Προς το περιεχόμενο

Komplete κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρόβλημα με πολλές από αυτές τις βιβλιοθήκες είναι ότι έρχονται με το δικό τους διαχειριστικό φορτωτικό κλειδωτικό τους περιβάλλον που πολλές φορές δεν σε βοηθάει στο φόρτωμα, οπότε 9 στις 10 φορές καταλήγουν κάπου πάνω στον ssd του συστήματος και τον φουλάρουν, μετά πρέπει να βρεις πως γίνεται να τις σβήσεις και να τις φορτώσεις ξανά όπου έχεις χώρο, αλλά μετά αρχίζουν και δυσανασχετούν ότι ήδη είναι φορτωμένες κλπ....

Δεν ξέρω μπορεί να μην μπορώ να το διαχειριστώ πλέον....

Πάντως μια που να μου πει θες αυτά, θα στα φορτώσω εκεί ξεκάθαρα δεν βρήκα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

αλλά αργεί το φόρτωμα.

Αργεί το φόρτωμα, και πού γίνεται το φόρτωμα; στη ραμ. Αν έχουμε 32 ραμ, οκ, κάπως πάει το μπαλάκι πιο πίσω. Αν δεν έχουμε όμως; Στη μέση του κομματιού, ιδιαίτερα αν έχει πολλές νότες, και πολλές δυναμικές (άρα θέλει πολλά σαμπλ), σε μια καραμπόλα του purge, θα πει ο σκληρός ο μηχανικός "Εεεεε αφεντικό μισό λεπτάκι να σου βρω το φα δίεση το απαλό..." και μέχρι να σου το βρει... τσαφα τσούφα, αλλού το φα δίεση κι αλλού τα ράσα του. Ενώ με τον ssd, και τίποτα να μην κάνεις πριλόουντ στη ραμ, μπορείς να παίξεις κανονικά, αν όχι τα πάντα, η υποστήριξη και η επικοινωνία με τη ραμ που σβήνεται γράφεται είναι τόσο άμεση που σε έχει πάντα στα πούπουλα. Παιδιά πρώτη φορά που μου συνέβη αυτό σοκαρίστηκα. Λέω δεν είναι δυνατόν, τι έκανα τόσα χρόνια.

 

Και εννοείται ότι στο performance meter, το disk access μου είναι στον πάτο, και μόνο ο επεξεργαστής είναι ο αδύναμος κρίκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Αργεί το φόρτωμα, και πού γίνεται το φόρτωμα; στη ραμ. Αν έχουμε 32 ραμ, οκ, κάπως πάει το μπαλάκι πιο πίσω.

 

Δεν παίζει ρόλο και η ταχύτητα της μνήμης?

Μόνο το μέγεθος?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Αργεί το φόρτωμα, και πού γίνεται το φόρτωμα; στη ραμ. Αν έχουμε 32 ραμ, οκ, κάπως πάει το μπαλάκι πιο πίσω. Αν δεν έχουμε όμως; Στη μέση του κομματιού, ιδιαίτερα αν έχει πολλές νότες, και πολλές δυναμικές (άρα θέλει πολλά σαμπλ), σε μια καραμπόλα του purge, θα πει ο σκληρός ο μηχανικός "Εεεεε αφεντικό μισό λεπτάκι να σου βρω το φα δίεση το απαλό..." και μέχρι να σου το βρει... τσαφα τσούφα, αλλού το φα δίεση κι αλλού τα ράσα του. Ενώ με τον ssd, και τίποτα να μην κάνεις πριλόουντ στη ραμ, μπορείς να παίξεις κανονικά, αν όχι τα πάντα, η υποστήριξη και η επικοινωνία με τη ραμ που σβήνεται γράφεται είναι τόσο άμεση που σε έχει πάντα στα πούπουλα. Παιδιά πρώτη φορά που μου συνέβη αυτό σοκαρίστηκα. Λέω δεν είναι δυνατόν, τι έκανα τόσα χρόνια.

 

Και εννοείται ότι στο performance meter, το disk access μου είναι στον πάτο, και μόνο ο επεξεργαστής είναι ο αδύναμος κρίκος.

εγω τα φτιάχνω οφλαιν και με το πάσο μου.

Δεν έχει ζωντάνιες.

Με το πάσο μου.

φορτώθηκες? φύγαμε.

Και όσο αντέχει η ραμ.

Ακόμα 16 έχω.

Αν δεν σηκώνει άλλο, πιό λαιτ ενορχηστρώσεις.

Ήθελα στις αρχές να βάλω άλλα 16 αλλά τότε μου φάνηκαν αρκετά.

Δεν ξε

και κάποια στιγμή πρέπει να βάλω 1ΤΒ ssd...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Ακόμα 16 έχω.

 

 

Μωρέ κι εγώ 16 έχω (στα 3600 cl16), αλλά βλέπω ότι έπεσαν οι τιμές στις DDR4 και το σκέφτομαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνο που με ταλανίζει εμένα είναι ότι κάθε τόσο αρχίζει και παρασιτώνει το σύστημα και δυστυχώς η μόνη λύση από την μέρα 1 πριν 3 χρόνια σχεδόν είναι reset την κάρτα ή και αλλαγή buffer από όπου είναι στο επόμενο ή επαναφορά.....

Ζω μαζί του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εκείνο που με ταλανίζει εμένα είναι ότι κάθε τόσο αρχίζει και παρασιτώνει το σύστημα και δυστυχώς η μόνη λύση από την μέρα 1 πριν 3 χρόνια σχεδόν είναι reset την κάρτα ή και αλλαγή buffer από όπου είναι στο επόμενο ή επαναφορά.....

 

 

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για disk strraming βιβλιοθηκες θηρια, εννοειται οτι το bottleneck ειναι ο σκληρος, και εννοειται οτι θα χτυπησουμε SSD. Ετσι και αλλιως κοστιζουν αυτες οι βιβλιοθηκες πολυ, να βαλεις και κανα κατομπαλο για σκληρο δεν ειναι κατι φοβερο.

 

 Και θα βαλεις και 3 και 4 σκληρους αν χρειαστει, τοσους βαζαμε παλια πριν τους solid state για να σηκωνουν το φορτωμα, οχι για λογους χωρητικοτητας αλλα επειδη δε γινοταν να στρημαρουν ολα απο ενα σκληρο, ηθελες εναν για το λειτουργικο, εναν για τα audio, και αλλον εναν τουλαχιστον για τις βιβλιοθηκες.

 

 Τωρα με βιβλιοθηκες καταλληλου μεγεθους μπορεις να τα εχεις ολα και σε ενα σκληρο, και κλαιγομαστε; Για ονομα.

 

 

 Απο εκει και περα, δε λεω, καυλα ειναι ολες αυτες οι βιβλιοθηκες, αλλα του πουστη, δε θα κανουμε και το soundtrack του batman, αν πραγματικα εχετε δυο τρεις σκληρους των 2 τερα και ξεμεινατε απο χωρο τι να πω, μπραβο σας, χαιρετισματα στο hans zimmer να δωσετε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κάθε τόσο αρχίζει και παρασιτώνει το σύστημα

Αυτό, είπαμε στα ξένα, μπορεί να είναι bios, drivers chipset κτπ.. τώρα αν υπάρχει κουράγιο για ψάξιμο, έχει καλώς. Αν όχι, υπομονή.

 

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Δεν παίζει ρόλο και η ταχύτητα της μνήμης?

Μόνο το μέγεθος?

Λογικά παίζει για την επικοινωνία με τον επεξεργαστή. Νομίζω ότι ένας ssd δεν πιάνει την ταχυτητα της μνήμης, με τίποτα. Λογικά η μνήμη περιμένει τον ssd.

 

Για τα συρτάρια που έλεγα μεταξύ σοβαρού κι αστείου:

1.

IMG_20231016_202858.thumb.jpg.02b8ec7c3027bfa9d1e39631206015bc.jpg

2.

IMG_20231016_202903.thumb.jpg.cf55fb3e98d126c635616d763a203605.jpg

3.

IMG_20231016_202909.thumb.jpg.b2975cd377cd3bdc7c9f681854756633.jpg

 

Για πιο μερακλήδες, icy box dock, για ακόμα πιο μερακλήδες άλλος σέρβερ που τρέχει VEPro 24/7 και είναι συνδεδεμένο με το "μουσικό μηχάνημα" δικτυακά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αυτό, είπαμε στα ξένα, μπορεί να είναι bios, drivers chipset κτπ.. τώρα αν υπάρχει κουράγιο για ψάξιμο, έχει καλώς. Αν όχι, υπομονή.

 

 

μετά από 3 χρόνια σχεδόν ζεις μαζί του.

Βαρέθηκα να τσεκάρω πράγματα.

Το ίδιο έχει και ένας Ιταλός με τον οποίο μιλάμε καθε 6μηνο που τον γνώρισα από το steinberg ή rme φόρουμ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου