Προς το περιεχόμενο

Cheesiness


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος, aka Cheesy music. 

Τι κάνει cheesy μια σύνθεση? Δύσκολα περιγράφεται. Στο μυαλό μου η λέξη cheesy στην μουσική είναι συνυφασμένη με απλοϊκά/παιδιάστικά παιξίματα και μελωδίες που σπάνε μέζεα, κάτι διασκευές για Wersi organs πχ που παίζονται κυρίως στις βόρειες Ευρωπαϊκές χώρες σε διάφορα ΚΑΠΗ ή τοπικά cheesy κιτς φεστιβάλ με headliner τον Costa Cordalis.😊

To παρακάτω βίντεο (μόνο ήχος) μού έδωσε την ιδέα να ανεβάσω αυτό το θρεντ. Είναι ένας πληκτράς που συναντάω συχνά σε synths pages του FB ο οποίος ποστάρει συνεχώς δικά του βίντεο, cheesy βίντεο. Ποστάρω το παρακάτω γιατί μόλις το ανέβασε σε μια σελίδα του χώρου, αν και στο youtube το έχει ανεβάσει πριν δύο χρόνια. Αφαίρεσα το βίντεο και άφησα μόνο τη μουσική και να κάνω ένa ψιλο-quiz. Και η ερώτηση είναι:

Με τι όργανα πιστεύετε ότι παίζει το συγκεκριμένο κομμάτι? Η ερώτηση απευθύνεται πιο πολύ στους πληκτράδες, αλλά και οποιοσδήποτε μη-πληκτράς μπορεί να μαντέψει. Θέλω να απαντήσετε βασιζόμενοι καθαρά και μόνο στον ήχο του κομματιού, τον ήχο που βγαίνει από τα πλήκτρα του δηλαδή. 

Αργότερα θα ποστάρω το original βίντεο για να το απολαύσετε καλύτερα.😊 👌🥰👯‍♀️

Προσοχή: το βίντεο διαρκεί 7 ολόκληρα λεπτά!☝️

Kalo kouragio! 😌

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχχχ τσηζινες...

 

Είναι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα.

Αλλά μπορεί να είναι κ αλλιώς..

Τσιζινες μπορεί να είναι στη μελωδία, τσιζινες μπορεί να είναι κ στην αρμονία, τσιζινες μπορεί να είναι κ στην αισθητική στους ήχους (εκεί κ αν μπορεί να είναι!)

 

Ειδικά τέλη 70s early 80s όταν τα ,modal ηχοχρώματα ήταν πολύ της μόδας στην ποπ, υπήρχαν κάποιες μεγάλες cheesy στιγμές.

 

Πολλές φορές το τσιζι της υπόθεσης είναι τόσο εύκολο να λυθεί, που είμαι σίγουρος πως για να μη λύθηκε, το ζητούμενο τελικά ήταν να γραφτεί κάτι cheesy

 

Τώρα στα πληκτριστικα που ανέφερες δεν έχω ιδέα...

Το ηχητικό δε ασχολίαστο.

Είναι μεν (κ) cheesy αλλά το cheesy δε θα ήταν στους πρώτους επιθετικούς προσδιορισμούς που θα διάλεγα 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Τσιζινες μπορεί να είναι στη μελωδία, τσιζινες μπορεί να είναι κ στην αρμονία, τσιζινες μπορεί να είναι κ στην αισθητική στους ήχους (εκεί κ αν μπορεί να είναι!)

Όλα αυτά μέσα είναι, ακόμα και το πουκάμισο που φοράει cheesy είναι.🙄

Έχει πάντως και πολύ πιο cheesy βίντεο, το κανάλι του γεμάτο είναι. Αν θες να περάσεις ένα βράδυ αξέχαστο με την παρέα σου, αν θες με λίγα λόγια να παρτάρεις ξέφρενα μέχρι πρωίας,  το κανάλι αυτό έίναι η λύση.😌

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρράκτη, οι πληκτραδες σε πρόδωσαν.

 

Μόνο δύο κιθαρίστες συμμετείχαμε στο θρεντ. 

 

Τώρα είμαστε wannabe πληκτραδες; θα σε γελάσω... Ίσως...

 

Όπως κ να έχει νομίζω ήρθε η ώρα να μας φανερώσεις το αυθεντικό βίντεο 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Καταρράκτη, οι πληκτραδες σε πρόδωσαν.

 

Μόνο δύο κιθαρίστες συμμετείχαμε στο θρεντ. 

 

Τώρα είμαστε wannabe πληκτραδες; θα σε γελάσω... Ίσως...

 

Όπως κ να έχει νομίζω ήρθε η ώρα να μας φανερώσεις το αυθεντικό βίντεο 

🙄 Φταίω γω που ανεβάζω πχιοτικό υλικό...Ας είναι.😌

Ο τύπος παίζει την υπερκομματάρα αυτή με ένα setup των €6,500 (1x Yamaha Genos & 2x Yamaha MODX7).😌

 

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικο..

Αλλο να το βλεπεις κιολας..

Τα 2 modx7 γιατι? Μ'ενα δεν εβγαινε αυτο το αριστουργημα?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου