Προς το περιεχόμενο

ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS SESSION UKULELE


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

400 ευρώ για το προηγούμενο, είμαι έτοιμος να το παραγγείλω σοβαρά.

Ε άντε πάρ'το ρε Cos. Πάρ'το τώρα που μπορείς γιατί έρχεται δύσκολος χειμώνας. Θα στο έπαιρνα εγώ αλλά αρχίζω να μαζεύω για το νέο Montage που ανακοινώνεται κατά 99,9% τη Δευτέρα.😚

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ε άντε πάρ'το ρε Cos. Πάρ'το τώρα που μπορείς γιατί έρχεται δύσκολος χειμώνας. Θα στο έπαιρνα εγώ αλλά αρχίζω να μαζεύω για το νέο Montage που ανακοινώνεται κατά 99,9% τη Δευτέρα.😚

 

 

unknown_2023_10.05-20_43.thumb.png.1e1013f5f5ba9e63fa5745cde7351821.png

  • Like 1
  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cos_dr είπε

400 ευρώ για το προηγούμενο, είμαι έτοιμος να το παραγγείλω σοβαρά.

Ναι, αλλά άμα δώσεις 400 για το 49άρι, μετά θα παραπονιέσαι ότι δεν μπορείς να κάνεις το μπρλλλμ μπρλλιμ μπρλλλιτς μπρρρλλλμ μπρρρλιμ μπρλλλιτς στο τσαϊκόφσκυ το κοντσέρτο το σιμπεμόλ, και θα λες δεν πήρα το 88άρι, και δεν περίμενα την επενδυτική βαθμίδα, και οϊμέ και πεινάμε, και θα μας σπαράξεις την καρδιά.

 

Να σου πω, είδα πουλάνε ένα μκ2 49άρι στις αγγελίες. Θες να του στείλουμε καμια τρακοσοπενηνταριά μηνύματα του ανθρώπου να τον πίεσουμε λίγο, να του πούμε βρε αδερφέ μην είσαι ανάλγητος, εδώ θέλει ο άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη ένα μκ2, κι εσύ το πουλάς;;;; δώστο εκεί χάρισμα να πάμε μπροστά ως χώρα! Ε; τι λες; θα πειστεί;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Αφού ρε Cos θα δώσεις που θα δώσεις €400,  δώσε κει €1400 και πάρε ένα MODX6+ να πάει στο διάολο.....😌

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Ναι, αλλά άμα δώσεις 400 για το 49άρι, μετά θα παραπονιέσαι ότι δεν μπορείς να κάνεις το μπρλλλμ μπρλλιμ μπρλλλιτς μπρρρλλλμ μπρρρλιμ μπρλλλιτς στο τσαϊκόφσκυ το κοντσέρτο το σιμπεμόλ, και θα λες δεν πήρα το 88άρι, και δεν περίμενα την επενδυτική βαθμίδα, και οϊμέ και πεινάμε, και θα μας σπαράξεις την καρδιά.

 

Να σου πω, είδα πουλάνε ένα μκ2 49άρι στις αγγελίες. Θες να του στείλουμε καμια τρακοσοπενηνταριά μηνύματα του ανθρώπου να τον πίεσουμε λίγο, να του πούμε βρε αδερφέ μην είσαι ανάλγητος, εδώ θέλει ο άνθρωπος με τη μοναδική λάμψη ένα μκ2, κι εσύ το πουλάς;;;; δώστο εκεί χάρισμα να πάμε μπροστά ως χώρα! Ε; τι λες; θα πειστεί;

δεν θα το πάρω για να παίξω Τσαϊκόφσκυ και chopin, εδώ έχω ξεχάσει να παίζω τα παιδιά του Πειραιά🤣

 

 Για να συνθέσουμε και να ενορχηστρώσουμε κανά κομματάκι να περνάει η ώρα είναι αρκετά τα πλήκτρα κύριοι.

 Έχω πιάνο στο σπίτι και ο χώρος για music studio είναι μίνιμαλ.

 

 Σιγά μην το δώσει τσάμπα. Με αυτά τα topic θα του βάλει και ένα κατοστάρικο παραπάνω. 🤣

 είναι που είναι τσιμπημένες οι αγγελίες. 😀

 Τέλος αν πάρω αυτό το controller λόγω specs και οθονών δεν το ρισκάρω, θα το πάρω καινούργιο γιατί δυστυχώς όσοι παίρνουν τέτοια controllers συνήθως τα κοπανάνε και παίζουν πάνω τους κοπανώντας τα δάκτυλα μανιασμένα, εγώ που είμαι ντελικάτος με τον εξοπλισμό δεν θα το ρίσκαρα με controller με οθόνες και τέτοια που θα το κρατήσω για πολλά χρόνια, είμαι περίεργος.

 

 Στα synth κάνω καμιά εξαίρεση να αγοράσω και μόνο από γνωστό έχω αγοράσει μεταχειρισμένα.

 

Δεν το παίρνω, θα αντισταθώ. Θα βλέπω τα βίντεο και θα μου τρέχουν τα σάλια και θα ανεβαίνουν οι παλμοί λόγω προπαγάνδας και καταναλωτικής μανίας και θα αντισταθώ. Έχω επάρκεια, έχω ότι χρειάζομαι για να συνθέσω πέραν των δυνατοτήτων μου και να παίξω το ίδιο. Φτάνει λοιπόν, πρέπει να μπει ένα φρένο. 🤣

 

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Αφού ρε Cos θα δώσεις που θα δώσεις €400,  δώσε κει €1400 και πάρε ένα MODX6+ να πάει στο διάολο.....😌

Μα τι να το κάνω.

Έχω workstation και κάθεται και έχω και αυτό που δεν το δοκίμασα ακόμα γιατί δεν πρόλαβα, το "αγόρασα" προχθές.

 

 

 Και το Triton Le μου είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΑΡΚΕΣ για all around ήχους. Μην τρελαθούμε.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έχω workstation και κάθεται

Αν το πάρεις θα πουλήσεις ό,τι synth έχεις και θα ξαναπιάσεις VST όταν ο Κασσελάκης βγει πρωθυπουργός...😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Αν το πάρεις θα πουλήσεις ό,τι synth έχεις και θα ξαναπιάσεις VST όταν ο Κασσελάκης βγει πρωθυπουργός...😌

Θα πάω πίσω στη ζωή μου, θα συνθέτω στο περιβάλλον ενός workstation.

 Δεν υπάρχει σύγκριση, τελειώσανε αυτά.

 Μόνο για live και για performance για έναν που βαριέται ή δεν ξέρει να ενορχηστρώνει και αλλάζει patches στα έτοιμα performances.

 εγώ το έχω αφήσει πίσω αυτό το στάδιο πολλά χρόνια τώρα, από το 2003 και είχα Workstation φυσικό για να παίζω στα live μου, τιποτις άλλο.

 Θα ήμουν είπαμε ανώμαλος με τις γνώσεις και το software που έχω για να πάρω να συνθέτω σε hardware workstation, δεν πάω πίσω εγώ. 🤣

 

 Να αντιπαραθέσω ένα παράδειγμα έτσι για το point μου.

 To τελευταίο κομμάτι που έφτιαξα για να δοκιμάσω τα ηχεία μου δεν φτιάχνεται μέσω του modx, montage κλπ.

 Έχει τεχνολογία και ήχους και αλυσίδες εφφε μέσα που ξεπερνάνε τις παραγωγικές τους δυνατότητες ακόμα και ήχο προς ήχο γραμμένο ξεχωριστά σε DAW, δεν μιλάμε για την τελική επεξεργασία.

 Και πίστεψέ με μπορώ να φτάσω στα όριά τους τα Hardware Workstations. Από μωρό παιδί🤣

 

 Ξέρω λοιπόν τι λέω και τι θέλω.

 Είπαμε, σεβαστά αλλά δεν δέχομαι τοποθετήσεις πλέον για το ανώτερο του hardware.

 για εμένα πέθανε. Είμαστε σε άλλες εποχές ΑΙ

 ΑΙ και τρις ΑΙ

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Δεν είναι λογική να συγκρίνουμε ένα φυσικό όργανο με τη δυνατότητα να έχεις τους ήχους με πάμπολλες διαμορφώσεις και συνδυασμούς effects και φράσεις που μπορούν να σε εμπνεύσουν να παίξεις το όργανο, να προσθέσεις ήχο ως πληκτράς π.χ. ή και κιθαρίστας με midi interface κλπ. και να έχεις τη δυνατότητα να διαμορφώνεις ήχο και ενορχήστρωση χωρίς να χρειάζεται να το παίζεις (το όργανο) ξανά και ξανά.

 

 

  Κατσε να σε βαλω στην ψυχολογια του κιθαριστα. 😃

 

  Δοκιμαζω κατι λουπες, και μεσα σε αυτες ειναι κατι strumming λουπες απο ακουστικες κιθαρες. ΟΚ, ωραιες ηταν, αλλα επειδη παιζω κιθαρα δε με ενοιαζαν.

 

 Μεσα σε ολες αυτες τις λουπες ομως, υπηρχαν strumming λουπες με 12 χορδη κιθαρα. Ειχα βεβαια μια καποια επαφη με 12χορδες, αλλα οχι σε φαση να εχω ηχογραφησει με καποια.

 

 Ακουγοντας τη λοιπον μεσα στο κομματι που δοκιμαζα τις λουπες, αναψε ενα λαμπακι στο κεφαλι μου. "Ωραια strumming ακκορντακια βγαζεις με αυτες τις 12χορδες "

 

 Και τωρα το κουιζ:

 

 Τι εκανα οταν διαπιστωσα οτι μου αρεσει ο strumming ο ηχος της δωδεκαχορδης:

 

 Α) Χτυπησα αβλεπι τις λουπες που δοκιμαζα, και καπακι αρχισα να ψαχνω και αλλες λουπες και sampled ηχους απο 12χορδη ή

 

 

 Β) Βγηκα στη γυρα το συντομοτερο, να βρω καμμια 12χορδη σε καλη τιμη.

 

  Βρειτε την απαντηση και κερδιστε μια συλλεκτικη φωτογραφια της 12χορδης κιθαρας που πηρα 😆

 

 Οποτε ο κ. Βρασιδας εκανε πολυ καλα που εβαλε τα link απο τα γουοκαμολε, 😆 και μην περιμενει η native κατομπαλο απο οσους μπορουν να παιζουν τη ΛΑ 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου