Προς το περιεχόμενο

Komplete κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εν γνώσει των συνεπειών του νόμου της εν νόιζ πληκτροκοινωνίας και έχοντας λάβει υπόψη τους τελευταίους μήνες τις δυνατότητες ενσωμάτωσης του νεοαφχιθέντος Komplete M32 με το αντίστοιχο λογισμικό θα ήθελα να ρωτήσω

ποιά η άποψη της ευγενούς κοινότητας περι των komplete της ΝΙ?

αλλά και άλλων vst που χρησιμοποιώ? (arturia CS80, halion εντός cubase, dune, ik multimedia κ.ά. των οποίων τα ονόματα μου διαφεύγουν)

Μέχρι στιγμής πάντως ο συνδυασμός Μ32 και του αντίστοιχου πακέτου komplete που ήρθε μαζί με έχει εντυπωσιάσει.

 

Τα ρωτάω ως λάτρης και addict των daws (δεν ξέρω πως ένα hardware synth την παλεύει μόνο του, ακόμα και τα γαϊδούρια του διπλανού νήματος) και ως εν δυνάμει αγοραστής πακέτου.

Μήπως να τα ξεχάσω όλα και να αρκεστώ σε σοφτ συνθ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κomplete είναι κορυφή.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μήπως να τα ξεχάσω όλα και να αρκεστώ σε σοφτ συνθ?

Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το ξέρεις μετά από τόσα χρόνια.

 Πρέπει να προτεραιοποιήσεις/ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου, να αναλογιστείς την γκάμα ήχων και προγραμματισμού  που καλύπτουν τα VST που έχεις, να αναλογιστείς τα οικονομικά σου και να αποφασίσεις

 

 Δεν μπορείς δε από υποκειμενικές απόψης να διαλέξεις να αρκεστείς στα VST ή να πάρεις και ένα hardware all around όργανο της τάξεως των 4000 ή των 1500 ευρώ των μικρότερων αδελφών τους παράλληλα.

 

 Αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.

 

 Τώρα στην απλή ερώτηση πως βλέπετε τα προϊόντα της NATIVE INSTRUMENTS, για εμένα είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν και τα τιμώ με κάθε ευκαιρία και για να παίξω σόλο να περάσει ή ώρα, και να παίξω και να συνδυάσω ήχους και με ικανοποιούν τέλεια σε όλα τα επίπεδα από ακουστικά όργανα και ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά όργανα και σαν όργανα και σας effects που διαθέτουν., οι ULTIMATE εκδόσεις του KOMPLETE αλλά και οι μικρότερες είναι καλύτερες κάθε χρονιά και πιστεύω πως αξίζουν το αντίτιμο για αυτά που προσφέρουν και προσφέρουν πολλά.

 Τα χρησιμοποιώ δε ταμάλα στις συνθέσεις μου που εντυπωσιάζουν συνήθως όσους τις ακούν και με λατρεύουν🤣 και ξέρω πως σε αυτή την επιτυχία (αχαχαχαχαχαχαχαχ🤣) έχουν συμβάλλει τα όργανα της ΝΙ

 

 Για εμένα αυτά που ξεχώρισα στη ζωή μου και κατέληξα εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι το OMNISPHERΕ και  ΟΛΑ της ΝΙ και έχω πάρα πάρα πολλά, όποιος θέλει ας μου πάρει το KOMPLETE το 14 το ULTIMATE και θέλω και το KONTROL το όργανο, μπορεί κάποιος να θέλει να με κάνει ευτυχισμένο, κάποιος πλούσιος που διαβάζει, γιατί εγώ ΠΕΙΝΑΩ δεν μπορώ να τα πάρω.

 

 Μπορώ να ζήσω λοιπόν με το OMNISPHERE και τα ΝΑΤΙVE instruments που έχω για πάντα και να μην χρειάζομαι τίποτα άλλο.

 

 Συμπληρωματικά έχω το HARDWARE και ιδιαίτερα το TRITON με καλύπτει σε all around ήχους που είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ακόμα και σήμερα και ΧΩΡΑΝΕ σε κάθε παραγωγή και παίξιμο με ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

 

 Θα άλλαζα το TRITON με το MODX+ ?

 Ναι, θα το έκανα, γιατί είναι αναβάθμιση όπως και να το κάνουμε και έχει τεράστια αξία για τα λεφτά του και θα το παίρνω και μαζί μου με το laptop στο χωριό και θα έχω πληρες σύστημα, ενώ με το TRITON ή θα αρκεστώ στον SEQUENCER για πιο φτωχικό αποτέλεσμα που θα ανανεώσω μόλις φτάσω στο σπίτι μέσω midi και θα πρέπει να έχω και την κάρτα ήχου μαζί με τα ακουστικά.

 

 Ενώ με το MODX και το LAPTOP και ακουστικά πετάω.

 Αλλά για ερασιτέχνη αυτά πάλι υπερβολές είμαι, στο εξοχικό μέχρι να σκουπίσω και να πάω καμια βόλτα γέρασα πια, πάω για ύπνο.

 

 Όσο μεγαλώνουμε πρέπει να απλοποιούμε τα πράγματα και να κατασταλάζουμε. Ο χρόνος είναι μικρός για να κάτσεις να μάθεις αν δεν έχεις και εμπειρία ένα νέο MODX+ για να εμβαθύνεις κύριε Δημήτρη.

 Μπορείς νομίζω ακούγοντας το αποτέλεσμα της δουλειάς σου όλα αυτά τα χρόνια σε home studio και αναλογιζόμενος την μακρά μουσική σου εμπειρία και τις ικανότητες σου στα όργανα, μπορείς να μείνεις με αυτά που έχεις και να μην ξοδεύεις λεφτά, ξόδεψε χρόνο στο να παράξεις μουσική με αυτά που έχεις.

 Είναι υπέρ αρκετά.

 

 Όλα αυτά τώρα εσύ όμως θα τα αποφασίσεις.

 Καταλαβαίνω το δίλημμά σου.

 Να συνεχίζω να εμπλουτίζω ρίχνοντας λεφτά στα NI

 Η να πάρω όλους τους ήχους με ένα MONTAGE να τελειώνω.

 

 Σε δεύτερη ανάγνωση μπορεί να σε βολεύει και το δευτερο και να τα συνδυάσεις με το NI και άλλα VST που ήδη ομως έχεις.

 

 Σε κάθε περίπτωση αν πάρεις το MODX+ δεν θα το μετανιώσεις σίγουρα και αν ξεχωρίσεις μόνο ένα της ΝΙ που θα έχεις εξειδικευμένα ανάγκη, παρε και κανα δύο αργότερα.

 

 Απλό είναι.

 Αλλά προσωπικό και υποκειμενικό. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ηχητικα δεν υπαρχει περιπτωση να μην καλυφθεις.

 

 Αν παρεις κατι θα το παρεις για το interface του.

 

 Οπως πηρες το hammond για να εχεις τα drawbars, ετσι μπορει να παρειε καποιο synth με knobs, λογω interface.

 

 Αν δεν ψηνεσαι να γυριζεις κουμπια για να φτιαχνεις ηχους, η αν γενικα παιζεις μονο με preset, εισαι πασας με το software.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωτάω γιατί ηχητικά καλύπτομαι.

Το θέμα είναι τι παραπάνω θα πάρω με μια αυτόνομη μηχανή (εκτός από το interface και τα κουμπιά) ηχητικά.

Είναι αυτά τα τέρατα τόσο πιό μπροστά από ένα πλήρες komplete ?

Διότι όπως και να το κάνεις υπολογιστική μηχανή έχεις. Εκτός αυτού υπάρχει η μηδαμινή πιθανότητα να πρέπει να βγω σε μια σκηνή με ένα λαπτοπ που τρέχει παράθυρα και έχει φορτωμένο ένα komplete ή ένα με άλλο όνομα, αλλά αντίστοιχης συνομοταξίας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, απο αποψη δυνατοτητων το komplete ειναι μιλια μπροστα σπο οποιοδηποτε hardware. Μιλια μπροστα.

 

 Η ηχητικη προτιμηση ομως ειναι υποκειμενικη. Αλλος γουσταρει αναλογικο και το χτυπαει, αλλος γουσταρει παλιατζουρα ψηφιακο και το χτυπαει, και αλλος γουσταρει τους ηχους του montage και το χτυπαει.

 

 Αν δεν το δοκιμασεις με τα χερακια σου κατι, δεν μπορεις να εισαι βεβαιος οτι αξιζει να το αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manosx είπε

 Κοιτα, απο αποψη δυνατοτητων το komplete ειναι μιλια μπροστα σπο οποιοδηποτε hardware. Μιλια μπροστα.

 

 Η ηχητικη προτιμηση ομως ειναι υποκειμενικη. Αλλος γουσταρει αναλογικο και το χτυπαει, αλλος γουσταρει παλιατζουρα ψηφιακο και το χτυπαει, και αλλος γουσταρει τους ηχους του montage και το χτυπαει.

 

 Αν δεν το δοκιμασεις με τα χερακια σου κατι, δεν μπορεις να εισαι βεβαιος οτι αξιζει να το αγορασεις.

μ αυτό λεω.

Εδω και λίγο καιρό που έχω πάρει πλήκτρο που ιντεγκράρει με το λογισμικό ικανοποιητικά (οκ δεν είναι 100% έλεγχος) αλλά έχεις τουλάχιστον μια στανταρ παραμετροποίηση 8 κουμπιών κλπ βλέπω ότι οι ήχοι είναι μανούλα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το ρωτάω γιατί ηχητικά καλύπτομαι

Άμα ηχητικά καλύπτεσαι για να παίξεις και να παράξεις μουσική τι το θέλεις?

 Δεν υπάρχει ανωτερότητα, θα έπρεπε να το έχουμε εμπεδώσει, στο hardware

 Υπάρχει αίσθηση, αμεσότητα και πολλά ετοιματζίδικα performances για να παίξεις με αυτά και πάνω σε αυτά και δυνατότητα να φτιάξεις δικά σου

 Δεν υπάρχει καμία ανωτερότητα.

 Αν υπάρχει ανωτερότητα υπάρχει στο PC λόγω επεξεργαστικής ισχύος.

 Και να στο πω αλλιώς λαϊκά να ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ, με πράξή😀

 

 Το ακούς αυτό το κομμάτι του cos_dr?

 

 

 

 Δεν βγαίνει με τίποτα με κανένα hardware "μεγαθήριο"😀 Είναι ΑΧΡΗΣΤΑ για ένα τέτοιο κομμάτι.

 

 Μόνο με OMNISPHERE και ΝΑΤΙVE INSTRUMENTS βγαίνει και δη με VST Sample Libraries.

 ΤΕΛΟΣ.

 Αν νομίζει κάποιος με MONTAGE ή με NAUTILUS ή με της ROLAND κλο πως μπορεί να το βγάλει αυτό (και η ποιότητα τελικού ήχου περιορίζεται στις γνώσεις μου) ή αν το ονειρεύεται πως θα το κάνει, ας ξυπνήσει και ας ζητήσει συγνώμη στα VST

 χαχαχαχαχχχααχχαχαχαχαχαχααχχαχ😀

 

τέλος.

 Να συμφωνήσω με τον @Waterfall-K .

 Λέμε εκεί καμιά μαλακία να περάσει η ώρα😀 αλλά είναι άτομο να κάνουμε άμεση σύγκριση σε ανόμοιου προσανατολισμού πράγματα.

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου