Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, methylene blue είπε

Δεν ξέρω εάν είναι εισαγωγή του τραγουδιού (εάν θα παιχτεί δηλαδή και στο live)

Νόουπ... Το τραγούδι επί σκηνής είναι αυστηρά και απαράβατα 3 λεπτά. Οπότε τα "περιττά" θα κοπούν. 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, LK είπε

Λογικό. 

Ένα ΠΣΚ να αναλύεις  (εμου συμπεριλαμβανομένου) το ΤΙΠΟΤΑ είναι υπεραρκετό. 

 

δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο, αν και οι "αξιωματικές" προσεγγίσεις κάποιων αγαπητών φίλων (και εδώ αλλά και αλλού), των σώνει και καλά αγνών καλλιτεχνικών προθέσεων της (όντως) ταλαντούχας (αλλά μιας ακόμα) αοιδού, με έκαμαν να προσπαθήσω να ακούσω ολόκληρο το άσμα και να ξαναδώ το βίδεον μπας και κάτι μου ξέφυ'ε την πρώτη φορά...

 

τα κατάφερα μεν αλλά δεν επείσθην δε και εξακολούθησα τα "ξερατα τα τα" με το αποτέλεσμα του οποίου παρεμπιπτόντως οι όποιες προθέσεις το δημιούργησαν δεν με αφορούν καθότι ως γνωστόν όπως τσαμπουνάω συνεχώς, δεν δικάζω αλλά και αντιστοίχως ούτε προϊδεάζω κινδυνεύοντας να "δωροδοκήσω" ασυνείδητα το αφήγημά μου... άλλωστε άβυσσος η ψυχή των ταγών της τέχνης ως γνωστόν (;) κι όταν σκύβεις να δεις πάντα κινδυνεύεις να ζαλιστείς και να πέσεις προς το χάος το αμέτρητον (κυριολεκτικά)...

 

μέχρι της 7 Μαΐου πάντως που θα έχω την περιέργεια να δω και την πανευρωπαϊκή του αποδοχή ή μη, το μόνο που θα επιδιώξω είναι μια ζουμοκουβέντα με την φίλη μου την ψυχολόγο που την εμπιστεύομαι, για να μου "φωτίσει" το δυνατόν το γιατί με ανθρώπους που έχω εν πολλοίς κοινά γούστα και απόψεις, σε αυτό το ανάξιο για μένα θέμα οι απόψεις μας διίστανται σε τόσο μεγάλο βαθμό... εγώ ειλικρινά ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και σε πρώτη ανάγνωση με ξένισε...

 

δώρο στη σκέψη μέχρι τότε, αυτό που μου έστειλε πριν λίγο (και ειλικρινά δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχε γιατί δεν είχα παρακολουθήσει τότε τα γιουροβιζιονστικά δρώμενα) καλός φίλος δημοσιογράφος και πρώην ραδ παραγωγός του βόρειου μεγάρου (με εξτρά προσόν το ότι είναι παράλληλα πολλά χρόνια κολλητός ενός εκ των "μεγάλων" του) και γνωρίζει σίγουρα παραπάνω πράγματα από μένα.... είναι η συβιλλική απάντηση του όταν τον ρώτησα να μου πει την γνώμη του για το νταβαντούρι...

 

 

 

ΥΓ ορέ Νικόλαε... εγώ σου έβαλα την Βούλα Πάλλα για προφανείς λόγους... ο αξιολογότατος Παύλος που κοτσάρισες που κόλλαγε σε αυτό το θέμα;

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα ωραίο κομμάτι στο Youtube.

 Κάτι τέτοιο έπρεπε να βάλουμε,  σαν αυτουνού δεν τον έχω ξανακούσει αλλά νομίζω έχει ρυθμό το κομμάτι και τραβάει και ωραίο χορευτικό σαν αυτά που κάνει. Είδες, καμιά φορά βρίσκεις διαμάντια από βίντεο του παρελθόντος από άγνωστους μουσικούς που δεν τους ξέρει ο κόσμος.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, npap είπε

το μόνο που θα επιδιώξω είναι μια ζουμοκουβέντα με την φίλη μου την ψυχολόγο που την εμπιστεύομαι

 

Η κα. Κανδαράκη ελπίζω.

 

Κοιτάξτε παιδιά, το θέμα είναι όντως ανάξιο να συζητιέται τόσο πολύ, αλλά αυτό ισχύει για το 99.9% των θεμάτων, εντός και εκτός φόρουμ. Οι συζητήσεις γίνονται για την αξία της συζήτησης, όχι γιατί τις "αντέχει" το όποιο θέμα. Π.χ. ωραία δεν είναι να ξέρεις ότι υπάρχουν κάποιοι με τους οποίους βλέπεις τα πράγματα με παρόμοιο τρόπο; Πλάκα δεν έχει να βλέπεις πως έχει στήσει το γραφείο του ο LK; Ή τι χρώμα έχει η γάτα του Τάδε;

 

Συζητήσεις είναι, και μάλιστα ανάμεσα σε αγνώστους... τι επίκληση σε κάποια αόριστη αξία και σοβαρότητα είναι αυτή; Ενόσω υπάρχει ευπρέπεια και στοιχειώδης σεβασμός στην αναγκαιότητα για επιχειρήματα, αυτό είναι το φόρουμ.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να πω και εγώ το μακρύ και το κοντό μου, η φετινή «υπόθεση Eurovision» μου θυμίζει σε αρκετά μεγάλο βαθμό 2002: Γκρίνια, μίρλα, "Βυζάντιο", αναλύσεις της απεραντολογίας, συνοδευόμενες από μπόλικο θάψιμο.

Αυτά τα "συστατικά" - και ομιλώ εκ πείρας- και γίνονται αντιληπτά στο εξωτερικό και έχουν μια κάποια βαρύτητα αν ο καλλιτέχνης δεν έχει την καθολική υποστήριξη της χώρας του- τουλάχιστον βαραίνει αρκετά στους die hard φανατικούς με τον διαγωνισμό.

Βέβαια ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζει την άποψη του...

 

Ελπίζω μόνο να μην χρειαστεί η κ. Σάττι να παραχωρήσει (και αυτή) press conference στο Ζάππειο,  άμα τη επιστροφή της από τον διαγωνισμό...

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, trolley είπε

 

"Έλληνας συνθέτης και κιθαρίστας της ελληνικής έντεχνης και ροκ σκηνής", και απορείς που δεν τον ξέρω;  Το πρώτο είδος με απωθεί, το δεύτερο έχω γράψει ευθέως ότι δεν υπάρχει. Μάλλον πρόκειται για φανταστικό Όν, που λειτουργεί σε υπο-διαστάσεις. Του χρόνου ας στείλει τη δική του συμμετοχή.

 

 

Κι εγώ νόμιζα ο των Ημισκουμπρίων.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
47 λεπτά πριν, trolley είπε

Η κα. Κανδαράκη ελπίζω.

 

χα χα... κοντά έπεσες... μοιάζουν (στην εμφάνιση)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποια άποψη πάντως και να έχει κανείς για το θέμα,το εγχείρημα της κοπέλας κρίνεται ήδη ως επιτυχημένο...Σε εγχώριο επίπεδο τουλάχιστον.

 

-"Ε,Μαρινιώ!Δεν θα το πιστέψεις..."

-"Τι είναι my nigga;"

-"Υπάρχει ένα φόρουμ,Noiz λέγεται,με αξιόλογους συμμετέχοντες και ένα κάποιο κύρος στο χώρο."

-"Ναι,τι;"

"Έχουν μπουντρουμιαστεί όλο το τριήμερο και μιλάνε για σένα!"

"Γιατί;"

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, npap είπε

ο αξιολογότατος Παύλος που κοτσάρισες που κόλλαγε σε αυτό το θέμα;

 

Ότι ακούς ενορχηστρωμένο από την Σατι είναι που κάνει και τα φωνητικά με την απίστευτη χορωδία της και παίζει και ζωντανά μαζί του 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου