Προς το περιεχόμενο

Πως παίζουν οι πιο δημοφιλείς pop μπάντες στην εποχή μας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Πάντως  είναι ευκολο αφού βλέπεις τον εξοπλισμό να προσπαθείς να εξηγήσεις γιατί

 

Θα είχε πλάκα να κάναμε όλοι υποθέσεις, χωρίς να μας έχεις κάνει την παρουσίαση 😂

 

Εγώ χωρίς να το πολυσκεφτω, θα έλεγα μοντελερς (κ ας λέω αλλά από πάνω 🤪).

Ίσως σκεφτόμουν κ τι γίνεται στην Ελλάδα. Κ φυσικά θα έπεφτα έξω γιατί εδώ δεν είναι συγκρίσιμες οι καταστάσεις κ τα μεγεθη

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι συγκεκριμένα είδη έχουν συγκεκριμένο gear. Παίζεις blues? Fender σε fender. Παίζεις jazz; Archtop σε Fender. Παίζεις metal; Πολλά, αλλά κάποτε θα έχεις παίξει με 5150. Παίζεις rock; Gibson σε Marshall. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι φουκαράδες οι κιθαρίστες που παίζουν praise and worship έχουν τόσο ακριβό gear. Matchless ή Morgan με Gretsch. Και επειδή οι περισσότεροι έχουν θέμα με εντάσεις στις εκκλησίες παίζουν με quad cortex, fractal, helix κλπ

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ρε φίλε σε κάνουν συμβόλαιο με τρελό νούμερο ασούμε. Θα παίζεις με hot rod; Δε λέω ότι δε γίνεται. Αλλά δε θα αρπαζες την ευκαιρία να πάρεις gear να το φχαριστηθείς; Αφού άλλοι στα κουβαλάνε, άλλοι στα επισκευάζουν όπως είπατε 

Φαντάζομαι ο Ασατο πχ το φχαριστιεται κ στηρίζεται πολύ το σόου σ'αυτόν γι'αυτό έχει τον Μπάτζερ

 

Ο Νουνο με Ριάννα όταν τον είδα, είχε τον εξοπλισμό που έχει κ στους Εξτρημ κ έπαιζε όλη την ώρα ριφ κ σόλο , όπως θα έκανε κ στους Εξτρημ. Ήταν η ντίβα δηλαδή από τους σεσσιον της Ριαννας κ όλο το σόου ηχητικά είχε στηθεί γύρω του 

 

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις κ απαιτήσεις ίδιες κ ούτε όλα τα ονόματα Ροκ σταρ σαν το Νουνο (δεν είναι τεράστιο όνομα αλλά ούτε κ τυχαίος).

 

Οπότε αν έχεις περιορισμένο ρόλο κ συγκεκριμένες απαιτήσεις (ποσω μαλλον συγκεκριμένο υλικό) πιο πολύ κοιτάς το paycheck, το να μπει στο βιογραφικό σου αυτή η δουλειά κ το να είσαι άψογος επαγγελματίας, παρά να βγάλεις γούστα κ να πορωθεις (άσχετα αν απαιτείται από εσένα στη σκηνική σου παρουσία να φαίνεται πως νιώθεις)

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Τι τους έχεις αυτούς βρε Νέκκονα?

Πεινάλες σαν κι εμάς?

Λες να λένε "αφού έχω budget θα πάρω μπουτίκ gear να το ευχαριστηθώ?"

Τι λες δηλαδή, να κουβαλάνε τα κεφάλια και τους ενισχυτάρες απ' το σπίτι/στούντιο?

Δεν έχουν λόγο να το κάνουν.

Δεν τους χρειάζεται τέτοιο gear

Τα λες αυτά επειδή έχεις Samick και ολοκληρώθηκες σαν άνθρωπος. Εμείς οι κακομοίρηδες με τις telecaster ξημεροβραδιαζόμεθα στις αγγελίες noiz ασούμε 😅

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο Asato τουλάχιστον τον τελευταιο χρόνο παίζει με Quad Cortex live. Δεν ξέρω τι έκανε παλιά, ή με τι παίζει σπίτι, αλλά live σίγουρα είναι με Neural.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ο Asato τουλάχιστον τον τελευταιο χρόνο παίζει με Quad Cortex live. Δεν ξέρω τι έκανε παλιά, ή με τι παίζει σπίτι, αλλά live σίγουρα είναι με Neural.

 

Αφτός δεν είναι ποπς όμως.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Ο Asato τουλάχιστον τον τελευταιο χρόνο παίζει με Quad Cortex live. Δεν ξέρω τι έκανε παλιά, ή με τι παίζει σπίτι, αλλά live σίγουρα είναι με Neural.

Αν δεις το tone του live σε σχέση με παλιά είναι τουλάχιστον αισθητή η διαφορά 

 

 

  • Μπερδεύτηκα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι συγκεκριμένα είδη έχουν συγκεκριμένο gear. Παίζεις blues? Fender σε fender. Παίζεις jazz; Archtop σε Fender. Παίζεις metal; Πολλά, αλλά κάποτε θα έχεις παίξει με 5150. Παίζεις rock; Gibson σε Marshall. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι φουκαράδες οι κιθαρίστες που παίζουν praise and worship έχουν τόσο ακριβό gear. Matchless ή Morgan με Gretsch. Και επειδή οι περισσότεροι έχουν θέμα με εντάσεις στις εκκλησίες παίζουν με quad cortex, fractal, helix κλπ

Επειδή μιλάμε για τουρ κ είμαστε στην Ελλάδα ξέχασες το πιο βασικό

 

Πανηγύρι: Γκίμπσον σε twin reverb.

Που να βγεις σε πανηγύρι με μοντελερ. Δε μπισταει 

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αφτός δεν είναι ποπς όμως.

Με την κοπελιά (Tori Kelly) που παίζει είναι καθαρό μοντέρνο ποπ.

 

5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αν δεις το tone του live σε σχέση με παλιά είναι τουλάχιστον αισθητή η διαφορά 

 

 

Ρε φίλε μας ανεβάζεις ένα βίντεο με preset 60 δευτερολέπτων και το συγκρίνεις με miced up ενισχυτάρα που κουράρεται από crew κάθε βράδυ. 🙃

 

Τα έχουμε ξαναπεί, δε σ'αρέσει το digital, it's ok 😎

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Πανηγύρι: Γκίμπσον σε twin reverb.

 

 

Όχι Gibson.

335 μόνο.

Είναι μια κατηγορία μόνη της.

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Με την κοπελιά που παίζει είναι καθαρό μοντέρνο ποπ.

 

Αααα, εντάξει τότενες.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αν δεις το tone του live σε σχέση με παλιά είναι τουλάχιστον αισθητή η διαφορά 

 

 

Καλά βάζεις ήχο που φτιάχνει σε 60 δευτερόλεπτα (με τα στοκ μπλοκ της neural που την περίοδο του βίντεο δεν ήταν κ ο,τι καλύτερο) για να καταλήξεις στο ο,τι είχε καλύτερο ήχο με Μπάτζερ βρε;

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου