Προς το περιεχόμενο

Komplete κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ν 🦻 οι ήχοι απο μόντεμ ρε που ανεβάζετε?Ετσι έκανε το pc μου πρίν 30 χρόνια για να συνδεθεί στο ιντερνετ.Resynthesis ήταν?Δεν το ξερα και το πέταξα ο μαλάκας.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αποσταγμα σοφιας τα λογια του cos.

 

 Απο ολα αυτα τα χιλιαδες τεχνικα, το μονο που αξιζει ειναι οι ΓΕΝΙΚΕΣ εννοιες.

 

 Δηλαδη τι ειναι oscillator- φιλτρο- amp, τι ειναι envelope, τι LFO, τι κανει το καθε εφε κλπ.

 

 Απαξ και καταλαβεις τις ΓΕΝΙΚΕΣ εννοιες, μετα μπορεις ανετα να χειριστεις το καθε μηχανημα και να το καταλαβεις, και να καταλαβεις και γρηγορα αν σου κανει η εργονομια του και ο ηχος του.

 

 Απαξ και βρεις λοιπον κατι να σου κανει, ειτε το v synth ειναι αυτο, ειτε κανα software του 1821, αραζεις με αυτο και ΤΕΛΕΙΩΣΕ. Δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα να τρεχεις σαν τρελος πισω απο τις εξελιξεις.

 

 Να δεις κατι, να σου γυαλισει, και να μπεις στο τριπακι να το παρεις και να το μαθεις ναι. Να ψαχνεσαι συνεχεια για το τι βγηκε, και να εισαι ολη την ωρα με ενα manual στο χερι, μπας και με το καινουργιο μπλιμπλικι γινεις επιτελους ο μουσικαρας της Ανω Πασατεμποσβουνιας, ΟΧΙ.

 

 

RageFaceNo-5ae79bcd3128340037321cb4.thumb.jpg.657c112a209c79679b1f408e5b98a7c5.jpg

 

Ακριβώς αυτό. 

Αν θες να γίνεις ο Light η ουσία και η πορεία βρίσκεται αλλού, όχι στα specs 

 

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αν θες να γίνεις ο Light η ουσία και η πορεία βρίσκεται αλλού, όχι στα specs 

 

 

 

 Ε, βεβαια. Εκει δε θελεις συνθεσαιζερ. Εκει θελεις αλλα προιοντα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καο ονο ονο ητο ( εχω δακρυσει απο τα γελια ητο)

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 Ε, βεβαια. Εκει δε θελεις συνθεσαιζερ. Εκει θελεις αλλα προιοντα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καο ονο ονο ητο ( εχω δακρυσει απο τα γελια ητο)

 

Θα τα αποκαλύψω και εγω όλα στο μεθεπόμενο βιβλίο μου. Και ο άλλος τέτοια βιβλία πουλούσε και έγραψε και τώρα αλλάζει τα υπουργεία σαν πουκάμισα και μοιράζει όπου γουστάρει τα ΕΣΠΑ😂Χαχαχαχα 😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, manosx είπε

Αντι να σαμπλαρουμε το οργανο χιλιες φορες σε ολες τις νοτες του, παίρνουμε ΕΝΑ δείγμα, το αναλυουμε διεξοδικα στις συχνοτητες που το αποτελουν, και μετα μπορουμε να πειραξουμε τις συχνοτητες αυτες ανεξαρτητα στον αξονα του χρονου και της τονικοτητας.

 

3 ώρες πριν, manosx είπε

 Το variaudio ειναι σα μεθοδος πιο κοντα στη μεθοδο που ακολουθει τo vsynth, και τωρσ που ειναι ενσωματωμένο στο halion 7 σε επιπεδο δειγματος, μπορει λογικα να δωσει παρομοια αποτελεσματα.

 

 Η φαση με τη resynthesis ομως που παρεθεσα στο προηγουμενο post μου ειναι σαφως ανωτερη προσεγγιση, θεωρητικα μιλωντας. Δεν παιζουμε σε επιπεδο δειγματος οπως με τη variphrase και το variaudio, παιζουμε μπαλα σε επιπεδο κυμματομορφης, αναλυουμε το δειγμα απο τι κυμματομορφες αποτελειται και μετα κανουμε τις πατεντες μας σε επιπεδο κυμματομορφης, οχι απλα sample slice.

 

2 ώρες πριν, manosx είπε

Αν παλι εννοεις της προεργασια για να κανεις resynthesise τη φραση, ναι, πιθανοτατα θα ειναι πιο μπελαλιδικη στο resynthesis διοτι ειναι εντελως αλλη λογικη, δεν ειναι απλα σαμπλαρισμα, ειναι επανασυνθεση ολου του δειγματος σε επιπεδο κυμματομορφων.

 

 

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Η επεξεργασία του Variprhase έχει proprietary αυτόματη επεξεργασία δειγμάτων στο κόψιμο και την αλγοριθμική κωδικοποίηση και ο όργανο είναι σχεδιασμένο λειτουργικά και εργονομικά να την εκμεταλλεύεται με συστήματα υποβοήθησης που δεν χρειάζεται ο χρήστης να κάνει ρυθμίσεις και δρομολογήσεις που θα πρέπει να κάνεις τα άλλα.

 

Eγώ πιστεύω πως επέλεξαν το μέγεθος ram σε συνάρτηση με την επεξεργαστική ισχύ και την ταχύτητα των δεδομένων και επειδή ήθελαν σε μια πλακέτα να συνδυάσουν και το analog modeling και τα φιλτρα του COSM και τα effects κλπ.

 

 

 

Το βρήκα.

Εσείς θέλετε να με τρελάνετε.

Θέλετε να με κάνετε να πάρω τελεκάστερ.

Ε όχι κύριοι, δεν θα με κάνετε εσείς να πάω να μάθω διανυσματικό λογισμό για να φτιάξω έναν ήχο.

Και δεν με ενδιαφέρει να πειράζω την φωνή του Αντρέα.

Οπότε αυτά μου είναι άχρηστα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Θα τα αποκαλύψω και εγω όλα στο μεθεπόμενο βιβλίο μου.

 

Το προηγούμενο ποιό ειναι Κωστή γιατί θέλω να το αγοράσω..

 

Αυτό?

 

image.png.b11b6e7eb7c6e78d5ae6540ac4a6f663.png

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Ε όχι κύριοι, δεν θα με κάνετε εσείς να πάω να μάθω διανυσματικό λογισμό για να φτιάξω έναν ήχο.

Το δύσκολο νομίζω είναι οι μετασχηματισμοί, ώστε οι προβολές του φανταστικού μέρους των τιμών να βρίσκουν λύση στο υποσύνολο των άρρητων αριθμών. Αν το καταλάβεις αυτό, μπορείς να κατεβάσεις και δωρεάν πρισετ για να μη μπλέκεις πολύ.

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Το δύσκολο νομίζω είναι οι μετασχηματισμοί, ώστε οι προβολές του φανταστικού μέρους των τιμών να βρίσκουν λύση στο υποσύνολο των άρρητων αριθμών. Αν το καταλάβεις αυτό, μπορείς να κατεβάσεις και δωρεάν πρισετ για να μη μπλέκεις πολύ.

 

Νταξ φίλως.

Εγώ όμως κσέρω οικονομετρία ασούμε.

10 εκατομμύρια μεταβλητές που αλληλεπιδρούν μεταλλασσόμενες ασούμε.

Σαν να προσπαθείς να κουρδίσεις κιθάρα με 10.000.000 χορδές που έχει φλόυντ ρόουζ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Και δεν με ενδιαφέρει να πειράζω την φωνή του Αντρέα.

 

 

  Ευτυχως, γιατι εκει χρειαζεται γεωμετρια Ριμαν.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου