Προς το περιεχόμενο

Μην πουλάτε το Κorg Triton Le σας - To κουρέλι τραγουδάει ακόμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Θυμάμαι μια κριτική που είχα διαβάσει για το Triton το 2004 κι έλεγε "Το triton έχει σήμερα τον ήχο και τις δυνατότητες που οι άλλοι θα έχουν σε 20 χρόνια". Και κάπως έτσι το πήρα και το έχω ακόμα. I rest my case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

εοιΜια ωραία φωτογραφία σε συνέχεια του αρχικού πόστ και του βίντεο

 

Screenshot_20231216_140056_com.facebook.katana_edit_423544518224953.thumb.jpg.9c9daf90e0f6403cd2dd68b2659925e8.jpg

Είναι μια εξαιρετική επιλογή για master keyboard τα Triton

 

Τι ωραία που μπορείς να δουλέψεις αυτόνομα την ιδέα σου π.χ. σε ένα combi τουΤriton (κάτι βέβαια που μπορείς να το κάνεις και με τα άλλα ανάλογα workstation) με τον Sequencer του και τους ήχους του και μετά να το δρομολογήσεις στα VST σου μέσω του DAW για να εμπλουτίσεις με πιο καλούς ήχους και effects.

 Και να κάνεις και διορθώσεις στη σύνθεση και την ενορχήστρωση μέσω του οργάνου.

 Και το Triton έχει έναν από τους πιο αναλυτικούς και πιο accurate σε write sequencers με απόλυτες θα έλεγα δυνατότητες editing και εμπλουτισμού σε συνδυασμό με τους διπλούς πολυφωνικούς arpeggiators αλλά και την λειτουργία real pattern play, και όλα αυτά να μεταδίδονται ή να εγγράφονται σε πραγματικό χρόνο στο DAW σου και στα VST soy.

 

 Πραγματικά η επιλογή ενός Music Workstation/Synthesizer ως midi controller ιδιαίτερα σε home studio που συνδυάζει software είναι μια σοφή και πολύ πρακτική και λειτουργική λύση και βοηθάει την έμπνευση.

 

 Και η σειρά Triton το έκανε και το κάνει ακόμα ΚΑΛΑ.

 Ευλογημένη η σειρά Triton.

 Άξια και επάξια🤣

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το midi sequencer, σε καθε του μορφη, ειναι ισως το δευτερο πιο σημαντικο εργαλειο για εναν μουσικο που θελει να φτιαξει τα κομματακια του στο σπιτι, μετα απο το ιδιο το κλαβιε.

 

 Ισως μαλιστα να ειναι και πιο σημαντικο απο το κλαβιε, διοτι νοτες μπορεις να προγραμματισεις και offline να παιζουν, 16 χερια ομως να παιζουν ταυτοχρονα την ενορχηστρωση ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σου φυτρωσουν 😆

 

 Αν λοιπον καποιος εχει συνηθισει σε ενα hardware sequencer, ειτε αυτο ειναι του Triton, ειτε καποιο MPC ειτε οτιδηποτε αλλο, τοτε καλα κανει και το δουλευει, εχει μεγαλο learning curve ο midi προγραμματισμος, και οι συντομευσεις και το γενικοτερο interface της οποιας συσκευης πραγματικα βοηθαει στο να κανουμε τη δουλεια μας, χωρις στο τελος να τα βροντηξουμε ολα κατω απο την ταλαιπωρια.

 

 Αυτα ομως ισχυουν ΜΟΝΟ για οποιον ΗΔΗ ειναι εξοικιωμενος με το Triton και τα υπολοιπα μηχανηματα.

 

 Οποιος θελει ΣΗΜΕΡΑ ομως να επιλεξει πλατφορμα, δεν πρεπει ΙΜΗΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να σκεφτει κατι τετοιο.

 

 Το sequencer που θα επιλεξουμε, σαν κυριο γνωρισμα πρεπει να εχει ΜΙΑ και ΜΟΝΗ ιδιοτητα: Να ειναι FUTURE PROOF.

 

 Δεν εχω δει ανθρωπους να κλαψουριζουν τοσο 😆 οσο ανθρωπους που αναγκαστικαν να αλλαξουν sequencer πλατφορμα, η καταργηση του vision θυμαμαι ακομα τι κλαψα εφερε, και το logic οταν εγινε mac only κλπ. Το να αλλαξεις τον τροπο εργασιας σου ειναι αφανταστη ταλαιπωρια.

 

 Οποτε, ενα εργαλειο 20 ετων, και το χειροτερο μια λογικη, αυτη του hardware workstation, που δειχνει να εχει εγκαταληφθει απο τις εταιριες προς χαριν του καλυτερου DAW intergration, δε θα μπορουσε να αποτελει βασικη επιλογη για καποιον που κοιταει μπροστα.

 

 Οποτε ναι, αν εχετε ηδη αναλογη εμπειρια και μηχανηματα, τα workstation μπορουν να αναλαβουν πολλαπλους ρολους σε ενα home studio, και να φανουν χρησιμα με πολλους τροπους. Αν παλι μπαινει καποιος τωρα στη φαση, δε χρειαζεται να μπει και σε ενα hardware sequencing τριπακι με βαση μηχανηματα εικοσαετιας. Θα πρεπει να σκεφτει οτι σε 5- 10 χρονια οπως και να εχει θα ερθει η ωρα για μια αναβαθμιση, και θα ΠΡΕΠΕΙ το skillset του να μεινει relevant στο νεο του συστημα. Ας διαλεξει λοιπον καποιο sequencer που εχει την προοπτικη να εξελιχθει μαζι με αυτον, ειτε ειναι software ειτε hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2023 στις 7:14 ΜΜ, cos_dr είπε

Μου έπεσε στα related αυτό το βιντεάκι

 

 

 συμφωνώ με τον παππούλη😃αν και μιας και κατέχω το όργανο θα μπορούσε να δώσει καλύτερα παραδείγματα και να κάνει καλύτερες επιλογές αλλά το point το βίντεο το αναδεικνύει θα έλεγα με πολύ καλό τρόπο.

 Σε κάτι εκεί που λέει για τον sequencer, απαντώ εγώ πως ναι, μπορεί ο πραγματικά πανίσχυρος και πολυλειτουργικός sequencer που διαθέτει το όργανο μπορεί να εκπέμπει και εξωτερικά τα κανάλια του με κάθε δυνατή δρομολόγηση και να λειτουργεί και internally και externally και ταυτόχρονα με ανεξάρτητη ρύθμιση κάνοντάς το πλήρες midi οδηγό και δέκτη παράλληλα.

 Με την ίδια λογική το επέλεξα και εγώ τότε από το μεγαλύτερο μοντέλο γιατί μπορούσα να το χρησιμοποιήσω και τότε συμπληρωματικά με το software για να φτάσω και να ξεπεράσω άνετα τις δυνατότητες του μεγαλύτερου.

 

συμφωνώ μαζί του πως έχει εργοστασιακά θα έλεγα τη δυνατότητα να είναι ένα εξαιρετικό controller, έτσι το χρησιμοποιώ και εγώ και παράλληλα έχει μια εξαιρετική ηχητική παλέτα, άξια για all around ήχους απόλυτα χρήσιμους σε παραγωγές ακόμα και σήμερα, οι οποίοι μπορούν να γίνουν ακόμα πιο ρεαλιστικοί και εντυπωσιακοί μέσω software effects.

 

 Και οι πολυφωνικοί του arpeggiator όπως αναφέρεται στο βίντεο έχουν τόσα preset που μπορείς να βγάλεις τρελά αποτελέσματα αν τους χρησιμοποιήσεις στα software synths σου φίλε αναγνώστη.

 

Για όλους αυτούς τους λόγους αλλά και για άλλους και για το portability του ήταν το ίδιο πραγματικά ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής των μεγαλύτερων αδελφών του της Korg

 

 Εσείς? Πουλάτε το παλιό σας synthesizer - workstation? Και αν όχι, γιατί?

 

χαχαχαχαχαχαχχαχαχ😃😃

 

 Ακούω απόψης

 

 

Καλησπέρα σας

Ρε θηρίο το έχεις ακόμα???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, foxxx είπε

Καλησπέρα σας

Ρε θηρίο το έχεις ακόμα???

Το έχω, δεν το αποχωρίζομαι. Και από service 😀

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Το έχω, δεν το αποχωρίζομαι. Και από service 😀

Καλά κανείς ωραίος είναι ένα παλιό πολυεργαλείο έχει πολύ πράμα από ήχους άφησε την ιστορία του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, foxxx είπε

Καλά κανείς ωραίος είναι ένα παλιό πολυεργαλείο έχει πολύ πράμα από ήχους άφησε την ιστορία του 

ε, αργότερα μόλις ξεμπλέξω με άλλα έξοδα μπορεί να πάω για κανα modx+ αλλά ο sequencer του και ο διπλός arpeggiator όπως είπα, για να χειρίζεσαι VST και η synth engine του για να προσθέτεις all around ήχους και το layout του το καθιστούν ένα εξαιρετικό controller /sequencer - pattern player για τα VST που κάνουν την υπόλοιπη δουλειά😀 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

ε, αργότερα μόλις ξεμπλέξω με άλλα έξοδα μπορεί να πάω για κανα modx+ αλλά ο sequencer του και ο διπλός arpeggiator όπως είπα, για να χειρίζεσαι VST και η synth engine του για να προσθέτεις all around ήχους και το layout του το καθιστούν ένα εξαιρετικό controller /sequencer - pattern player για τα VST που κάνουν την υπόλοιπη δουλειά😀 

Αυτό φίλε θα ήθελα να μου το δείξεις πολύ από κοντά να το καταλάβω κάποια στιγμή η αν υπάρχει κάποιο βίντεο στείλτο μου πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, foxxx είπε

Αυτό φίλε θα ήθελα να μου το δείξεις πολύ από κοντά να το καταλάβω κάποια στιγμή η αν υπάρχει κάποιο βίντεο στείλτο μου πμ

δες το πρώτο video, στο πρώτο post για μια γεύση. 😀

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου