Προς το περιεχόμενο

IR : Έχουν διαφορές σε live συνθήκες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όσο έχω διαβάσει και έχω ακούσει τα ir, βγαίνουν πολύ καλύτερα σε live σε αντίθεση με τα παλαιότερα μοντέλα καμπινών που ήταν ενσωματωμένα σε πεταλιέρες.

 

Έχουν όντως πιο ρεαλιστικό, πιο ανοιχτό ήχο.

 

Αν όμως το 2022 κάποιος έχει βρει τον ήχο του σε μεμονωμένα πετάλια με ενισχυτή και δεν έχει ανάγκη όλη αυτή την πληθώρα που προσφέρουν οι εταιρείες, αξίζει να τα βάλει στην άκρη και να επενδύσει ένα ολοκληρωμένο μηχάνημα μόνο και μόνο επειδή φορτώνει IR?

 

ή μήπως κάνει τη δουλειά του με ένα πετάλι τύπου Mooer Radar στο τέλος της αλυσίδας του?

 

Η ερώτηση μου αφορά ΜΟΝΟ συνθήκες live κατευθείαν στην κονσόλα με επιστροφή in ear monitoring.

 

Μήπως παίζουν αλγόριθμοι καλύτερης ανάλυσης στα ολοκληρωμένα μηχανήματα παρά στα μεμονωμένα πετάλια?

 

Π.χ. αν φορτώσει κάποιος τον ίδιο ακριβώς αλγόριθμο στο pod go  στο radar και σε ένα οποιοδήποτε άλλο αντίστοιχο, με υποθετικό δεδομένο ότι όλη η υπόλοιπη αλυσίδα των εφέ είναι ακριβώς η ίδια, θα υπάρχει μεγάλη διαφορά που θα δικαιολογεί το ποσό των 400 ίσως και παραπάνω ευρώ?

 

Έγραψα γενικά την ερώτηση για να βοηθηθούν και άλλοι συμφορουμίτες. Με ενδιαφέρει όμως άμεσα προσωπικά, διότι έχω βρει τον ήχο μου με την αλυσίδα μου καρφωμένη μπροστά στον Boogie Mark iii αλλά στα live απαγορεύονται πλέον οι ενισχυτές.

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρώ ότι και μόνο με το Mooer Radar μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Θα πρέπει προσέξεις να έχεις το σωστό USB καλώδιο για να μπορέσεις να φορτώσεις εξωτερικά IRs γιατί αυτά που έχει φορτωμένα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

 

Μπορείς επίσης αγοράζοντας ένα καλό attenuator για τον Mark III να συνεχίσεις να τον ευχαριστιέσαι live σε μια αλυσίδα Boogie -> Attenuator (line out) -> Radar  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Spiros Mavromatis είπε

έχω βρει τον ήχο μου με την αλυσίδα μου καρφωμένη μπροστά στον Boogie Mark iii αλλά στα live απαγορεύονται πλέον οι ενισχυτές.

 

 

Γιατί δεν φτιάχνεις irs με τους ήχους σου, έτσι ώστε να μπορείς να τους έχεις, ακόμα και χωρίς τον ενισχυτή?

Υπάρχουν πολλοί τρόποι.

 

Πχ

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

 

Τι ακριβώς είναι το irs ?

 

Αν βοηθάει η αλυσίδα μου είναι:

Boss comp-tubescreamer-mxr distortion iii- rat 2- boss chorus/delay/reverb

 

Επεξεργασμένο από Spiros Mavromatis

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spiros Mavromatis είπε

 

 

Τι ακριβώς είναι το irs ?

 

 

IRs (Impulse Responses), ο πληθυντικός του IR.:classic_smile:

 

Να πάρεις δηλαδή μια "φωτογραφία" των ήχων σου (αφού έχεις κατασταλάξει), και να τους χρησιμοποιήσεις σε live μέσα από ένα IR loader πετάλι (όπως το Mooer που ανέφερες).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

IRs (Impulse Responses), ο πληθυντικός του IR.:classic_smile:

Υπάρχει τρόπος να φτιάξω ir με το cubase 12?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spiros Mavromatis είπε

Υπάρχει τρόπος να φτιάξω ir με το cubase 12?

 

Νομίζω πως ναι (σε οποιοδήποτε DAW), αλλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Τρόποι υπάρχουν πολλοί πάντως (δες το βίντεο που έβαλα παραπάνω).

Και αφού φτιάξεις τα δικά σου ir, κάνεις και ένα eq matching (υπάρχουν software), και έχεις φτάσει πάρα πολύ κοντά στον αρχικό σου ήχο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δε θες να ασχοληθείς με attenuators και ενισχυτές, ισως θα πρέπει να προσθέσεις στο τέλος της πεταλιέρας σου πριν το radar ένα amp-in-a-box  πετάλι που τώρα δεν έχεις. Υπάρχει και η λύση του Mooer Micro Pre 8, που κάνει sim τον boogie σου, κι έχει και ενσωματομένο cab sim, δεν χρειάζεσαι το Radar δηλαδή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. Θα τα τσεκαάρω όλα..

 

Πάντως από ότι κατάλαβα έως τώρα, δεν χρειάζεται να χαλάσω χοντρά χρήματα για λύσεις τύπου pod go, mooer 300 κλπ.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spiros Mavromatis είπε

στα live απαγορεύονται πλέον οι ενισχυτές.

Αυτό πως προκύπτει ρε παίδες;

Το ακούω πολύ στο YouTube από τυπαδες που παίζουν στις καθολικές εκκλησίες, ή από τύπους που δε θέλουν να κουβαλήσουν ενισχυτή και παίζουν καρφί στην κονσόλα με modellers και amp sims και το σέβομαι αυτό και το καταλαβαίνω από πρακτικής άποψης, αλλά μέχρι στιγμής στην Ελλάδα τουλάχιστον δε μου έχει ζητήσει κανένας να μη φέρω ενισχυτή. Και παίζω και σε όσο πιο περίεργα μέρη μπορείτε να φανταστείτε, τύπου αίθουσες εκδηλώσεων πανεπιστημίων, σχολείων κλπ με χορωδίες που δεν έχουν ιδιαίτερο stage volume ή κρουστά να έχω να καλύψω, ωστόσο δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα ποτέ μέχρι στιγμής. Εσάς σας έχει πει ποτέ κανείς "παίξε χωρίς ενισχυτή"; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου