Προς το περιεχόμενο

ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS SESSION UKULELE


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

  Κατσε να σε βαλω στην ψυχολογια του κιθαριστα. 😃

 

  Δοκιμαζω κατι λουπες, και μεσα σε αυτες ειναι κατι strumming λουπες απο ακουστικες κιθαρες. ΟΚ, ωραιες ηταν, αλλα επειδη παιζω κιθαρα δε με ενοιαζαν.

 

 Μεσα σε ολες αυτες τις λουπες ομως, υπηρχαν strumming λουπες με 12 χορδη κιθαρα. Ειχα βεβαια μια καποια επαφη με 12χορδες, αλλα οχι σε φαση να εχω ηχογραφησει με καποια.

 

 Ακουγοντας τη λοιπον μεσα στο κομματι που δοκιμαζα τις λουπες, αναψε ενα λαμπακι στο κεφαλι μου. "Ωραια strumming ακκορντακια βγαζεις με αυτες τις 12χορδες "

 

 Και τωρα το κουιζ:

 

 Τι εκανα οταν διαπιστωσα οτι μου αρεσει ο strumming ο ηχος της δωδεκαχορδης:

 

 Α) Χτυπησα αβλεπι τις λουπες που δοκιμαζα, και καπακι αρχισα να ψαχνω και αλλες λουπες και sampled ηχους απο 12χορδη ή

 

 

 Β) Βγηκα στη γυρα το συντομοτερο, να βρω καμμια 12χορδη σε καλη τιμη.

 

  Βρειτε την απαντηση και κερδιστε μια συλλεκτικη φωτογραφια της 12χορδης κιθαρας που πηρα 😆

 

 Οποτε ο κ. Βρασιδας εκανε πολυ καλα που εβαλε τα link απο τα γουοκαμολε, 😆 και μην περιμενει η native κατομπαλο απο οσους μπορουν να παιζουν τη ΛΑ 😆

Δεν ξέρω, αντιλαμβάνομαι τι λέτε αλλά το concept των libraries αυτών μου αρέσει σε συνδυασμό με το keyboard μου, το controller μου και το ποντίκι μου.

 Υπάρχουν πολλοί τρόποι, καλύτεροι τρόποι, φυσικοί τρόποι με λίγη μελέτη και παίδεμα για να γδάρουμε την γάτα αλλά τελικά ίσως αυτή η προσέγγιση ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου γιατί με έλκει προφανώς και το τεχνολογικό του πράγματος.

 Τι να πω.

 Οκ. Νο problem. ❤️

 🌈🌈

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx κανω την εξης υποθεση :

Σκεψου καποιος να χακαρε να κυκλοφορουσε σε σοφτγουερ το Hydrasynth (ιδιο ασουμε) κ να το ειχε 600 ευρα, οσο το μικρο. Να εδινε μαζι κ λουπες γιατι δε ξερω να παιζω. Κ να ελεγα ευκαιρια ηθελα ενα καλο συνθ με μπλιμπλικοηχους μαματους. Κ να μην επαιρνα το αξουαλ πιτσιρικι Hydrasynth γιατι δε ξερω να παιζω... Οπου κ να το ελεγα θα ετρωγα μπουφλα

 

Η αναλογια μπορει να μην ειναι κ η πιο ευστοχη. Αλλα κ το γουακαμολε δεν ειναι κ το πιο πληρες οργανο. Τα βασικα τα μαθαινεις σε διμηνο με τιουτοριαλ στο γιουτιουμπι. Οσο κ να το φοβασαι. Κ το 99% που χρησιμοποιουν γουακαμολε σε ηχογραφησεις, τα πολυ βασικα παιζουν. Ειπαμε δεν ειναι μαντολινο (με την ιστορια, το ρολο, το ευρος που εχει)

 

Τωρα ποια θα ηταν μια αποδεκτη τιμη για ενα τετοιο οργανο? Ξερω γω? 31 ευρω θα πω 🙂 

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

@manosx κανω την εξης υποθεση :

Σκεψου καποιος να χακαρε το Hydrasynth κ να το ειχε 600 ευρα οσο το μικρο. Να εδινε μαζι κ λουπες γιατι δε ξερω να παιζω. Κ να ελεγα ευκαιρια ηθελα ενα καλο συνθ με μπλιμπλικοηχους μαματους. Κ να μην επαιρνα το αξουαλ πιτσιρικι Hydrasynth γιατι δε ξερω να παιζω... Οπου κ να το ελεγα θα ετρωγα μπουφλα

 

Η αναλογια μπορει να μην ειναι κ η πιο ευστοχη. Αλλα κ το γουακαμολε δεν ειναι κ το πιο πληρες οργανο. Τα βασικα τα μαθαινεις σε διμηνο με τιουτοριαλ στο γιουτιουμπι. Οσο κ να το φοβασαι. Κ το 99% που χρησιμοποιουν γουακαμολε σε ηχογραφησεις, τα πολυ βασικα παιζουν. Ειπαμε δεν ειναι μαντολινο (με την ιστορια, το ρολο, το ευρος που εχει)

 

Τωρα ποια θα ηταν μια αποδεκτη τιμη για ενα τετοιο οργανο? Ξερω γω? 31 ευρω θα πω 🙂 

ναι αλλα το VST το ηχογραφείς και κατευθείαν.

 Θα κάθομαι να ηχογραφώ ως άσχετος το γιουκαλίλι?

 Εγώ θα αγοράσω το VST,

 

θα κάθομαι 2 μήνες τώρα και ένα σου λέω γιατί είμαι έξυπνοθ, μυαλό μιλάμε, να μάθω ενώ μπορώ με 99 ψωροευρώ που πάνε να γίνουν χειρότερα από δραχμές😀 να ξεκινήσω να γράφω. 🤣

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορουν δασκαλοι του γουακαμολε. Θα εβαζα λινκ αλλα θα εκανα τον @manosx εξαλλο 🤣

 

Κανε ο,τι θες βρε @cos_dr, ο,τι σε βολευει κ ο,τι σου δωσει εμπνευση

 

Σε εμενα απλα χτυπαει ασχημα το pricing ενος λαιμπραρι, για τοσο περιορισμενο κ φτηνο (γιατι κ το οικονομικο ειναι υπερβολη) οργανο να ειναι στα 100 ευρω. Τα καλα τυμπανα βιεστι μετα θα επρεπε να ξεκιναν απο 2χιλιαρο😊

  • Like 1
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

@manosx κανω την εξης υποθεση :

Σκεψου καποιος να χακαρε να κυκλοφορουσε σε σοφτγουερ το Hydrasynth (ιδιο ασουμε) κ να το ειχε 600 ευρα, οσο το μικρο. Να εδινε μαζι κ λουπες γιατι δε ξερω να παιζω. Κ να ελεγα ευκαιρια ηθελα ενα καλο συνθ με μπλιμπλικοηχους μαματους. Κ να μην επαιρνα το αξουαλ πιτσιρικι Hydrasynth γιατι δε ξερω να παιζω... Οπου κ να το ελεγα θα ετρωγα μπουφλα

 

Η αναλογια μπορει να μην ειναι κ η πιο ευστοχη. Αλλα κ το γουακαμολε δεν ειναι κ το πιο πληρες οργανο. Τα βασικα τα μαθαινεις σε διμηνο με τιουτοριαλ στο γιουτιουμπι. Οσο κ να το φοβασαι. Κ το 99% που χρησιμοποιουν γουακαμολε σε ηχογραφησεις, τα πολυ βασικα παιζουν. Ειπαμε δεν ειναι μαντολινο (με την ιστορια, το ρολο, το ευρος που εχει)

 

Τωρα ποια θα ηταν μια αποδεκτη τιμη για ενα τετοιο οργανο? Ξερω γω? 31 ευρω θα πω 🙂 

 

 

 Δεν εχει σχεση η φαση ουτε με τις λουπες, ουτε με το οργανο, ουτε να σε κραζουν 😆 ουτε τιποτα.

 

 Απλα τοσες δεκαετιες βγαινουν, και ξαναβγαινουν, και ξαναματαβγαινουν sample βιβλιοθηκες, απο την εποχη των hardware samplers ειναι αυτη η βιολα 😆 και παρε βιβλιοθηκη με βιολα 😆 και παρε με βιολια, με κοντραμπασα, με κιθαρες, με πιανο, με φλαουτο, με τσεμπαλο, με τζιτζικια, με δελφινια, με τους ηχους απο το τομ και τζερυ, με αφρικανικα μονοχορδα και με ινδιανους να χορευουν το χορο της βροχης γυρω απο το τοτεμ.

 

 Εχει γκωσει λοιπον η φαση εδω και χρονια, δεν εχουν τι αλλο να βγαλουν, και βγαζουν τωρα κατι ξεφτιλικια virtual γιουκαλιλι και sampled χρωματικη φυσαρμονικα.

 

 Και απο οσους τα αρπαξουμε.

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει που τώρα έχει γκώσει τόσο πολύ η φάση που σου λέει ξερωγώ rusty trombone, pianebula, trippy saz, grunge oud, horror orchestra. Δώσε 100, πάρε ήχους "μοναδικούς, φρέσκους". Οκ ρε μαν, κι εγώ βαράω τις δεξαμενές πετρελαίου στις ταράτσες όταν πάω και βάζω, κι έχουν ενδιαφέρον ντουμ και τεκ για να περάσει η ώρα, αλλά όχι και να τα πακετάρουμε σε ίρστρουμεντ να τα πουλάμε να τα βάζουν στους δίσκοι. Έλεος.🤣

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Οκ ρε μαν, κι εγώ βαράω τις δεξαμενές πετρελαίου στις ταράτσες όταν πάω και βάζω, κι έχουν ενδιαφέρον ντουμ και τεκ

 

 Στη native instruments το ειπες;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να μαθαίνω τώρα βιόλα, κοντραμπάσο, εδώ ξέχασα και τα πλήκτρα και το πιάνο που ήξερα. 😀

 Άσε που με ταλαιπωρεί και μια τενοντίτιδα.

 

 Αύριο θα βγάλουν ένα νέο σινεματικό drum kit και θα μου πείτε φτιάξτο μόνο σου και πάρε δυο σετ μπαγκετες ντραμ και τυμπάνων, πιο φθηνά θα σου έρθει και θα ακουγεται καλύτερα. 🤣

 image.jpeg.bf4034a9fc689df8633a8853c9fcd437.jpeg

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Που να μαθαίνω τώρα βιόλα, κοντραμπάσο, εδώ ξέχασα και τα πλήκτρα και το πιάνο που ήξερα. 😀

 Άσε που με ταλαιπωρεί και μια τενοντίτιδα.

 

 Αύριο θα βγάλουν ένα νέο σινεματικό drum kit και θα μου πείτε φτιάξτο μόνο σου και πάρε δυο σετ μπαγκετες ντραμ και τυμπάνων, πιο φθηνά θα σου έρθει και θα ακουγεται καλύτερα. 🤣

 image.jpeg.bf4034a9fc689df8633a8853c9fcd437.jpeg

Μα φυσικά cos

 

Για να μη σου πω μη βλέπεις ταινίες κ σειρές. Με μια κάμερα (του κινητού αρκεί), μια καλή λάμπα για φωτισμό κ μερικούς εθελοντές να πουν δύο κουβέντες, γυρίζεις το αγαπημένο σου βιβλίο σε έργο, ακριβώς όπως το θες εσύ 🤣

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Μα φυσικά cos

 

Για να μη σου πω μη βλέπεις ταινίες κ σειρές. Με μια κάμερα (του κινητού αρκεί), μια καλή λάμπα για φωτισμό κ μερικούς εθελοντές να πουν δύο κουβέντες, γυρίζεις το αγαπημένο σου βιβλίο σε έργο, ακριβώς όπως το θες εσύ 🤣

άνετα. Και μερικά playmobil να πάρω η δουλειά γίνεται.

 Και γράφω και το βιβλίο να μην το αγοράζω.

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου