Προς το περιεχόμενο

Komplete κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 

 Θα άλλαζα το TRITON με το MODX+ ?

 Ναι, θα το έκανα, γιατί είναι αναβάθμιση όπως και να το κάνουμε και έχει τεράστια αξία για τα λεφτά του και θα το παίρνω και μαζί μου με το laptop στο χωριό και θα έχω πληρες σύστημα, ενώ με το TRITON ή θα αρκεστώ στον SEQUENCER για πιο φτωχικό αποτέλεσμα που θα ανανεώσω μόλις φτάσω στο σπίτι μέσω midi και θα πρέπει να έχω και την κάρτα ήχου μαζί με τα ακουστικά.

 

 Ενώ με το MODX και το LAPTOP και ακουστικά πετάω.

 

εδω τώρα θέτεις ερωτήματα.

Τι εστί modx και γιατί μπήκε στην εξίσωση σοφτ vst και λαπτοπ?

τι παραπάνω θα δώσει αν κατάλαβα ότι μπορεί να δώσει?

 

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Αλλά για ερασιτέχνη αυτά πάλι υπερβολές είμαι, στο εξοχικό μέχρι να σκουπίσω και να πάω καμια βόλτα γέρασα πια, πάω για ύπνο.

κάπου εκεί βάλε και μένα

 

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Όσο μεγαλώνουμε πρέπει να απλοποιούμε τα πράγματα και να κατασταλάζουμε. Ο χρόνος είναι μικρός για να κάτσεις να μάθεις αν δεν έχεις και εμπειρία ένα νέο MODX+ για να εμβαθύνεις κύριε Δημήτρη.

μη μου λες εμένα για μικρό χρόνο. Η αίσθηση του χρόνου που τρέχει είναι κάτι που μεγαλώνει εκθετικά με την ηλικία. Και αν το λες εσύ, σκέψου τι μπορώ να σου πω εγώ.

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Μπορείς νομίζω ακούγοντας το αποτέλεσμα της δουλειάς σου όλα αυτά τα χρόνια σε home studio και αναλογιζόμενος την μακρά μουσική σου εμπειρία και τις ικανότητες σου στα όργανα, μπορείς να μείνεις με αυτά που έχεις και να μην ξοδεύεις λεφτά, ξόδεψε χρόνο στο να παράξεις μουσική με αυτά που έχεις.

 Είναι υπέρ αρκετά.

 

εδώ είναι ξανά το ερώτημα.

Υπάρχει μια αμεσότητα που θα πάρεις στο ντεντικέιτεντ πλήκτρο. ΤΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ όμως? (δε λέω για λεφτά)

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Όλα αυτά τώρα εσύ όμως θα τα αποφασίσεις.

 Καταλαβαίνω το δίλημμά σου.

 Να συνεχίζω να εμπλουτίζω ρίχνοντας λεφτά στα NI

 Η να πάρω όλους τους ήχους με ένα MONTAGE να τελειώνω.

 

 Σε δεύτερη ανάγνωση μπορεί να σε βολεύει και το δευτερο και να τα συνδυάσεις με το NI και άλλα VST που ήδη ομως έχεις.

 

 Σε κάθε περίπτωση αν πάρεις το MODX+ δεν θα το μετανιώσεις σίγουρα και αν ξεχωρίσεις μόνο ένα της ΝΙ που θα έχεις εξειδικευμένα ανάγκη, παρε και κανα δύο αργότερα.

πάλι έρχεται αυτό στο προσκήνιο...

 

36 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Απλό είναι.

 Αλλά προσωπικό και υποκειμενικό. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

 

 

αν ήταν όλα προσωπικά και υποκειμενικά δεν θα είμασταν εδώ στο νοιζ.

Μέχρι να γίνουν τα πράγματα αποκλειστικά υποκειμενικά πρέπει κάποιος να έχει μια αντικειμενική (=με γνώσεις από τους άλλους)  άποψη για αυτά, διότι το είπαμε πιό πάνω, δεν μένει χρόνος για δοκιμές....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μη μου λες εμένα για μικρό χρόνο. Η αίσθηση του χρόνου που τρέχει είναι κάτι που μεγαλώνει εκθετικά με την ηλικία. Και αν το λες εσύ, σκέψου τι μπορώ να σου πω εγώ

Ακριβώς στο λέω για να το αναλογιστείς.

 

 

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εδω τώρα θέτεις ερωτήματα.

Τι εστί modx και γιατί μπήκε στην εξίσωση σοφτ vst και λαπτοπ?

τι παραπάνω θα δώσει αν κατάλαβα ότι μπορεί να δώσει?

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα το αρχικό σου ερώτημα η τον προβληματισμό σου και παραληρώ?😀

 Αν δεν κατάλαβα, αγνόησε αυτά που γράφω.

 

 

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν ήταν όλα προσωπικά και υποκειμενικά δεν θα είμασταν εδώ στο νοιζ.

Μέχρι να γίνουν τα πράγματα αποκλειστικά υποκειμενικά πρέπει κάποιος να έχει μια αντικειμενική (=με γνώσεις από τους άλλους)  άποψη για αυτά, διότι το είπαμε πιό πάνω, δεν μένει χρόνος για δοκιμές....

 αντικειμενική με γνώση από τους άλλους είναι δύσκολο γιατί δεν ξέρουμε ακριβώς ποιοι είναι άλλοι, στα forum παίζει το υποκειμενικό στοιχείο πολύ και επιμένω δεν μπορείς να πάρεις αντικειμενική άποψη σε υποκειμενικά θέματα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατσε ρε Dim.

 

 Δηλαδη ο αθρωπας βαζει παραδειγμα κομματι που ΣΠΕΡΝΕΙ.

 

 Αρα οτι γινεται να εχεις ΗΧΑΡΕΣ γινεται

 

 Αρα, υπαρχει καποιο ερωτημα;

 

Μου θυμιζει μια παλιοτερη συζητηση, που ειχε βαλει ο Superfunk ενα βιντεο με εναν διασημο μηχανικο ηχου που μιξαρε in the box, και εβγαζε αποτελεσμα που εμενες μαλακας.

 

 Ε, δεν υπαρχει ερωτημα μετα. Το αποτελεσμα μετραει.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

Μήπως εγώ δεν κατάλαβα το αρχικό σου ερώτημα η τον προβληματισμό σου και παραληρώ?😀

 Αν δεν κατάλαβα, αγνόησε αυτά που γράφω.

 

 

το λεω διότι γνωρίζω ότι πχ μοντ είναι μια προσιτή φάση του μονταζ6 πχ.

Δεν ξέρω πόσο συγγενή είναι αυτά ή το ένα αποτελεί ένα συμβιβασμό στο δίλημμα μου.

ή βγαίνει κι αυτό από την εξίσωση ολότελα?

 

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κατσε ρε Dim.

 

 Δηλαδη ο αθρωπας βαζει παραδειγμα κομματι που ΣΠΕΡΝΕΙ.

 

 Αρα οτι γινεται να εχεις ΗΧΑΡΕΣ γινεται

 

 Αρα, υπαρχει καποιο ερωτημα;

 

Μου θυμιζει μια παλιοτερη συζητηση, που ειχε βαλει ο Superfunk ενα βιντεο με εναν διασημο μηχανικο ηχου που μιναρε in the box, και εβγαζε αποτελεσμα που εμενες μαλακας.

 

 Ε, δεν υπαρχει ερωτημα μετα. Το αποτελεσμα μετραει.

μα αγαπητέ Εμμανουηλ, τον cos δεν θα τον μάθω σήμερα.

ξέρω όμως ότι έχει και βισυνθ και δεν ξέρω εγώ τι.

Δεν μπορούν τα άσχετα αυτιά μου να ξεχωρίσουν από ένα άσμα, τι παίζεται μέσα του.

 

Ομοίως έχω φτιάξει και εγώ συνθοπράγματα στα δικά μου και θα έλεγα ικανοποιητικά οπότε αναρωτιέμαι αν στράβωσε ο γιαλός

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κατσε ρε Dim.

 

 Δηλαδη ο αθρωπας βαζει παραδειγμα κομματι που ΣΠΕΡΝΕΙ.

 

 Αρα οτι γινεται να εχεις ΗΧΑΡΕΣ γινεται

 

 Αρα, υπαρχει καποιο ερωτημα;

 

Μου θυμιζει μια παλιοτερη συζητηση, που ειχε βαλει ο Superfunk ενα βιντεο με εναν διασημο μηχανικο ηχου που μιξαρε in the box, και εβγαζε αποτελεσμα που εμενες μαλακας.

 

 Ε, δεν υπαρχει ερωτημα μετα. Το αποτελεσμα μετραει.

 

 

πχ αυτό το έφτιαξα πριν κανα χρόνο.

Είναι πλήκτρο ουσιαστικά βιεστι

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειπε ο αθρωπας οτι ειναι με soft synth αυτα.

 

 Θα σου πω σκηνικο πριν 20 χρονια.

 

 Στουντιο, πολυ υψηλων προδιαγραφων σε εξοπλισμο, με στημενα τωρα kurzweil, roland, korg, οτι ναναι.

 

  Ερχεται η ωρα να παιξω καποια strings. Τριβω τα χερακια να παρω φορα, εχω ετοιμασει στο μυαλο μου το πως θα παει, "Φορτω τα kurzweil λαιμαι;"

 

 "Μπαστα", μου λεει ο μαστορας, "κατσε να δεις"

 

 Και μου φορτω το atmosphere, προγονο του omnisphere.

 

 Και γαμω τα strings που εβγαζε. Ουτε μα ουτε μου. Και γαμω τα strings.

 

 Οταν βγαζει το software γαμω τα strings πριν 20 χρονια, και σε κανει να μην ψαχνεις στο hardware γιατι στεκεται μια χαρα, φαντασου τωρα τι γινεται.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, manosx είπε

got-game-of-thrones.gif.1dfe2f8a4bd2db1f998d0622091213b7.gif

 

 

7263a9ca39288951e721f43b2ff5f11a.gif.002c6436d63c2a96d7672d6d23e66405.gif

 

 

 ΑΦΤΑ ΕΙΝΕ ΣΚΟΙΝΥΚΑ 11!!1

 

 ΘΑΙΡΗΖΗ Ο Cos ΛΑΙΜΑΙ

μην υποκλίνεστε παιδιά μου, σηκωθείτε, δεν χρειάζεται.

 

 Αν θέλετε να κάνετε κάτι ..........................

 

 There Are Actually Principles for Making Offerings to God

 

 να βοηθήσετε τον πεινασμένο να πλερώκει το όνειρό του

 

 unknown_2023_10.15-14_47.thumb.png.46913b39a2e988f08365a5d3d1ab5c32.png

 Και με ότι περισσέψει παίρνουμε και κανα μπέργκερ που έχουμε ξεχάσει τη γεύση και τρώμε τα άνοστα από το καλάθι της νοικοκυράς🤣

 

 Πραγματικά έτσι όπως τα βλέπω είναι πειρασμός να πατήσω το κουμπί.

 Τι είναι 3.494,80 ψωροευρώ μπροστά στην απόλυτη ευτυχία, τα απόλυτα εργαλεία δημιουργίας του σήμερα για μια ζωή που άμα στρώσω τον κώλο μου κάτω μπορεί να τα κάνω και απόσβεση με κανα μουσικό μεροκάματο άμα μερακλώσω, ε?

 εν τω μεταξύ θέλω τέτοιες μικρές βασούλες και δεν βρίσκω τίποτα εδώ, μόνο στο thomann,

 χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

πχ αυτό το έφτιαξα πριν κανα χρόνο.

Είναι πλήκτρο ουσιαστικά βιεστι

 

 

αυτό το θυμάμαι το κάνεις άνετα και με το ΜΟΝΤΑGE

 

 Το ενδεικτικό δικό μου ΜΟΝΟ ΜΕ VST

 Λίγο με τα κρουστά το MONTAGE στα έτοιμα drumkit του δεν θα τα έβγαζε πέρα,  με επεξεργασία μέσα από το όργανο θα τα κατάφερνε πολύ καλά.

 

 Π.χ. το αποτέλεσμα του POLYPLEX και του BATTERY δεν θα το βγάλεις με κανένα drumkit από τα workstations.

 Μπορείς όμως να περάσεις δειγματα στα workstations ή λούπες και να κάνεις εξαιρετικό αποτέλεσμα και να φτιάξεις τρελά performances και να τα έχεις μαζί σου χωρίς να κουβαλάς PC.

 

 Γι αυτό, δεν είναι απλές αυτές οι απαντήσεις, είναι το επίπεδο που έχεις, το skill που έχεις και την εμπειρία που έχεις με όργανα και με αυτό που λέμε προγραμματισμό για να φέρεις τους δυο κοσμους κοντά

 

 γι αυτό όταν κάνουμε τις αναγωγές το hardware το περιορίζει η υπολογιστική ισχύς.

 

 Γι αυτό δεν μπορεί να έχει το ΜΟΝΤΑGE την βιβλιοθήκη DAMAGE 2 και την μηχανή του KONTAKT που χρειάζεται μέσα του και δεν είναι μόνο θέμα δειγμάτων, όσο και συμπιέσεις τα δείγματα δεν χωράνε και να χωρούσαν δεν μπορεί το Montage να τα διαχειριστεί και να τα αναπαράγει όπως το KONTAKT,

 

 Αλλά αυτά είναι ΑΝΟΥΣΙΑ τεχνικά θέματα, για να ξεσκονίζουμε τις γνώσεις μας και δεν χρειάζεται να έχει κάποιος και να κατέχει αυτές τις πληροφορίες.

 

 Είναι σαν να ξέρεις λίγα μηχανολογικά που απαιτεί και το δίπλωμα οδήγησης.

 Τον καλό και τον έμπειρο οδηγό δεν τον καθορίζουν οι απόλυτες μηχανολογικές γνώσεις ούτε το μηχάνημα που οδηγεί.

 

 Άμα δώσεις μια YAMAHA YZF- R1 σε έναν που δεν ξέρει να οδηγεί καλά μοτοσυκλέτα και πάμε στις στροφές της Νοτίου Ευβοιας π.χ. κόντρα  με το σαράβαλο μου το KLE 500 εγώ θα πάω πιο γρήγορα και θα έχω πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες από αυτόν να φτάσω στον προορισμό γιατί ξέρω και καλύτερα τον δρόμο και αν μου μείνει κιόλας θα ξέρω πέντε πράγματα να καταλάβω τι φταίει και να το ανοίξω να το διορθώσω επιτόπου γιατί το έχω 24 χρόνια.

 

 Αυτό το πάνω εκλαϊκευμένο παράδειγμα τα λέει όλα.

 

Για όλους υπάρχουν όλα τα κατάλληλα.

 Τώρα έγραφα και κάνω και κάτι άλλο και έχασα το θέμα.

 Γιατί τα γράφω όλα αυτά, το έχασα.

 Βγαίνω

 χααχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται για τι το θες

 

εμενα πχ που παιζω πολλα live δεν με βολευει ουτε το komplete, ουτε massive, ουτε kontakt ουτε reaktor ουτε τιποτα γτ θελω φορητοτητα και ετοιμες banks με ηχους custom στο φτερο δεν μπορω να κουβαλαω και ενα mac μαζι και να ψαχνω ηχους εκεινη την ωρα.

 

επειτα εξαρταται και τι ειδος παιζεις live, πχ υπαρχουν και vst με oriental οργανα που χρειαζονται το komplete για να παιξουν

 

για home studio παραγωγες στο σπιτι μια χαρα ειναι οτι καλυτερο το komplete

image.png

  • Like 2

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου