητα να κανεις ενα απλο 2 part layer, το βρισκω too much, η μαλλον too little. Σε αυτα τα λεφτα εχει και αλλου πορτοκαλιες, για να μην μπουμε και στο τριπακι της μεταχειρας.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

Συμφωνώ εννοείται. Απλά ήθελα να τονίσω ότι, σίγουρα δεν θα πάει κάποιος να αγοράσει ένα prophet 5 ή ένα ARP 2600 για να γράψει κομμάτι για πιάνο. Και δεν θα πάει επίσης να πάρει ένα PSR Yamaha για να κάνει πειραματική μουσική. Είναι για άλλου είδους πράγματα σαν όργανα εκ φύσεως. 

Δεν είναι μόνο θέμα πιάνου όπως είπαμε παραπάνω. Σήμερα υπάρχουν hardware synths με 256-300-voice πολυφωνία, και φυσικά 16-part multitimbrality. Εκεί αρχίζουν τα πραγματικά ωραία στην σύνθεση ήχου, να φύγεις από τα 2 oscillators/EGs/filters/LFOs κλπ και να πας σε ήχο με 32/64/128 oscs/EGs/filters/LFOs, και για να γίνει αυτό χρειάζεται μεγάλη multitimbrality και ακόμα μεγαλύτερη πολυφωνία. Δεν θα είχαν και πολύ νόημα όλα αυτά αν δεν μπορούσαμε να τα παίξουμε πολυφωνικά.

Το να καθόμαστε σήμερα και να μιλάμε για 22-voice πολυφωνία σε οποιοδήποτε σύγχρονο digital synth είναι ανέκδοτο

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

 Οταν ομως μιλαμε για ψηφιακο, τοτε θελουμε τις ψηφιακες δυνατοτητες της εποχης μας. Το να αγορασεις ενα ψηφιακο synth του 2023, και να μην εχεις καν τη δυνατοτητα να κανεις ενα απλο 2 part layer, το βρισκω too much, η μαλλον too little. Σε αυτα τα λεφτα εχει και αλλου πορτοκαλιες, για να μην μπουμε και στο τριπακι της μεταχειρας.


Ναι σε αυτό δε τίθεται ζήτημα. Και αυτός είναι βασικά και ο λόγος που δεν αγοράζω πια ψηφιακά. Είναι κοροϊδία όταν μπορώ να φορτώσω στο Mac ότι VST και Sample θέλω χωρίς περιορισμούς σε πολυφωνία και δυνατότητες και επεξεργαστική ισχύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως, για να πουμε και του στραβου το δικιο, ετσι οπως εχουν ανεβει οι τιμες των hardware synths, η τιμη ξερω γω 9 κατομπαλα ειναι σα να λεμε 500 ευρω πριν λιγα μολις χρονια. Στου διαολου τη μανα εχουν παει τα οργανα γενικα, μας βλεπω ολους αποκλειστικα με vst και behringer 😆

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Δεν είναι μόνο θέμα πιάνου όπως είπαμε παραπάνω. Σήμερα υπάρχουν hardware synths με 256-300-voice πολυφωνία, και φυσικά 16-part multitimbrality. Εκεί αρχίζουν τα πραγματικά ωραία στην σύνθεση ήχου, να φύγεις από τα 2 oscillators/EGs/filters/LFOs κλπ και να πας σε ήχο με 32/64/128 oscs/EGs/filtres/LFOs, και για να γίνει αυτό χρειάζεται μεγάλη multitimbrality και ακόμα μεγαλύτερη πολυφωνία. Δεν θα είχαν και πολύ νόημα όλα αυτά αν δεν μπορούσαμε να τα παίξουμε πολυφωνικά.

Το να καθόμαστε σήμερα και να μιλάμε για 22-voice πολυφωνία σε οποιοδήποτε σύγχρονο digital synth είναι ανέκδοτο


Και πάλι σύμφωνο με βρίσκεις. Είναι καλό να υπάρχουν δυνατότητες. Νομίζω από δω και μετά έχει να κάνει με το τι μουσική κάνει ή παίζει ο καθένας και τις προτιμήσεις μας γενικά. Παράδειγμα, προσωπικά με ευχαριστεί περισσότερο το ακουστικό αποτέλεσμα της αναλογικής αφαιρετικής σύνθεσης. Πες το τρέλα αλλά αυτό μου κόλλησε σαν ήχος που μπορώ να οικειοποιηθώ. Οπότε θυσιάζω ψηφιακές ευκολίες για αυτό τον συγκεκριμένο ήχο.

Παρεμπιπτόντως, μέσα από τη κουβέντα μου απάντησες το τι τη χρειάζεσαι τη πολυφωνία και με κάλυψες 🙂

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 Παντως, για να πουμε και του στραβου το δικιο, ετσι οπως εχουν ανεβει οι τιμες των hardware synths, η τιμη ξερω γω 9 κατομπαλα ειναι σα να λεμε 500 ευρω πριν λιγα μολις χρονια. Στου διαολου τη μανα εχουν παει τα οργανα γενικα, μας βλεπω ολους αποκλειστικα με vst και Behringer 😆


Ναι ρε γαμώτο. Βλέπεις όργανα από 1200 και είναι τώρα σε καταλόγους 2300+. Τι έγινε ρε παιδιά! Εμείς οι addicts τι θα γίνουμε 🥲

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω τα δυο θεματα να συγχωνευθούν όσο δεν παρεμβάλλονται μηνύματα μεταξύ τους χρονικά. Στο μεταξύ παραθέτω και ένα βίντεο απο τον απολαυστικό Claudio

 

"Γκάγια" λεει... άκου "γκάγια" 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ioan Eko είπε


Κοίτα να δεις τώρα που διαφωνώ: 
Θεωρώ πως αν θες να γράψεις μουσική για πιάνο, δεν μιλάμε καν για συνθεσάιζερ. Ή αγοράζεις ένα πιάνο ή παίζεις με samples. 

Που συμφωνώ: 
Σε ένα workstation συμφωνώ πρέπει να έχεις μεγάλη πολυφωνία. Δεν νοείται workstation με 22 νότες πολυφωνία. 

Το συνθεσάιζερ δεν είναι workstation ούτε πιάνο και δε θα έπρεπε να είναι. Διαφορετικές έννοιες. Το συνθεσάιζερ σαν όργανο προορίζεται για τη δημιουργια ήχων που δε προσφέρουν τα κλασσικά όργανα. Μη κοιτάς τώρα που ήρθε η yamaha το 80 και έμπλεξε τα πράγματα. Τώρα θα ου πεις, είναι νόμος αυτό? Αν δεν έχω τα χρήματα να έχω 10 διαφορετικά όργανα δε θα έπρεπε να υπάρχει η επιλογή? Φυσικά και θα έπρεπε και εδώ έρχεται το workstation όμως όχι το συνθ.  

Γενικά νομίζω κακώς έχει επικρατήσει η άποψη που θέλει το συνθ να τα κάνει όλα. 
 

Και η mono-timbrality ακολουθεί τη λογική του οργάνου. Ένα part θσ χειριστείς ακομα Και αν το έχεις slave. 

Αυτο το όργανο αυτόν τον προσανατολισμό έχει. Και το παιχνίδι γίνεται στα φίλτρα και τα εφφε και το πόσο οι ρυθμίσεις των ήχων την πολυφωνία που στο συγκεκριμένο όργανο και για τον προσανατολισμό του την βρίσκω, αν και μειωμένη σε σχέση με το προηγούμενο επαρκή. Και το αν είναι μειωμένη ίσως είναι γιστι ακριβώς έχει περισσότερες δυνατότητες επεξεργασιας σε σχέση με τον προκατοχο, επαρκείς. Μπορεί γι αυτό να έχει πέσει. Είναι θέμα σχεδιασμού που δίνει καλύτερο αποτέλεσμα. Υποθέτω, δεν το ξέρω το όργανο, δεν το έχω μελετήσει. 

 Πάντως αυτά τα VA synths παραμένουν ενδιαφέροντα 

 

 Και μου αρέσει το σχέδιο και η εργονομία αλλα στο χρώμα αυτό και εμένα με χαλάνε, θα τα ήθελα μαύρα επιβλητικά η με σκούρες δίχρωμιες, επιθετικό, μαύρο ΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΉ ΜΟΥ Χαχαχαχαχα 

 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσπρο, άσπρο και παχύ καλό είναι .

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ένα part θσ χειριστείς ακομα Και αν το έχεις slave. 

Αυτο το όργανο αυτόν τον προσανατολισμό έχει.

Όλα αυτήν τη λογική έχουν , και το novation ks,nova (το παλιό , το 2000, το μουλτιτιμπραλ) και το nord lead 4. Το μουλτιτιμπράλιτη δε χάλασε κανέναν , πλεονέκτημα ήταν πριν χρόνια που η dsp ήταν είδος πολυτελείας, τώρα βαζεις μια κάρτα γραφικών στο pc και εκτοξεύεις την dsp σου για πλάκα και είσαι και ιδιώτης...πόσο μάλλον το μεγαθήριο της roland , αν ηθελε 16εκατομύρια παρτς του εβανε.Εμένα μου αρκούν 4 😜

14 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Και μου αρέσει το σχέδιο και η εργονομία

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

Και το παιχνίδι γίνεται στα φίλτρα και τα εφφε και το πόσο οι ρυθμίσεις των ήχων την πολυφωνία που στο συγκεκριμένο όργανο και για τον προσανατολισμό του την βρίσκω, αν και μειωμένη σε σχέση με το προηγούμενο επαρκή.


Κοίτα, τα synthesizers είναι σα τα εστιατόρια ένα πράγμα όπως το βλέπω εγώ χαχα... Με πια έννοια:
Ένα εστιατόριο που κάνει πολλών ειδών φαγητά είναι καταδικασμένο να είναι μέτριο στα περισσότερα. Ενώ ένα άλλο που ειδικεύεται σε ένα συγκεκριμένο φαγητό αργά ή γρήγορα θα επιτύχει για τους προφανείς λόγους. Οπότε πάντα ήμουν της λογικής "less is more" και συμφωνώ μαζί σου (και ειδικά στο θέμα των εφφε, πάντα προτιμούσα τα εξωτερικά πετάλια ή VST, δικής μου επιλογής, όχι στα "οn-board που τα κάνουν όλα").

Δε θα αγόραζα το συγκεκριμένο αλλά δεν είναι λόγω δυνατοτήτων. Σίγουρα το θεωρώ επαρκές για αυτό που θέλει να είναι σαν όργανο. Π.χ. το υπέρτατο polysynth για τα δικά μου γούστα είναι το Prophet 5. Κι αυτό γιατί για τη μουσική που κάνω και το τρόπο που τη κάνω μου αρκεί και ανταλλάσσω τη χροιά του για οποιαδήποτε ψηφιακή ευκολία. Τώρα πέρα απο αυτό προφανώς άλλοι άνθρωποι έχουν άλλες ανάγκες και δε συμφωνούν, αλλά γι' αυτό είμαστε δω να τα συζητάμε να περνάει η ώρα μας ευχάριστα χαχα. 

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ioan Eko είπε

 το υπέρτατο polysynth για τα δικά μου γούστα είναι το Prophet 5. Κι αυτό γιατί για τη μουσική που κάνω και το τρόπο που τη κάνω μου αρκεί και ανταλλάσσω τη χροιά του για οποιαδήποτε ψηφιακή ευκολία.

 

 

 OK ,ναι, αλλα αν ερχοταν καποιος και σου προτεινε να παρει το prophet 5 σου και να σου δωσει το prophet 10 μια η αλλη, δε νομιζω να του ελεγες οχι 😆 

 

 Το παραδειγμα με τα εστιατορια, πιστευω οτι δεν αφορα τοσο τη φαση με τα synth. Με την εννοια του οτι δεν υπαρχει καποιο synth που να ενσωματωνει ολες τις synth τεχνολογιες, να εχει δηλαδη και VCOs, και αναλογικα φιλτρα, και δειγματα, και physical modelling, και προχωρημενη FM και ολα τα αλλα.

 

 Αυτο που υπαρχει ειναι ειτε θλιβερες προσεγγισεις του analog με δειγματα, ειτε ακομα θλιβεροτερες προσεγγισεις του analog σε ηχους φυσικων οργανων, η FM που παει να κανει και τα δυο, τους κανει πλαστικοποιηση και τελικα γουσταρουμε plastic fantastic 😁 και παει λεγοντας. Δηλαδη, στο μυαλο μας υπαρχουν ολων των ειδων οι ηχοι, ειτε φυσικοι ειτε ηλεκτρονικοι, ειτε ηλεκτρικοι κλπ, και καθε synth δινει τη δικια του εκδοχη για αυτους με τα εργαλεια που ενσωματωνει. Οσο πιο κοντα ειναι ο ηχος ενος συνθ στον ηχο- προτυπο, τοσο μεγαλυτερες συνθετικες ικανοτητες εχει ενα οργανο. Δηλαδη με αλλα λογια, το ιδανικο synth θα ηταν πραγματι σαν εστιατοριο που θα εκανε ολα τα φαγητα πεντανοστιμα, διοτι αυτο θα σημαινε οτι η ηχητικη του μηχανη μπορει να φτιαξει πετυχημενα οτι ειδος ηχου και να εχουμε στο κεφαλι μας.

 

 Στην παρουσα φαση ομως, κατι τετοιο φανταζει μακρυνο, και σιγουρα αφορα καποιο μελλοντικο πανακριβο μηχανημα, οποτε αυτο που αγοραζεις σημερα, και το ηχητικο αποτελεσμα που θα πετυχεις, εξαρταται απο τις δυνατοτητες του synth που παιρνεις, και ΕΙΔΙΚΑ τους περιορισμους του. Δηλαδη ας πουμε, με το prophet 10 μπορεις να εχεις πιο fat ηχους απο το 5 κανοντας στακ δυο ηχους ταυτοχρονα, και παραλληλα μπορεις να εχεις εναλλακτικα pad ηχους που οι ουρες θα σβηνουν πιο ομαλα απο το 5. Το να κανουμε την αναγκη φιλοτιμια, και να πουμε οτι ΟΚ θα την βολεψουμε και με το 5 γιατι το 10 ειναι πιο ακριβο, δεν αλλαζει κατι στην ουσια του πραγματος, στο οτι δηλαδη οι παραπανω δυνατοτητες ειναι εξορισμου προτιμοτερες.

 

 Ετσι και με το Gaia 2, δε θα αλλαζε κατι στο χαρακτηρα του το να ειχε παραπανω multitimbrality, ή supersaw της προκοπης, ή και samples ακομη. Ουτε καν την τιμη δε θα αλλαζε πιστευω. Θα εκανε ομως το μηχανημα να εχει πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες για sound design, να καλυπτε περισσοτερες αναγκες σε ενα πιο περιπλοκο set up, και ετσι τελικα θα εμπαινε σε λαθος "ραφι" στον καταλογο των προιοντων της Roland, και θα κινδυνευε να φαει και πωλησεις απο τα πιο μεγαλα της συνθ.

 

  Οποτε μενεις με τη γκλιτσα στο χερι, οχι για να γλυτωσεις την αγορα διπλασιου αριθμου VCO και φιλτρων οπως με το prophet, αλλα γιατι του καυλωσε του marketing τμηματος να κανει diversify στα προιοντα με το να μη βαλει εστω μονο ενα γαμημενο μενου παραπανω για split και layer. Θα ειμαι λοιπον πραγματικα χαρουμενος αν μεινουν και αυτοι με τη σειρα τους με τη γκλιτσα στο χερι, και το μηχανημα να παει απατο. Και αυτο οχι για το συγκεκριμενο μηχανημα η για τη συγκεκριμενη εταιρια, προς θεου, απλα αν παει καλα το Gaia, και με τη γενικοτερη ταση να ειναι τα καινουργια ψηφιακα να εχουν πιο χαλια πολυφωνια και απο μηχανηματα 30 ετων, τη βλεπω τη δουλεια να βγαινουν τα επομενα ψηφιακα συνθ με πολυφωνια 5, monotimbrality και ενα oscillator με μονη επιλογη τη saw, γιατι θα "κανουν ενα πραγμα αλλα θα το κανουν καλα" 😆

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου