Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με καινούργιο Marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ήρθε σήμερα ο Marshall studio classic κεφάλι, καινούργιος από Thomann, αλλά ενώ ανάβει κανονικά (και οι λάμπες) ήχος τίποτε. Τον δοκίμασα με δύο διαφορετικά 8ohm ηχεία και δεν παίζει, μόνο ένα ντουκ ακούγεται όταν σβήνει. Φαντάζομαι δεν μπορεί να είναι θέμα fuse εφόσον ανάβει, ούτε καν κοίταξα που είναι το fuse. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που μου έχει ξεφύγει, δοκίμασα ηχεία 8 ohm (ένα weber και ένα eminence beta 10) με το καλώδιο ηχείου που είχε η συσκευασία.. Το άφησα κάνα δίλεπτο standby τίποτε...

 

Παίζει να είναι θέμα fuse ξέρει κανείς από αυτά τα μοντέλα?

 

--- απότι βλέπω έχει δύο fuse επομένως μπορεί να είναι αυτό.,,

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικά λάμπα. Η προενισχύτρια με το καπάκι (phase splitter?) είχε σπάσει από το ελατήριο της θήκης, το return του ενισχυτή δουλεύει κανονικά. Πάω να βρω λάμπες τώρα . .. :)

20231003_193804.jpg

  • Λυπάμαι 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να βρεις? Γραψε να σου στειλουν καινουργια λαμπα απο Thomann, και στειλε φωτο. Ανδεν θελεις στειλεις ολο το μηχανημα πισω και φυσικα αν δεχτουν να το κανουν και δεν ζητησουν να το στειλεις πισω, γιατι ειναι και τυπικοι σε αυτα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που λέει ο Σπύρος. 
Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με φωτογραφίες κλπ, το στέλνεις πίσω και σου στέλνουν καινούριο μηχάνημα, χωρίς να χρεωθείς πουθενά. 

Επεξεργασμένο από FatalV
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε ότι είπαν τα παιδιά από πάνω.

Τυπικότατοι στο τομαν, παράδειγμα προς μίμηση, σε ό,τι προβλημα μου έχει προκύψει δεν χρειάστηκε δεύτερο μέιλ.... επιστροφή και αντικατάσταση (στη περίπτωση σου θα έκανα κουβέντα για λάμπα μόνο)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Κατόπιν συμβουλής τεχνικού τον έστειλα πίσω και σήμερα ήρθε η αντικατάσταση, η οποία δουλεύει κανονικά. Καιρό είχα να παίξω με JCM800 και τον είχα πεθυμήσει. Το τέλειο gain και ηχόχρωμα για τον ήχο που θέλω!

 

Εδώ μια φωτό, με το πλέον αντισυμβατικό ηχείο για κεφαλή marshall: Eminence Beta 10 (250 watt είναι νομίζω) :) Τον δοκίμασα βέβαια και με κάνα δυο αλλά που βρίσκονται στον χώρο. Τώρα θέλω και ένα ανάλογο ηχείο, τουλάχιστον να χωράει πάνω ή κεφαλή! :)

 

20231027_145526.thumb.jpg.73c417d1cd251fd2e8fc4b5276246eb7.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα προτιμάς από τα δικά του, η μόνο για την καλύτερη τιμή; Για μικρά λαιβ τα θέλω.

 

https://www.thomann.de/gr/marshall_studio_classic_sc212_cabinet.htm

 

Νομίζω μ αρέσει πιο πολύ και ο ήχος και το στυλ της 2χ12 όρθια, αλλά από άποψη χώρου το πλάγιο είναι λίγο πιο εύχρηστο, αν και αν καταλήξω σε 2χ12 μάλλον όρθιο θα πάρω..

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alter είπε

Τα προτιμάς από τα δικά του, η μόνο για την καλύτερη τιμή; Για μικρά λαιβ τα θέλω.

 

https://www.thomann.de/gr/marshall_studio_classic_sc212_cabinet.htm

 

Νομίζω μ αρέσει πιο πολύ και ο ήχος και το στυλ της 2χ12 όρθια, αλλά από άποψη χώρου το πλάγιο είναι λίγο πιο εύχρηστο, αν και αν καταλήξω σε 2χ12 μάλλον όρθιο θα πάρω..


Αν και στο βιντεο (16 Ohm) δεν ειναι ακριβως αυτο που προτεινα (8 Ohm) για να μη ξυνει τοσο.
(Ok, με τα βιντεο δεν καταλαβαινεις ακριβως, αλλα παιρνεις μια ιδεα για τις διαφορες).
(Θα εβγαζα τα λογοτυπα HB απο την καμπινα βεβαια). Εγω αυτη θα επαιρνα. V30 με τιποτα. 75 και 65 ειναι λιγο μεγαλα για το ενισχυτακι νομιζω.

 


Και στο κατω κατω, αν δε σου αρεσει τη στελνεις πισω τομαν και παιρνεις αλλη.
Εδω εχει διάφορα
https://www.youtube.com/@ZillaCabs/search?query=greenback

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Ακόμη στο δοκίμασε είμαι με τον ενισχυτή. Δοκίμασα μια μεγάλη χειροποίητη 1x12 με Vintage 30 (καινούργιο κινεζικό) αλλά ήταν υπερβολικά πρίμα με αυτόν τον ενισχυτή. Τώρα παίζω μια Marshall Mx112 με εικοσαετίας αγγλικό G-12 65 που ακούγεται πολύ ωραία. Αν βρω να δοκιμάσω και κανένα greenback θα ήταν σούπερ! Είναι πιο μπάσα από τα G-12 65;

 

Ένα άλλο θέμα είναι τα αγγλικά Celestion vs τα κινέζικα (οτιδήποτε καινούργιο δηλαδή). Όσους ξέρω με εμπειρία προτιμούν τα αγγλικά, που κατά βάση θεωρούν ότι έχουν πιο γλυκά πρίμα. Και εμένα ότι έχω ακούσει έτσι μου φάνηκε..

20231119_234151.thumb.jpg.088f293eaa0bcd68f5691592c4d05f53.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου