Προς το περιεχόμενο

Καινούρια Strat εώς 2.500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πήρα χαμπάρι πως αυτή που πρότεινα είναι μεξικάνα. Sorry.

 

 

 

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΒΑΡΟ ΥΦΟΣ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΡΟΛΑΡΩ ,    αντί για Ibanez   ............    https://prsguitars.com/electrics/model/se_silver_sky_rosewood_2024                   ;

 

Συνεχάτε την κουβέντα.   

 

🤠

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Επειδή είπες για "χαρακτήρα", άκουσε εδώ, και πες μου ποια θεωρείς ότι έχει περισσότερο "χαρακτήρα".

Και το λέω, επειδή ο "χαρακτήρας" είναι κάτι υποκειμενικό.

 

 

 

Η Fender στα καθαρά κι η Suhr στα βρώμικα.

 

@bouzoukleriΤο headstock δεν παλεύεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αετός δεν ξερω κατα ποσο (αν καθολου) σε ενδιαφερει η μεταπωλητικη αξια στην προκειμενη περιπτωση, αλλα γραφω το παρακατω μιας και εχουν αναφερθει EC, Wong, Edge και αλλες signature.

Μετα απο μια 20ετια βομβαρδισμου απο signature και limited run μοντελα απο τη σαρα και τη μαρα, ειναι πλεον ξεκαθαρο σε οποιον ακολουθει την second-hand αγορα πως τα artist-associated μοντελα τα πανε ιδιαιτερα καλα απο αποψη διατηρησης, μη πω αυξησης, της μεταπωλητικης αξιας τους. Ισως και αισθητα καλυτερα απο οποιαδηποτε αλλα οργανα συγχρονης παραγωγης. 

 

Προφανως δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει οτι αν παρεις την Χ signature θα μπορεις σε 10 χρονια να την διωξεις με κερδος, αλλα λεμε τωρα - φαινονται γενικα να τα πηγαινουν πολυ καλυτερα απο αυτη την αποψη συγκριτικα με "standard" μοντελα (με τα οποια συχνα δεν εχουν και τρελες πρακτικες διαφορες ετσι?). Ειδικα οταν προκειται για συνδυασμο δυνατου ονοματος και περιορισμενης παραγωγης.

Δες για παραδειγμα ποσο παει στην αγορα μια Epiphone Joe Perry Les Paul απο τα mid-2000s σε σχεση με μια τυπικη Epi LP της εποχης της. Τοτε αν δεν απατωμαι η Perry εκανε 150-200 ευρω παραπανω απο το standard μοντελο, με το οποιο πρακτικα διεφερε στο οτι ειχε Gibson μαγνητες. Τωρα παει στο χιλιαρικο ενω οι standard βρισκονται πολυ ευκολα κατω απο 500ρικο. Δες τις τιμες για την Zakk Wylde Epiphone, ή την Gary Moore BFG σε συγκριση με την απλη BFG, ή την SRV strat απο τα late '90s κλπ...

Για να ξαναρθουμε στο thread, εγω θα πονταρα λεφτα οτι η Cory Wong ή η Edge σε 10-15 χρονια ανετα θα αξιζουν στην αγορα μεταχειρισμενων πολυ παραπανω απο μια American Professional II ή μια Ultra, και ας εχουν συγκρισιμη τιμη τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Αετός είπε

Δεν θυμάμαι,σε τι ενισχυτή.

 

Μάλλον ο ενισχυτής έφταιγε.

Η κάποια τρισαθλια ρύθμιση των μαγνητών.

Οι μαγνήτες μόνο γλυκαναλατοι και χωρίς χαρακτήρα δεν είναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @odis13Δεν σκέφτομαι καθόλου τη μεταπώληση,όταν παίρνω ένα όργανο.Κατά τα άλλα,συμφωνώ σ'αυτά που λές.

 

@SuperfunkΊσως την ξαναδοκιμάσω.

Άντε, μην πάρω το κεφάλι παραμάσχαλα.

Τα χρώματα της, δεν μου αρέσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Στις 7/11/2023 στις 2:43 ΜΜ, bouzoukleri είπε

Αν και εγώ δυσκολεύομαι σε ερωτήσεις : ...... μέχρι τόσα χρήματα;

 

Αν είχα την δυνατότητα έτσι για μια Stratocaster προτείνω

 

Fender Vintera II 60s Strat RW 3TS

Δεν θέλω να ανοίξω νέο θέμα

απλώς να σχολιάσω ότι επέστρεψε στη Fender το Rosewood fretboard

και το θεωρώ ένα ωραίο νέο

ποτέ δεν συμπάθησα αυτά τα Pau Ferro (χωρίς να έχω κάποιο επιχείρημα εναντίον τους)

Επεξεργασμένο από methylene blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου